Kultura Styl życia

Zatrzymać czas – Anna Sakowicz

Zatrzymać czas – Anna Sakowicz

Powieść Zatrzymać czas stanowi kontynuację cyklu Plan Agaty. Poznajemy w niej dalsze losy dwóch sióstr, które różnią się charakterem i podejściem do życia. Anna Sakowicz po raz kolejny stworzyła pełną ciepła i emocji historię, która wzrusza i skłania do refleksji. Co tym razem spotka Agatę i Polę – główne bohaterki powieści Zatrzymać czas?

Radość świeżo upieczonej matki

Agata wiedzie całkiem udane życie. Po urodzeniu synka oszalała na jego punkcie, bardzo kocha Tymka i opieka nad nim sprawia jej przyjemność. Agata znalazła też wspaniałego partnera, Emil bardzo kocha swojego synka i poświęca mu dużo uwagi.  Nawet oświadczył się jego mamie, a ta zgodziła się wyjść za niego za mąż. Jednak data ślubu wciąż nie została wyznaczona. Powrócił bowiem odwieczny problem Agaty z podejmowaniem decyzji. Z jednej strony bardzo pragnie ona wypowiedzieć słowa przysięgi małżeńskiej, z drugiej odczuwa ogromny lęk z tym związany.

Nadwaga, czyli problem wielu młodych matek

Agata po porodzie zmaga się z nadwagą. Pola namawia ją, aby obie zapisały się na siłownię. Chce kuć żelazo, póki gorące, ponieważ jeśli Agata od razu nie podejmie pewnych kroków, to prawdopodobnie nie zrobi tego już nigdy. Starsza siostra często miewa wątpliwości i odwleka podejmowanie decyzji, jak tylko może.

Zagrożenie dla kariery zawodowej

Choć życie osobiste Agaty świetnie się układa, to kobieta zaczyna mieć spore obawy związane ze swoją pracą.  Wprawdzie szefowa wysyła dziennikarce tematy do zrealizowania na urlopie macierzyńskim, ale te zdają się urągać jej ambicji.  Gdy Agata wchodzi na stronę internetową swojej gazety odkrywa, że najlepsze kąski trafiają się Hubertowi. Bardzo martwi to młodą matkę, ponieważ w przeszłości rywalizowała z nim o stanowisko. Mężczyzna przy okazji okazał się jednym z tych, którzy nie potrafią grać fair. Czy stanowi on zagrożenie dla kariery zawodowej Agaty?

Instynkt macierzyński dziewczyny z niepełnosprawnościami

Równolegle poznajemy dalsze losy Poli, która po wypadku porusza się na wózku inwalidzkim. Dziewczyna planuje właśnie ślub ze Sławkiem. W przeciwieństwie do swojej starszej siostry udaje jej się nawet wyznaczyć konkretny termin uroczystości. Pola bardzo pragnie dać dziecko swojemu partnerowi. Niestety, w jej przypadku jest to obciążone dość dużym ryzykiem. Sławek zdaje sobie z tego sprawę i namawia Polę do adopcji.

Przed zamążpójściem Pola postanawia porozmawiać z matką swojego zmarłego chłopaka. To niełatwe spotkanie dla obu pań. Kończy się wybuchem płaczu i powrotem do niewesołych myśli.

Oszuści żerujący na ludzkim nieszczęściu

Pola zostaje też poproszona przez swoją koleżankę z drużyny koszykówki o pomoc w zdemaskowaniu oszustów, którzy wmawiają osobom z niepełnosprawnościami, że pokonają swoje ograniczenia, jeśli tylko będą regularnie przychodzić na płatne seanse.  Czy uda im pokonać ludzką chciwość i żądzę pieniądza?

Powieść obyczajowa poruszająca aktualne tematy

Zatrzymać czas to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa, która porusza niezwykle ważne tematy społeczne. Znajdujemy tutaj historię dziewczyny z niepełnosprawnością, która pragnie zajść w ciążę. Zostaje ona zrównoważona losami Agaty, która po urlopie macierzyńskim może mieć problem z powrotem do dawnej formy zatrudnienia. Mogą jej się trafiać mniej ambitne tematy niż te, do których przywykła. Do tego dochodzi wątek oszustów, którzy zarabiają na ludzkim nieszczęściu. Anna Sakowicz posiada lekkie piór, dlatego też powieść Zatrzymać czas czyta się niezwykle szybko i przyjemnie.

Komentarze (4)

Rosia58

3 lata temu

Zaintrygował mnie wątek z oszustami żerującymi na cudzym nieszczęściu. Ciekawe, czy dziewczynom uda się załatwić tę sprawę.

Zostaw komentarz