Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Chociaż dla nas nie ma to niestety większego sensu i nie umiemy tego zrozumieć – często te najpoważniejsze choroby przez długi czas nie dają żadnych objawów. Potem nie jesteśmy w stanie pogodzić się z tym, że czuliśmy się dobrze – a nasze ciało było jednocześnie w coraz gorszym stanie. To jednak właśnie dlatego lekarze ciągle proszą nas o to, abyśmy nie odkładali na później różnych badań – czasami to jedyna szansa na to, aby uzyskać pomoc na czas. Tak to na pewno wygląda w przypadku zakrzepicy żylnej. 

 

Objawy pojawiają się późno, a do tragedii może dojść każdego dnia. Jeśli potrzebny Ci flebolog Wrocław jest miastem, w którym takich  gabinetów jest bardzo dużo. 

 

Zakrzepica przeraża nas przede wszystkim dlatego, że nawet te późniejsze objawy łatwo można zignorować lub zwyczajnie z czymś pomylić – a tutaj pojawia się przecież nawet ryzyko śmierci danej osoby. Z nieprawidłowym przepływem krwi mamy często do czynienia u osób, które przez długi czas zmuszone są leżeć, walczą z otyłością lub są po poważnym zabiegu. Jeżeli utworzy się zator w płucach to niestety sytuacja będzie już bardzo poważna.

 

Konkretne symptomy 

Zakrzepica żylna nie jest łatwa do rozpoznania, ale możemy przynajmniej próbować rozpoznawać niektóre symptomy – wtedy oczywiście warto jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, jak wyglądają Twoje żyły. Jeśli pojawia się ból i obszar dookoła żyły staje się obrzęknięty oraz czerwony – natychmiast reaguj. Bardzo często obrzęk rozszerza się praktycznie na całą kończynę i dla nas jest to względnie dobra informacja – coś takiego można szybciej rozpoznać i udać się do szpitala zanim będzie za późno. 

 

Jeżeli dodatkowo zauważasz u siebie także gorączkę, złe samopoczucie i szybsze bicie serca – to już powinno nasunąć Ci na myśl właśnie zakrzepicę. Pamiętaj, że jak zakrzep przedostanie się to tętnicy płucnej – może dojść do niewydolności krążenia i niestety mnóstwo pacjentów w takiej sytuacji umiera. 

 

Co robić, aby rozpoznać chorobę na czas? 

O wiele lepszym pomysłem jest wykonywanie większej ilości – niepotrzebnych nawet – badań, niż nierobienie ich wcale. Pamiętaj, że masz prawo się czymś niepokoić i nawet brak konkretnych objawów nie oznacza jeszcze, że wszystko jest w porządku i nie zasługujesz na dodatkowe testy. Musisz w takich sytuacjach reagować i domagać się pomocy – a jeśli nic z tego nie wyjdzie to czasami lepiej wykonać badania prywatnie, np. w Flebetica. Nasze zdrowie zawsze musi stać na pierwszym miejscu.