Wpływ ekstraktu z czerwonej koniczyny na zdrowie kobiet w okresie menopauzy

Menopauza, czyli ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety, po którym przez 12 miesięcy nie odnotowuje się menstruacji i nie ma to podłoża patologicznego, stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety.  W wyniku stopniowego wygasania czynności jajników obserwuje się niedostateczną podaż estrogenów w organizmie pań. Tymczasem te żeńskie hormony płciowe wywierają istotny wpływ na funkcjonowanie całego ustroju.  Niedostateczna podaż estrogenów rzutuje na zdrowie, samopoczucie oraz jakość życia kobiet. W walce z dokuczliwymi symptomami przekwitania dostrzeżono pozytywny wpływ ekstraktu z czerwonej koniczyny na zdrowie kobiet w okresie menopauzy.

Jak działa hormonalna terapia zastępcza?

Dolegliwości towarzyszące przekwitaniu skutecznie łagodzi hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na dostarczaniu z zewnątrz syntetycznych estrogenów. Te następnie przyłączają się do receptorów estrogenowych w organizmie i łagodzą symptomy przekwitania takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawki nastroju, ogólne rozdrażnienie czy kłopoty ze snem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania HTZ?

Niestety, nie wszystkie kobiety mogą stosować hormonalną terapię zastępczą. Lekarze wskazują na szereg przeciwwskazań do wdrożenia kuracji.  Wśród nich wymienia się m.in. estrogenozależne nowotwory złośliwe, choroby wątroby, choroby zakrzepowo-zatorowe oraz ciężkie migreny.

Jak Polki radzą sobie z objawami menopauzy?

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad połowa Polek korzysta z rozwiązań alternatywnych dla hormonalnej terapii zastępczej. Pomocy w walce z dokuczliwymi objawami menopauzy panie szukają  w ziołolecznictwie, homeopatii, suplementach diety, medytacji i akupresurze.  Zauważono, że niektóre substancje roślinne mogą być z powodzeniem stosowane u kobiet w okresie przekwitania. Mowa o fitoestrogenach, czyli związkach wykazujących podobieństwo strukturalne do estradiolu, dzięki czemu mogą one przyłączać się do receptorów estrogenowych w organizmie i łagodzić uciążliwe dolegliwości. Najczęściej wykorzystuje się fitoestrogeny pochodzące z soi i czerwonej koniczyny.

Dlaczego kobiety w wieku okołomenopauzalnym potrzebują witaminy D?

Nie tylko uderzenia gorąca, nocne poty czy huśtawki nastroju stanowią problem pań w okresie menopauzy. Kobiety w okresie przekwitania narażone są też na postępujący ubytek masy kostnej. Estrogeny bowiem uczestniczą w prawidłowym odkładaniu wapnia w kościach. W związku z tym w okresie menopauzalnym należy nie tylko dostarczyć związków o aktywności estrogenowej, ale też zadbać o dostateczną podaż witaminy D, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.

Jak wyglądało badanie przeprowadzone przez Polski Lek?

Firma Polski Lek zrealizowała badanie, które miało na celu określić wpływ ekstraktu z liści i kwiatów czerwonej koniczyny oraz kompleksu OSTEO (witamina D3, witamina K2-MK-7 oraz wapń) zawartych w suplemencie diety Climeston na symptomy przekwitania.  Projekt badawczy wykonano na terenie całej Polski od grudnia 2018 do kwietnia 2019. Zaproszono do niego 309 lekarzy-badaczy. Próba pacjentek objętych badaniem wyniosła 4120.

W projekcie uczestniczyły panie, które zgłaszały się do lekarzy z uciążliwymi objawami przekwitania. Specjaliści, podejmując niezależną decyzję terapeutyczną, zalecili im stosowanie suplementu Climeston. Pacjentki wyraziły ustną zgodę na udział w badaniu, który miał postać wywiadu kwestionariuszowego. Średnia wieku pacjentek to 53 lata, a dominanta wyniosła 50 lat. 82% było aktywnych zawodowo, z czego 47,8% wykonywało pracę umysłową. Średni czas od wystąpienia ostatniej miesiączki wyniósł 4 lata, a dominanta 9 miesięcy.

objawy menopauzy

Jakie objawy menopauzy najczęściej dokuczają kobietom?

