Sen

Zaśnij bez trudu!

zasnij-bez-trudu

Z zazdrością spoglądasz na tych, którzy tuż po położeniu się do łóżka i nakryciu kołdrą – zasypiają praktycznie od razu. Ty z kolei przez kilka godzin wiercisz się i nie możesz zmrużyć oka.

Sen jest niezbędnym warunkiem zachowania zdrowia oraz podtrzymania procesów regeneracyjnych ciała i umysłu. Jego braki skutkują poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet i śmiercią. Wiesz o tym doskonale, dlatego tez zastanawiasz się co robisz źle? Dlaczego nie możesz zasnąć?

Indywidualna sprawa

Pamiętaj o tym, iż każdy organizm posiada inne potrzeby oraz funkcjonuje na nieco innych zasadach. Jednym wystarcza 6 godzin spokojnego relaksu, inni nawet po 10 godzinach nadal czują się wycieńczeni. Ilość z reguły nie ma przełożenia na jakość, dlatego też nie powinniśmy zamartwiać się tym, że śpimy jedynie 5 godzin skoro czujemy się później wypoczęci oraz pełni energii.
Pewne symptomy
Problemy z zasypianiem mogą być oznaką pewnych poważniejszych problemów ze zdrowiem. Organizm w ten sposób może dawać nam znać o niedoborach melatoniny, anemii, zaburzeniach psychicznych, czy też psychosomatycznych. Jeśli wiec twoje problemy trwają od kilku tygodni powinnaś udać się do lekarza po poradę.

Właściwe otoczenie

Przyjrzyj się swojej sypialni. Czy jest to pokój przeznaczony do spania? Z wygodnym materacem, pachnącą pościelą, nastrojową lampą? Czy może sypiasz na rozkładanej sofie, półki uginają się pod ciężarem różnych gratów, a całość bardziej przypomina składzik? Jeśli tak, to warto zacząć od uporządkowania lokum. Pokój przeznaczony na regeneracje i wypoczynek powinien być harmonijnie i przyjemnie urządzony. Usuń z sypialni laptopa, telefon i inne sprzęty RTV. Sypialnia powinna kojarzyć się ze snem i relaksem, nie z obowiązkami. Ponadto, tego typu sprzęty wpływają negatywnie na prawidłową jonizację powietrza. W ten sposób niewiele rzeczy będzie Cię rozpraszać, szybciej się w niż zrelaksujesz i wyciszysz po całym dniu. Pomyśl również nad małym przemeblowaniem i odświeżeniem koloru ścian na bardziej stonowane i przyjemne kolory. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, postaraj się chociaż o zakup miłej w dotyku i ładnej pościeli, kilku ciekawych poduszek do ozdoby oraz lampek ledowych lub świeczek. Stworzysz w ten sposób niesamowity i romantyczny klimat. Takie unikalne miejsce samo zachęca do spędzenia w nim czasu.

Natalia Herzog

Z zazdrością spoglądasz na tych, którzy tuż po położeniu się do łóżka i nakryciu kołdrą – zasypiają praktycznie od razu. Ty z kolei przez kilka godzin wiercisz się i nie możesz zmrużyć oka.

Recepta na szybkie zasypianie

Postaraj się zawsze wietrzyć przed snem pokój. Właściwa temperatura ułatwi zasypianie. Powinna ona oscylować w granicach ok. 18-21 stopni Celsjusza. Staraj się, aby nie urządzać sobie drzemek w ciągu dnia, ponieważ zaburzają one nieco naturalny rytm dnia.

Ważne, aby nie objadać się niepotrzebnie przed snem. Lekki posiłek zjedzony na 2-3 godziny przed snem sprawi, że nie będziesz głodna, a z drugiej strony organizm będzie mógł się skupić nie na trawieniu, lecz na zasypianiu.
Doskonałym pomysłem jest również relaksujący prysznic lub kąpiel z dodatkiem kojących olejków eterycznych. Dbaj o to aby zawsze kłaść się spać mniej więcej o tej samej porze. Nie oglądaj na siłę również telewizji, w szczególności filmów trzymających w napięciu oraz nie ćwicz. W ten sposób niepotrzebnie się rozbudzisz.

Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z problemami związanymi z zasypianiem być może cierpisz na bezsenność. Powinnaś udać się do swojego lekarza na konsultacje. Doraźnie możesz również wspomagać się naparami z ziół, takich jak melisa i dziurawiec, które ułatwią zasypianie.

Natalia Herzog

Komentarze (7)

pati25

6 lat temu

Mam problemy ze snem.Często budzę się w nocy,,czasem wogóle nie mogę spać.Te podane sposoby na łatwe zasypianie na mnie nie działają,,nie pomagają mi

filodendron

6 lat temu

Ostatnio zasypiam z trudem, leżę godzinami i kręcę sie z boku na bok.Jak już zasnę to śpię, ale to juz jest 4 nad ranem.

dulcynea

6 lat temu

Z zasypianiem nie mam problemów.
Wystarczy mi przyłożyć głowę do poduszki, natomiast budzę się w nocy wielokrotnie:P:P:P

Emilly27k

6 lat temu

Ja najczęściej zasypiam podczas słuchania audycji radiowych:) Czasem żałuję,że są one ciekawe, ale zasypiam- organizm jest zmęczony:)

filodendron

7 lat temu

U mnie nigdy nie wiadomo kiedy zasnę. Gdy jestem mocno zmęczona to czasem padnę i zasypiam szybko ,ale niekiedy to się męczę z moimi niespokojnymi nogami i nocka z głowy – dopiero nad ranem zasypiam.
Jednak ogólnie wiadomo ,że dobrze sie zasypia jak sie nie ma zmartwiem i stresujacych sytuacji 🙂 No ale kto nie ma wzyciu stresujących sytuacji ?

drobina

7 lat temu

Należę do osób, którym generalnie wystarcza 5 godzin snu. Wiem, że to trochę mało, ale widocznie mam taki organizm
– szybko się regeneruje. Czasami mam kłopoty z zaśnięciem (choroby), ale relakscyjna kąpiel i szklanka gorącego mleka sprawiają, że szybciej zasypiam :-*

Zostaw komentarz