Zakochanie a zauroczenie – jak je odróżnić
Pixabay

Bardzo często traktujemy zauroczenie jako synonim zakochania. Tymczasem te zjawiska nie są tożsame. Zakochanie a zauroczenie – jak je odróżnić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule, w którym wykażemy najistotniejsze różnice.

Spis treści:

  1. Zakochanie a zauroczenie – jak je odróżnić?
  2. Objawy zauroczenia podobne do objawów odstawiennych
  3. Fenyloetyloamina a patrzenie na partnera przez różowe okulary
  4. Dlaczego pociągają nas mężczyźni uzupełniający nasze deficyty?
  5. Czy objawy zauroczenia różnią się w zależności od płci?
  6. Jak szybko mija zauroczenie?
  7. Zauroczenie a toksyczny związek
  8. Zakochanie, czyli świadomy wybór

Zakochanie a zauroczenie – jak je odróżnić?

Zauroczenie może z czasem przejść w zakochanie, stać się dojrzałą miłością i podstawą stałego związku. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze tak się dzieje. Czasem zauroczenie kończy się na fizycznej fascynacji drugą osobą. Zdarza się też, że nie potrafimy wznieść się ponad ten stan, ponieważ cierpimy na lęk przed bliskością. Niektóre osoby latami cierpią z powodu fatalnego zauroczenia, które nie spotkało się z odwzajemnieniem. Zdarza się też, że to bardzo szybko ulatnia się, bo osoba, która tak bardzo nam się podobała, sporo traci przy bliższym poznaniu.

Objawy zauroczenia podobne do objawów odstawiennych

Zauroczenie to stan, w którym druga osoba jest dla nas jak narkotyk, po który musimy sięgać każdego dnia. To porównanie wcale nie jest przesadzone, ponieważ w naszym organizmie wydziela się fenyloetyloamina, pochodna amfetamina. To właśnie ten związek chemiczny daje charakterystyczne objawy zauroczenia, do których zaliczamy bezsenność, szybsze bicie serca, motylki w brzuchu i pobudzenie.

Fenyloetyloamina a patrzenie na partnera przez różowe okulary

Fenyloetyloamina to związek, który nasz organizm wytwarza maksymalnie do 3 lat. Później znika, a wraz z nim opadają różowe okulary, przez które dotychczas spoglądaliśmy na partnera. Nagle dostrzegamy jego wady, zauważamy, że bywa leniwy, nie potrafi wyciągnąć ręki na zgodę etc. Gdy znika fenyloetyloamina, która napędza nas w stanie zauroczenia i zakochania, możemy stwierdzić, czy nasz związek ma silne fundamenty. Czy potrafimy się dogadać? A może nasza relacja ma jedynie powierzchowny charakter. Dotychczas opierała się na fizyczności i namiętności.

Dlaczego pociągają nas mężczyźni uzupełniający nasze deficyty?

Zauroczenie często opiera się na naszych deficytach, czyli brak. Pociąga mnie ktoś, kto je wypełnia. Np. w dzieciństwie brakowało mi ojca, więc szukam czułego mężczyzny.  Sama mam silny charakter, więc lepiej czuję się w towarzystwie wrażliwego faceta.  Brakuje mi odwagi, więc szukam silnego faceta w typie macho, który wszystko za mnie załatwi.

objawy zauroczenia

Zdjęcie autorstwa Jasmine Carter z Pexels

Czy objawy zauroczenia różnią się w zależności od płci?

Choć objawy zauroczenia są takie same u przedstawicieli obu płci, to mężczyźni zdają się bardziej idealizować partnerki. Często nie dostrzegają oczywistych wad, takich jak brak stabilności emocjonalnej, uzależnienie od narkotyków, problemy z prawem. Zauroczone panie też stają się bardziej ufne i podatne na oszustwa, ale jednak w ich przypadku działa ewolucja. Nie chcą na swojego partnera, ojca swoich dzieci, mężczyzny, który ma tak poważne problemy ze sobą. Ponadto zauroczenie u panów ma bardziej seksualny charakter.

Jak szybko mija zauroczenie?

Zauroczenie to stan, który może nagle minąć. Wystarczy, że podczas randki nasz obiekt pożądania zacznie nieprawidłowo się wysławiać lub władać gwarą, za którą nie przepadamy. W grę może wchodzić także jego podejście do kobiet, pracy czy środków odurzających. Zauroczenie maksymalnie utrzymuje się do 3 lat.  Osoba pewna siebie szybciej traci zauroczenie partnerem. Ma bowiem łatwość nawiązywania kontaktów, której brakuje ludziom nieśmiałym. U tych z kolei zauroczenie trwa zdecydowanie dłużej.

Zauroczenie a toksyczny związek

Zauroczenie może popychać nas w kierunku toksycznego faceta. Warto mieć to na uwadze. Po czym rozpoznać toksyczny związek? Jeśli czujesz się gorsza od partnera, jego obecność wywołuje w tobie niepokój, boisz się jego nieprzewidywalności, masz dość jego prób sprawowania nad tobą kontroli czy rządzenia tobą, to znak, że w waszej relacji źle się dzieje. Toksyczny związek nie przynosi radości i spełnienia, stanowi natomiast źródło ogromnego cierpienia, dlatego w takich sytuacjach zaleca się rozstanie.

Zakochanie, czyli świadomy wybór

Zakochanie to świadomy wybór. Zdaję sobie sprawę, że mój partner poświęca sporo czasu swojej pracy lub pasji, lecz mimo to decyduję się z nim być, ponieważ jego zalety przeważają nad wadami. Relacja z nim daje mi szczęście.