Kobieta i mężczyzna Psychologia

Jak wzmocnić pewność siebie faceta?

jak wzmocnić samoocenę faceta

Nie tylko kobiety mają mnóstwo kompleksów, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Czasem czyjeś złe słowo lub brak komplementów ze strony rodziców obniża naszą samoocenę.  Nie inaczej jest w przypadku mężczyzn. Jak wzmocnić pewność siebie faceta?

To, że mężczyzna, z którym się spotykasz, jest wyjątkowy, to oczywista oczywistość. W przeciwnym wypadku nawet nie zwróciłabyś na niego uwagi. Na początku przykuł twoją uwagę swoim wyglądem, później podsycił zainteresowanie poprzez ciekawą osobowość i kulturalne zachowanie. Zanim się obejrzałaś, on zdążył cię sobą oczarować. Choć może być ci trudno w to uwierzyć, ten świetny i przystojny facet może mieć spore kompleksy. Twoim zadaniem jest wzmocnić jego pewność siebie. Tylko jak to zrobić?

Jak wzmocnić pewność siebie faceta? Doceniając go takim, jakim jest

Przede wszystkim uświadom sobie, za co tak naprawdę go kochasz i podziwiasz. Co pociąga cię w jego wyglądzie zewnętrznym, a jakie cechy charakteru sprawiają, że to pierwszy mężczyzna, o którym pomyślałaś, że kiedyś mogłabyś mieć z nim dzieci. Spisz te dobre cechy i gdy zauważysz, że on znowu zachowuje się w sposób, w który lubisz, to mu o tym powiedz.

Opiekuńczy brat i kuzyn

Twoi eks byli starsi od ciebie lub w twoim wieku, ale z żadnym z nich nie chciałaś mieć dzieci. Nawet taka myśl ci nie przeszła przez głowę. Coś ci w nich ewidentnie nie odpowiadało. I pewnego dnia pojawił się on, o kilka lat młodszy od ciebie. Nie poczułaś wprawdzie instynktu macierzyńskiego, uważasz, że to wciąż nie jest odpowiednia pora, ale wiesz, że z nim w przyszłości mogłabyś mieć dzieci. Może to się wydawać dziwne i paradoksalne, ale tak czasem się dzieje.  Czasem młodszy facet ma po prostu cechy, dzięki którym wiesz, że nie będziesz zdana sama na siebie, jeśli zajdziesz w ciążę i urodzisz dziecko. On też je pokocha i pomoże w jego wychowywaniu. Skąd się bierze takie przeświadczenie? Czasem podświadomie zwracamy uwagę na to, jak zachowuje się młodszym bratem i kuzynostwem. Jeśli on lubi dzieci i potrafi się nimi zająć, pójść z nimi do parku, zagrać w piłkę, to znaczy, że jest opiekuńczy. Gdy na świecie pojawi się jego dziecko, zachowa się dokładnie w ten sam sposób co w przypadku swojego młodszego brata. Na pewno nie zostawi cię w domu samej z pieluchami i nie sceduje na tobie wszystkich obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci. Powiedzenie facetowi, że jest świetnym materiałem na ojca, może go wystraszyć. Dlatego lepiej powiedz mu, że podoba ci sposób, w jaki zajmuje się dziećmi.

Zdaje się dobrym materiałem na partnera

Intuicja mówi ci, że on, choć młodszy od ciebie, będzie dobrym partnerem. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tej roli od twoich kolegów i znajomych.  Czasem wyczuwamy takie rzeczy w sposób intuicyjny. Nasza podświadomość cały czas analizuje jego zachowanie i widzi więcej niż my. Facet, który pozwala ci mieć własne zdanie i nie próbuje cię przytłaczać ani do niczego zmuszać, to zdecydowanie lepszy kandydat na partnera od mężczyzny z zadatkami tyrana.  Na dodatek, gdy widzisz, że on sam gotuje sobie obiady, robi kanapki, prasuje i sprząta, to rodzi w tobie nadzieję, że gdy kiedyś ze sobą zamieszkacie, nie będziesz musiała go oporządzać niczym małe dziecko. Podzielicie się obowiązkami po partnersku.  Gdy widzisz, że sam sobie ze wszystkim świetnie radzi, powiedz mu wprost, że jest pierwszym facetem, którego znasz i który potrafi sam sobie wyprasować koszulę. Pochwal te umiejętności, które w nim cenisz.

Poczucie bezpieczeństwa

Zapewne doskonale wiesz, że można spotykać się z facetem, który zachowuje się jak z komedii romantycznej i nie czuć się przy nim zbyt bezpiecznie. Można też widywać się z mężczyzną mniej wylewnym, a nawet mającym problemy z okazywaniem uczuć, ale czuć się przy nim spokojnie i bezpiecznie. Na ten błogi stan składa się bowiem szereg czynników.  Koleżanki mogą pukać się w głowę, ale ty wiesz, że on nigdy by cię nie skrzywdził. Nie uderzył, nie zaciągnął siłą do łóżka, nie powiedział ci nic chamskiego nt. twojego zachowania. Gdyby zaszła taka konieczność, to stanąłby w twojej obronie i pocieszył po ciężkim dniu w pracy. Ty po prostu widzisz, że on nie jest agresywny. Może czasem się wściekasz, bo nie wiesz, o co mu chodzi, ale jesteś pewna, że krzywdy by ci nie zrobił. Nie boisz się pojechać z nim za miasto, spacerować po rzadko uczęszczanych wałach, wyjść na piwo etc. Możesz powiedzieć mu wprost, że budzi w tobie poczucie bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność

