Natura i eko Uważaj, chemia!

Zdrowe mieszkanie

zdrowe-mieszkanie

Żyjąc we współczesnym świecie nie da się odgrodzić od tego, co sztuczne i chemiczne. Mając jednak świadomość negatywnych wpływów, jakie na nasz organizm mogą wywierać konserwanty i toksyny, staramy się ich unikać, by chronić siebie i najbliższych.

Zagadnieniu szkodliwej chemii w naszym otoczeniu poświęciliśmy cały poddział Natury – Uważaj, chemia! Piszemy tam jakie produkty mogą być groźne dla zdrowia człowieka oraz na co szczególnie zwracać uwagę podczas zakupów.

Szczególnie my – kobiety – powinnyśmy być świadome zagrożeń. Jako mamy, babcie i panie domu, to my zwykle pilnujemy, aby jak najmniej szkodliwych substancji przenikało do wnętrza organizmu, serwując bliskim zdrowe, smaczne potrawy. Czy dbamy jednak dostatecznie również o to, co dotyka nas z zewnątrz – o nasze otoczenie?

Nie ma to jak w domu

Najgorsze zagrożenie stanowi to, czego nie widać gołym okiem, czyli substancje lotne. Najwięcej lotnych toksyn wydzielają nowe tynki, farby, tapety i podłogi. Dlatego przed ich zakupem należy poradzić się specjalisty. Nie ufajmy wyprzedażom i promocjom – takie produkty zwykle mają jakąś wadę, dlatego zanim zdecydujemy się na śliczne panele podłogowe za 50% ceny, zorientujmy się jaki mają skład i co różni je od tych nieprzecenionych.

Światowa organizacja zdrowia przeprowadziła badania na obecność substancji chemicznych w kilkuset domach. Wykryto wiele związków emitowanych przez materiały budowlane, dekoracyjne i detergenty. Nie są one obojętne dla zdrowia. Zwłaszcza w dużych stężeniach mogą być przyczyną alergii, a także wpływać negatywnie na nasz układ hormonalny i samopoczucie. Jeśli więc planujesz remont, nie kieruj się tylko wyglądem nowych tapet czy płyt – zwróć uwagę na ich skład oraz dowiedz się czy są przyjazne środowisku.

A. Złotkowska

Żyjąc we współczesnym świecie nie da się odgrodzić od tego, co sztuczne i chemiczne. Mając jednak świadomość negatywnych wpływów, jakie na nasz organizm mogą wywierać konserwanty i toksyny, staramy się ich unikać, by chronić siebie i najbliższych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie powiem Ci, żebyś nagle wymieniła wszystkie meble, fotele i kanapy. Jeśli jednak zmieniasz wyposażenie mieszkania szukaj rzeczy z oznaczeniami ‘Eco’ lub z atestamiPZH (państwowy zakład higieny), ITB lub PTA.

Ostrożnie z wyrobami chińskimi. Szczególną uwagę zwróć na zabawki, garnki i pojemniki, które będą miały kontakt z żywnością, a także odzież, pościel i narzuty, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Chińscy producenci nastawieni są na redukcję ceny produktu, często więc wykorzystują materiały nie spełniające norm.

Nie wszyscy wiemy, że sztuczne zapachy także mogą uczulać, a nawet powodować bóle głowy oraz duszności. Jeżeli coś ma bardzo intensywną woń, to zrezygnuj z tego. Zamiast zakupu kolejnego odświeżacza, zrób własny. Przykład: Jeśli lubisz zapach świąt ponabijaj pomarańczę goździkami (możesz ułożyć z nich jakiś wzorek) i postaw na półce.

Pamiętaj, koniecznie wietrz mieszkanie! Bez względu na pogodę powinnaś zapewnić swojemu domostwu naturalny przepływ powietrza. Jeśli więc jest za zimno na otwieranie okien, wietrz pomieszczenia kilka razy dziennie i zawsze szeroko otwieraj okna. W ten sposób usuniesz chociaż część lotnych toksyn oraz zarazków i zamienisz powietrze na świeże.

A. Złotkowska

Komentarze (5)

nicolle_26@o2.pl

11 lat temu

Ja przy dzieciach codziennie wietrze mieszkanie bo nigdy nie wiadomo co w domu siedzi, a troche świeżego powietrza dobrze zrobi też mi i mężowi

Emilly27k

11 lat temu

Ja nie wytrzymam bez nie przewietrzonego mieszkania , czy nawet przewietrzonego pokoju:) Nie ma jak świeże powietrze. 🙂

pati25

11 lat temu

Wszyscy chcemy żyć w zdrowym mieszkaniu.U nas w blokach i to we wszystkich mieszkaniach między ścianą a podłogą była wkładana płyta pilśniowa nasączona jakimś świstwem a klepki parkietu klejone też czymś dziwnym..Na zmianę pogody czy w pochmurne dni to śmierdziało samą smołą.Mój tata tą płytę pilśniową usunął a z klepek parkietu to zeskrobał.Teraz już nie czuć smoły

filodendron

11 lat temu

Od czasu jak zaczęli kropić nasz blok przeciw owadom i widzę ,że wszystkie muchy i osy padają ,mam obawy ,bo ta substancja dla człowieka może też być niebezpieczna.

drobina

11 lat temu

Nie wiem czy moje tynki, albo tapety są odpowiednie. Dobrze się czuję w swoim mieszkanku, więc pewnie tak;)

Zostaw komentarz