zbilansowana-dieta-weglowodany

Odpowiedni poziom wszystkich składników pokarmowych w codziennej diecie zapewni nam właściwe źródło energii dla pracy umysłowej oraz aktywności fizycznej. Największe zapotrzebowanie energetyczne wykazuje nasz organizm na węglowodany, bo aż 55%.

Cukry złożone

Pamiętajmy, że węglowodany dzielą się na cukry proste i złożone. Słowo „cukier” kojarzy się wielu paniom z tyciem, dlatego unikają go, jak mogą. Chodzi im jednak o cukry proste. Mówiąc o dostarczaniu energii organizmowi, mówimy o węglowodanach złożonych w formie nieoczyszczonej, czyli zawierające dużo błonnika oraz witamin z grupy B, wapnia, fosforu, żelaza. Znajdziesz je w produktach z pełnego ziarna (chleb razowy, orkiszowy, graham, niesłodzone muesli z dodatkiem płatków owsianych), kaszach i roślinach strączkowych, takich jak groch, fasola, bób, soczewica, soja. One to dostarczają i energii, i potrzebnych witamin oraz mikroelementów, zasilając i odżywiając organizm, pozwalając mu zachować zdrowie i siły. Do głównych cukrów złożonych należą skrobia, glikogen i błonnik. Zaspokajają na długo głód, pełnią funkcję zapasową oraz, w przypadku błonnika, regulują i wspomagają pracę jelit.

Cukry proste

Zdradliwymi źródłami węglowodanów, które w wyniku obróbki mechanicznej lub chemicznej zostały pozbawione wartościowych składników, są: biała mąka i białe pieczywo, ciasta, ziemniaki, makaron, biały ryż, płatki kukurydziane, słodycze, syropy i napoje gazowane, które zawierają cukier rafinowany oraz wiele innych przetworów, w których cukier posłużył jako środek konserwujący. Zawierają one cukry proste, których organizm nie musi już rozkładać. Dostają się zatem od razu do krwi, powodując wzmożoną produkcję insuliny, która z kolei transportuje cukier do komórek, gdzie zamieniony zostaje w tłuszcz. Nadwaga gotowa. Stąd też napady wilczego głodu, ponieważ węglowodany te zostają bardzo szybko wchłonięte i przetworzone. Ciało domaga się zatem kolejnej dawki energii i tak w kółko.

Ruch to zdrowie

Trzeba też dodać, jak ważny jest ruch w przetwarzaniu węglowodanów. Brak ruchu powoduje zakwaszenie organizmu. To z kolei wzmaga apetyt na słodkości. Jakże często mamy ochotę zjeść ciastko do kawy, która przecież jest w swym działaniu kwaśna? To ten sam proces. Dlatego tak istotna jest odpowiednia dawka ruchu. Najlepiej na świeżym powietrzu. Wówczas zarówno wyregulujemy uczucie łaknienia, jak i zadbamy o swoją kondycję na kilku innych płaszczyznach.

Anna J