Moda

Zalety i wady lnu

Zalety i wady lnu

Len to bardzo szlachetna roślina, z której uzyskuje się nie tylko fitoestrogeny łagodzące objawy menopauzy, ale też włókna do produkcji materiałów. Lniane tkaniny są z reguły dużo droższe od innych, co skutkuje wyższą ceną wyrobów końcowych. Jakie są zalety i wady lnu?

Zalety lnu – biodegradowalność

Lniane ubrania mają wiele zalet. Po pierwsze, stanowią rozwiązanie ekologiczne. Materiał ten jest w pełni naturalny i podlega biodegradacji. Oznacza to, iż nie zanieczyszcza środowiska i nie zalega przez setki lat na hałdach śmieci. Produkcja tkanin lnianych jest też mniej uciążliwa dla środowiska.

Odzież lniana jest przyjemna dla skóry

Ponadto lniane ubrania są bardzo przyjemne dla skóry. Nie drapią jej ani w żaden inny sposób nie podrażniają. Jeśli macie bardzo wrażliwe ciało i wiele rzeczy wam po prostu nie służy, to przejście na lnianą odzież może przynieść pożądane rezultaty.

Lniana sukienka idealna na upały

Lniana sukienka, bluzka czy spodnie stanowią doskonałe rozwiązanie na lato, gdy żar leje się z nieba. Len najlepiej przepuszcza bowiem powietrze  i wchłania pot wydzielany przez nasz organizm. W rezultacie w lnianych ubraniach jest nam najchłodniej podczas upałów. Są one dobroczynne dla skóry, gdyż chronią ją przed odparzeniami oraz grzybicą.

Szlachetne gniecenie, trudności w prasowaniu lnianych ubrań

Niestety, lniane ubrania nie są pozbawione wad. Okropnie się gniotą, wystarczy w nich gdzieś usiąść, o coś się oprzeć, by po chwili świeżo wyprasowana sukienka była pogięta. Niektórzy jednak twierdzą, że takie zgniecenia mają szlachetny charakter i nie wygląda to źle. Len nie jest łatwy w prasowaniu, trzeba się sporo namęczyć, aby prezentował się estetycznie i po użyciu żelazka nigdzie nie było żadnych zagnieceń.

Wady lnu. Nierównomierne farbowanie lnianych ubrań

Włókno lniane jest dość specyficzne. Lniane ubrania miejscami mają intensywniejszy kolor, a miejscami słabszy. Wynika to z faktu, iż nierównomiernie pochłaniają barwnik. Nie każdemu to przeszkadza. Wygląda to bowiem bardzo naturalnie i charakterystycznie. Warto mieć to jednak na uwadze podczas zakupów odzieżowych.

Domieszka wiskozy do lnianych tkanin

Od pewnego czasu obserwuje się produkcję ubrań z tkanin wiskozowo-lnianych. Taki materiał równie dobrze przepuszcza powietrze jak lniana tkanina, jest przyjemny dla skóry, ale gniecie się nieco mniej i łatwiej można go też wyprasować. Po uprasowaniu dłużej zachowuje formę. Jest też mniej sztywny, co z pewnością spodoba się wielu osobom.

Dodaj komentarz