zamienniki-kawy

Większość z nas zaczyna od niej poranek. Potrzebujemy jej, żeby się obudzić i nabrać energii do działania. Jednak, niektórzy z nas nie mogą jej pić ze względów zdrowotnych lub po prostu nie są smakoszami kawy. Co pić zamiast kawy?

Poproszę herbatę

Z reguły, jeżeli nie pijemy kawy, to decydujemy się na filiżankę herbaty – w Polsce, jak i w całej Europie Zachodniej najbardziej popularna jest wciąż czarna herbata. Klasyczną, zwykłą czarną herbatę, możemy zastąpić charakterystycznym smakiem earl grey lub całą gamą herbat owocowych. Najlepiej, kiedy pijemy ją gorzką. Jeśli potrzebujemy słodkiego smaku, to zamiast białego cukru wybierzmy naturalny miód lub brązowy, dużo zdrowszy cukier.

Zielono mi

Zieloną herbatę warto na stałe wprowadzić do naszego menu, a nie tylko pić ją okazyjnie. Jeżeli czysta zielona herbata ma dla Ciebie zbyt gorzki smak, wypróbuj różne kompozycje herbaciane. W każdym sklepie znajdziesz herbatę zieloną z maliną, pomarańczą, opuncją figową czy grejpfrutem. Pij dziennie około 3-5 filiżanek w trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Kilka filiżanek dziennie to nie tylko ceremonia smaku, ale i solidna dawka zdrowia dla naszego ciała i relaksu dla umysłu. Zielona herbata, m. in.: chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, reguluje ciśnienie krwi, działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym, łagodzi w znaczny sposób dolegliwości związane z reumatyzmem i chroni organizm przed jego wystąpieniem oraz dzięki zawartości katechiny obniża poziom cholesterolu całkowitego, wpływając jednocześnie na wzrost cholesterolu HDL.

Zuzanna Górka