Miłość i związki

Jak zbudować bliskość w związku?

poczucie bliskości

Jak zbudować bliskość w związku? To jedno z często zadawanych pytań, kobiety chcą poczuć, że relacja, która łączy ich z mężczyzną, jest czymś naprawdę wyjątkowym. W ich przypadku poczucie bliskości jest sprzężone z bezpieczeństwem. Bez tego ostatniego kobieta nie potrafi zaangażować się i przeskoczyć do kolejnego etapu znajomości.

Długie rozmowy

Kobiety lubią rozmawiać, ponieważ pragną wiedzieć, z kim mają do czynienia. Wymiana zdań nie tylko dostarcza im informacji nt. mężczyzny, z którym się widują, ale też pozwala zbudować z nim poczucie bliskości. W końcu nie rozmawiamy swobodnie z każdą osobą przypadkowo napotkaną na ulicy. Opowiadamy o sobie, swoich radościach i zmartwieniach tylko ludziom, którzy są nam bliscy.  Poza tym bez umiejętności rozmowy w ogóle nie da się zbudować jakiejkolwiek relacji, no może za wyjątkiem układu typu czysty seks. Jednak umówmy się, kobiety zainteresowane taką formą znajomości stanowią niewielki odsetek.  Nawet to zbudowania zwykłej, koleżeńskiej więzi potrzebna jest rozmowa i otwarcie się na drugiego człowieka.

Jak zbudować szczerość w związku? Postaw na szczerość

Bliskość w związku nierozerwalnie wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa. Trudno je zbudować, gdy ktoś nie umie zebrać się na szczerość i często nas okłamuje.  Uczciwość popłaca, ponieważ rodzi zaufanie, a to jest niezbędne do wejścia w związek czy nawiązania przyjacielskich relacji. Automatycznie osoby, które często nas okłamują, postrzegamy przez pryzmat ich kłamstw, przez co zamiast skupić się na chwili, która trwa, zastanawiamy, co z tego wszystkiego jest prawdą, a co zmyśloną historyjką. Na szczęście niektóre osoby z czasem się reflektują i przestają kłamać.

Wspólne spędzanie czasu

Na bliskość składają się wspólnie spędzone chwile – niekoniecznie wszystkie muszą być szczęśliwe. Doceniamy też osoby, które towarzyszą nam, podczas gdy my zmagamy się z problemami. To właśnie problemy weryfikują wiele znajomości. Jeśli potrafimy je wspólnie przezwyciężyć, to znaczy, że nasza relacja jest silna i wartościowa. Jednocześnie świadomość, że druga osoba wspierała nas w trudnych chwilach, buduje poczucie bliskości. Im więcej czasu spędzasz z ukochaną osobą, tym bardziej jej ufasz i czujesz się dobrze w jej towarzystwie. Regularne randki i długie rozmowy zbliżają do siebie ludzi. Bez nich nie sposób zbudować jakiejkolwiek relacji.

Chęć pomocy

Poczucie bliskości buduje też wzajemne świadczenie sobie drobnych przysług i niesienie pomocy, gdy sytuacja tego wymaga. Świadomość, że możemy liczyć na druga osobę, sprawia, że staje nam się dużo bliższa i zaczynamy darzyć ją większym zaufaniem.  Wsparcie w trudnych chwilach, pomoc przy pokonywaniu codziennych trudności budują poczucie bliskości, bez którego ani rusz w przypadku głębszych znajomości.

Przytulanie

Kobiety lubią być przytulane, ponieważ tego rodzaju gesty obniżają ich poziom stresu i budują poczucie bliskości. Ma to zresztą swoje naukowe potwierdzenie – osoby, które codziennie przytulają się kilka razy – z przyjaciółmi, partnerem, mają niższy poziom kortyzolu w organizmie, przez co rzadziej chorują i nie grozi im depresja. Poza tym przytulanie jest bardzo przyjemne i umacnia nas w poczucie więzi oraz bezpieczeństwa.

Pocałunki

Kobiety są dużo bardziej emocjonalne i przywiązują większą wagę do drobnych gestów sympatii. Gdy kogoś lubią, to chętnie całują się z nim na powitanie i pożegnanie. Robią tak m.in. z przyjaciółmi, z którymi umawiają się na spotkanie. Dla kobiet taka forma wyrażania uczuć jest bardzo ważna, ponieważ sprzyja podtrzymywaniu ważnych więzi towarzyskich. Pocałunki w policzek budują poczucie bliskości zarówno w przyjaźni, jak i w relacjach damsko-męskich.

Trzymanie za rękę i obejmowanie w talii

To także jeden z tych drobnych gestów, który odgrywa ważną rolę przy nawiązywaniu bliższej relacji. Trzymanie się za rękę umacnia więź i sprawia, że ludzie stają się sobie bliżsi. Jak widać do osiągnięcia pełnej satysfakcji potrzebne jest umiejętne połączenie czułości, zaangażowania i szczerych rozmów. Tylko dobrze znając drugą osobę, doświadczając z jej strony miłych gestów takich jak pocałunki, przytulanie, trzymanie za  rękę czy obejmowanie w talii, można uznać ją za kogoś naprawdę bliskiego sercu.

Magdalena Kukurowska

Dodaj komentarz