A może podziwiasz swojego faceta za odpowiedzialność? Za to jak szczegółowo planuje przeprowadzkę. Nie robi tego w ostatniej chwili, lecz stopniowo. Na drodze nie szarżuje, a ponadto odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy. Dba też o swoje zdrowie i nie boi się odwiedzać lekarzy w przychodni. Nie upija się do nieprzytomności, nie imprezuje do białego rana, gdy na drugi dzień ma na 6 do pracy. Nie ma przy tym znaczenia jego wiek. Czasem młodszy facet ma więcej oleju w głowie niż twój ojciec czy dziadek.  Powiedz przy najbliższej okazji, że cenisz jego odpowiedzialność.

Pracowitość

W dzisiejszych czasach  ludzie są często rozleniwieni i nie chce im się pracować. Jeśli on stanowi wyjątek potwierdzający regułę, to naprawdę warto to docenić tak, aby miał świadomość, że zaimponował ci swoją pracowitością. Fakt, że mężczyzna nie ciągnie kasy od mamy, jeździ własnym samochodem, na który oszczędzał i szuka nowych sposobów na zarobek, które poniekąd są związane z jego pasją, bardzo dobrze o nim świadczy.

Wyrozumiały

Cóż, my kobiety potrafimy być naprawdę czepialskie, zwłaszcza gdy zbliża nam się okres lub właśnie go mamy. Potrafimy zrobić aferę ze sprawy, która nie zasługuje na tak gwałtowną reakcję z naszej strony. Jeśli on to cierpliwie znosi, to znaczy, że należą mu się słowa uznania za wyrozumiałość. Niejeden byczek wyskoczyłby już z tekstem: jesteś głupia, o co się czepiasz?

Kulturalny

Po raz pierwszy trafiłaś na tak kulturalnego faceta, który zawsze traktuje cię z szacunkiem. Nigdy nie mówi, że idzie się spotkać ze swoją d*pą, tylko z kobietą.  Zawsze zachowuje się przy tobie jak prawdziwy dżentelmen. Warto to docenić, ponieważ w dzisiejszych czasach taka postawa stanowi rzadkość.  Kulturalny facet jest na wagę złota, możesz z nim wszędzie wyjść, przedstawić znajomym i krewnym. Wiesz, że nawet po kilku piwach zachowuje się we właściwy sposób.

Troskliwy

Bardzo podoba ci się fakt, iż on zawsze odprowadza cię do domu. Nigdy nie zostawia cię samej na środku ulicy, nie musisz martwić się wieczorno-nocnymi samotnymi spacerami po mieście. Zapewne miałaś wcześniej do czynienia z facetami, którzy albo mieli totalnie gdzieś, jak sobie poradzisz z powrotem do domu. Albo byli większymi tchórzami niż ty i widząc grupkę chłopaków, sami ratowali się ucieczką. Doceń troskliwość i dobrą wolę swojego faceta. Możesz go za to wprost pochwalić.

Zabawny

Facet z poczuciem humoru to prawdziwy skarb, rozśmieszy cię po ciężkim dniu, pozwoli nabrać dystansu do pewnych spraw i nie będziesz czuła się w jego towarzystwie śmiertelnie poważnie. Wspólne żarty i wygłupy zbliżają ludzi. Możesz mu powiedzieć, że zawsze świetnie się przy nim bawisz. Pochwalić jego poczucie humoru.

Uśmiechnięty

On sporo się uśmiecha, dzięki czemu w jego towarzystwie zawsze przepełnia cię optymizm. Poza tym musisz sama przyznać, że z promiennym uśmiechem jest mu bardzo do twarzy. Możesz skomplementować jego uśmiech lub fakt, iż jest bardzo pozytywną osobą, przynajmniej w twoim towarzystwie zawsze stara się tryskać radością.

Wygląd zewnętrzny

Wiadomo, że każda kobieta ma inny gust,  jedna woli blondynów, druga brunetów. Jedna preferuję mężczyzn obdarzonych niebieską tęczówką, a druga brązową. To naturalna kolej rzeczy. Zadaj sobie pytanie, co sprawiło, że zwróciłaś uwagę właśnie na tego faceta. Może miał zadbane, mocne włosy i modną fryzurę? A może po prostu ma śródziemnomorski typ urody, do którego zawsze miałaś ogromną słabość?  Możesz pochwalić też swojego faceta za męskie, owłosione nogi, które cię niesamowicie kręcą. Ważne, aby komplement był szczery i spersonalizowany. Możesz docenić też jego wyjątkowy, czarny  kolor tęczówki, szczupłą sylwetkę, gęsty, ciemny zarost, pełne usta lub cokolwiek innego, co w nim lubisz. On z pewnością ma mnóstwo zalet, w końcu wpadł ci w oko, więc nie może mu niczego brakować. Faceci też potrzebują potwierdzenia swojej atrakcyjności w oczach kobiety, chcą czuć, że pociągają ją i rozpalają jej zmysły.  W związku z tym przełam się i zacznij komplementować swojego mężczyznę. Nawet jeśli naprawdę jest mega przystojny, może mieć jakieś kompleksy na punkcie swojego wyglądu. Faceci często czują się za chudzi, zbyt słabo zbudowani etc.

Magdalena Kukurowska

Dodaj komentarz