zapach świąt

Zastanawialiście się kiedyś czym pachną święta Bożego Narodzenia? Przypisać możemy im wiele aromatów, które przywołują na myśl piękne chwile z bliskimi. Zapach świąt Bożego Narodzenia wisi w powietrzu, wystarczy użyć odpowiednich składników, by poczuć niesamowity nastrój.

Coraz bliżej świąt Bożego Narodzenia

Rozpoczął się listopad, a wraz z nim dla wielu osób ruszyły przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Lada dzień wystartują najpiękniejsze jarmarki świąteczne, na ulicach miast rozbłysną barwne iluminacje a wystawy sklepowe zamienią się w bajkowe krainy. W niektórych zakątkach Europy już od kilku tygodni możemy podziwiać pierwsze świąteczne wystawy, przenoszące nasz w zupełnie inny, magiczny świat. I choć grono osób powie, że to za wcześnie na bożonarodzeniowy klimat, musimy przyznać, że sam czas oczekiwania na święta jest pięknym i niepowtarzalnym okresem roku. Wtedy warto chłonąć każdą chwilę. Nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia są zapachy, które nadają mu charakterystyczny klimat. Czym pachnie Boże Narodzenie?

Zapach choinki

Symbolem Bożego Narodzenia jest choinka, czyli przystrojone drzewko iglaste, które stawiamy w swoich domostwach czy na placach miast. Żywe drzewko iglaste, takie jak świerk czy jodła pachnie niesamowicie, lasem i naturą. Zapach choinki nieodłącznie wpisuje się w klimat zbliżających się świąt. Jeśli nie mamy możliwości na postawienie w domu żywego drzewka, postarajmy się chociaż o kilka gałązek, które ozdobią świąteczny stół. Dobrym pomysłem są także świeczki zapachowe czy olejki eteryczne, rozprowadzające subtelny aromat świąt.

Świąteczne wypieki

Święta pachną ciastami i ciasteczkami, które wypiekamy specjalnie na tą wyjątkową okazję. Makowiec, sernik, pierniczki czy delikatne kruche ciasteczka – już na samą myśl wywołują uśmiech na naszej twarzy i burczenie w brzuchu. Aromat świąteczny to migdały, orzechy, przyprawa do piernika i słodka wanilia. To także anyż i goździki, podkreślające smak domowych wypieków.

Cytrusowa nuta

Boże Narodzenie to nie tylko mocne aromaty grzanego wina czy zupy grzybowej, to także cytrusy. Pomarańcze i mandarynki to owoce, które dodajemy do świątecznych potraw, wieszamy na choinkę czy wykorzystujemy jako naturalne świeczniki. Orzeźwiający zapach podkręca smak kompotu oraz grzanego wina. Bez mandarynek i pomarańczy nie ma świąt w polskim wydaniu.

Aromatyczne grzane wino

Boże NarodzenieNic tak nie pachnie jak grzane wino, rozgrzewające zmarznięte ciało w zimowy czas. Czerwone wino, połączone z cytrusami, goździkami i innymi korzennymi przyprawami stanowi idealną, świąteczną mieszankę, pobudzającą zmysły. Najlepiej smakuje w mroźny wieczór, na jarmarku czy w parku przystrojonym na święta.

Katarzyna Antos