zalety-przejazdzek-rowerowych

Chętnie odwiedzasz pobliskie miejscowości, przemierzając ulice na dwóch kółkach. Jazda na rowerze wpływa korzystnie na zdrowie i zapewnia nam mnóstwo frajdy. Dlaczego w nadchodzący weekend warto wybrać się na wycieczkę?

Osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze, cieszą się lepszym zdrowiem niż ich rówieśnicy wybierający samochód. Przemierzając miasto na dwóch kółkach, nie musimy obawiać się korków, zawsze możemy je wyminąć. Rower generuje mniejsze koszty niż samochód, jest dużo tańszy w utrzymaniu. Za pojazd na dwóch kółkach płacimy tylko raz, nie wydajemy pieniędzy na benzynę, płyn do spryskiwaczy i oleje silnikowe. Decydując się na samochód, musimy wziąć pod uwagę obowiązkowe ubezpieczenie i przegląd techniczny. Zakup dobrego roweru stanowi wydatek rzędu 2000-3000 zł, jego konserwacja i naprawy co roku pochłaniają 300 zł. Samochód generuje większe koszty.

Zalety przejażdżek rowerowych – smukła sylwetka

Jeśli chcesz cieszyć się zgrabną sylwetką, udaj się na godzinną przejażdżkę rowerową. Przemierzając spokojnym tempem alejki w parku, spalamy 500 kalorii. Ta forma rekreacji nie jest wyczerpująca, podczas gdy godzinny trening na siłowni wyciska z nas siódme poty. Jazda na rowerze stanowi przyjemność, w drodze powrotnej możemy wstąpić do pobliskiego centrum handlowego, ponieważ makijaż wciąż wygląda nienagannie.

Dlaczego wycieczki rowerowe za miasto wpływają korzystnie na naszą sylwetkę? Pedałując, pobudzamy mięśnie do intensywnej pracy. Gdy zostaną wykorzystane zapasy glukozy zmagazynowane w postaci glikogenu, organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu. Opisany proces jest niezwykle korzystny dla organizmu. Podczas rowerowej przejażdżki nie tylko chudniemy, ale też regulujemy poziom glukozy we krwi.

Miażdżyca – profilaktyka

Osoby, które regularnie poruszają się na dwóch kółkach, minimum 3-4 razy w tygodniu, rzadziej chorują na miażdżycę. Ruch na świeżym powietrzu obniża bowiem poziom złego cholesterolu, frakcja LDL, i podwyższa dobrego – HDL. Gdy w organizmie stężenie lipoprotein o małej gęstości (LDL) przekracza koncentrację lipoprotein do dużej gęstości (HDL) powstaje płytka miażdżycowa. Zmniejsza ona światło naczynia krwionośnego i tym samym spowalnia procesy krążenia. W rezultacie krew, w tym cząsteczki hemoglobiny przenoszące tlen, nie dociera do tkanek. Na szczęście niekorzystnym zmianom można zapobiec. Wystarczy, że zmodyfikujemy dotychczasowych styl życia. Zmiana nawyków żywieniowych i ruch na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze, znacząco zmniejszają ryzyko miażdżycy. W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Irmina