Podczas pierwszej wizyty panie zapytano o objawy przekwitania, z którymi się borykają. Najwięcej pacjentek skarżyło się na uderzenia gorąca (94,8%).  Drugim najczęściej zgłaszanym problemem były kłopoty ze snem (87,3%). Trzecią najpopularniejszą dolegliwością okazało się ogólne rozdrażnienie (80,9%).

Z kolei z lękiem borykało się 57,8% pań. U 73,3% pacjentek wystąpił nastrój depresyjny. Na wyczerpanie fizyczne i umysłowe skarżyło się 77,1% badanych.  Problem suchości pochwy zgłosiło 80,6% kobiet. Problemy z pęcherzem moczowym wystąpiły u 67,7% pań.  75,1% kobiet zmagało się z problemami seksualnymi. Kłopoty z sercem stały się udziałem 72,5% badanych. Z dyskomfortem stawów i mięśni borykało się 61,5% kobiet.

Czy symptomy przekwitania uprzykrzają życie pań?

Czas występowania dokuczliwych dolegliwości u większości pacjentek (37,8%) wynosił 12 miesięcy lub więcej.  Zdaniem 48,4% kobiet objawy menopauzy w umiarkowany sposób rzutowały na ich życie. Niewiele mniej pań, bo 46,9%, przyznało, że przekwitanie w znaczący sposób pogorszyło jakość ich życia.

Czy Polki korzystają z hormonalnej terapii zastępczej?

68,9% pań nie stosowało leczenia łagodzącego objawy menopauzy. Kobiety, które zdecydowały się na kurację, najczęściej korzystały z hormonalnej terapii zastępczej. Jednak aż u 29,4% pacjentek występowały przeciwwskazania do HTZ. Po pierwszej wizycie kobietom zalecono przyjmowanie 1 tabletki suplementu diety Climeston dziennie.

Czy suplement diety Climeston złagodził objawy menopauzy? climeston

Podczas kolejnej wizyty zapytano pacjentki, czy podczas stosowania suplementu diety Climeston, który zawiera ekstrakt z liści i kwiatów czerwonej koniczyny oraz kompleks OSTEO (witamina D3, witamina K2-MK-7 oraz wapń) nastąpiła poprawa ich samopoczucia.

Ponad połowa badanych kobiet zadeklarowała, że stosowanie suplementu Climeston pomogło im złagodzić dokuczliwe objawy menopauzy takie jak: uderzenia gorąca, pocenie się, problemy ze snem, ogólne rozdrażnienie, nastrój depresyjny, kłopoty z sercem, wyczerpanie fizyczne i umysłowe, suchość pochwy, problemy seksualne oraz dyskomfort związany ze stawami oraz mięśniami. Redukcja wspomnianych dolegliwości, w zależności od symptomu, wyniosła od 51% do 79%. Najwięcej kobiet odczuło zmniejszenie uderzeń gorąca oraz zlewnych potów (79,1%). U 54,5% pacjentek nastąpiła poprawa jakości życia.

Tolerancja suplementu Climeston u zdecydowanej większości kobiet była dobra. Ponad 90% otrzymało zalecenie dalszej suplementacji.

Czy fitoestrogeny z czerwonej koniczyny skutecznie łagodzą symptomy przekwitania?

Badania przeprowadzone przez Polski Lek dowiodły, że podając kobietom w wieku okołomenopauzalnym suplement diety ze standaryzowanym ekstraktem z liści oraz kwiatów czerwonej koniczyny oraz kompleksem OSTEO (witamina D3, witamina K2-MK-7 oraz wapń),  pozytywnie wpływa na dokuczliwe symptomy przekwitania.

Więcej informacji nt. suplementu diety Climeston znajdziesz na stronie internetowej https://polskilek.pl/pl/produkt/climeston oraz na gabinetprywatny.pl