Wyrosnąć z DDA

Alkoholizm to problem wielu rodzin. Czasem pije tylko jeden z rodziców, czasem uzależniona jest zarówno matka, jak i ojciec. Dzieci, które dorastają w rodzinie dotkniętej alkoholizmem, często w dorosłym życiu borykają się z wieloma trudnościami.  Poradnik Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików ukazuje wiele z nich i tłumaczy, z czego wynikają. Robert J. Ackerman odbył rozmowę z wieloma kobietami, w których domach obecny był alkohol. Do jakich wniosków one prowadzą?

Dlaczego dorosłe córki alkoholików częściej szukają wsparcia?

DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików, miewają podobne problemy. Na terapię i grupę wsparcia częściej jednak trafiają kobiety. Nie wynika to wcale z faktu, że rodzice córek częściej piją. Kobiety po prostu mają większą świadomość i pragną pracować nad rozwojem osobistym, by zyskać większą satysfakcję z życia.

Nie jestem dość dobra

Dorosłe córki alkoholików często wyrastają na perfekcjonistki, które mimo licznych sukcesów i pochwał, nie czują się dość dobre. Zazwyczaj wynika to z postawy ich ojca. Mogły liczyć na jego aprobatę i uznanie tylko wówczas, gdy ich zachowanie było postrzegane jako idealne. Wystarczyła jednak niewielka rysa w postaci uwagi, że zamiast 5 mogły przynieść 6, by zawsze miały wrażenie, że mogły coś zrobić lepiej.

Strach przed odrzuceniem

DDA często boją się odrzucenia. Nigdy nie otwierają się w 100% przed drugim człowiekiem, bo boją się zranienia. Wolą zachować emocjonalny dystans, by zawsze mieć drogę ucieczki. Kierują się przeświadczeniem, że tylko nadmiernie się odsłaniając, możemy zostać zranieni. W rezultacie DDA w obawie przed odrzuceniem mogą odrzucać innych. Wynika to z przeświadczenia, że i tak nie są godne uczucia drugiej osoby.

Dlaczego córki alkoholików są poważne?

Robert J. Ackerman zwraca uwagę na to, że dorosłe córki alkoholików często są dużo poważniejsze od swoich rówieśniczek, których rodzice nie pili. Bardzo trudno jest im się odprężyć, dobrze bawić i cieszyć chwilą. Często przez ich głowę przetacza się wiele rozterek i zmartwień.

Jak alkoholizm rodziców wpływa na relacje z mężczyznami ich córek?

Dorosłe córki alkoholików mogą szukać aprobaty u mężczyzn, być bardzo złaknione ich uwagi, przez co podatne na skrzywdzenie i zranienie. Niektóre jednak wychodzą z przeświadczenia, że bliskość oznacza cierpienie, w rezultacie zamykają się na uczucie. Robert J. Ackerman w książce Wyrosnąć z DDA przygląda się różnym postawom kobiet i dokładnie je analizuje. To może być źródło cennych informacji dla pań, które nie rozumieją, dlaczego nieustannie ponoszą porażki na polu relacji damsko-męskich.

Dlaczego córki pijących ojców obwiniają o wszystko matki?

Mogłoby się wydawać, że córki pijących ojców powinny ich obwiniać o swoje krzywdy. Tymczasem często łakną one aprobaty taty, więc go wybierają, bo na co im uznanie kogoś, kogo nie szanują? Swoją złość kierują natomiast na matki. Oczywiście nie zawsze tak jest, dużo zależy od świadomości konkretnej córki i postawy jej rodzicielki.

Syndrom DDA –  niektóre cechy możesz przekuć w zalety

Wyrosnąć z DDA to poradnik, który bardzo ciekawie opisuje pewne mechanizmy zachowań. Wiele z nich może wydawać się absurdalnych i całkowicie niezrozumiałych dla osób postronnych, które nigdy nie doświadczyły problemu alkoholowego w swoim domu.  Robert J. Ackerman podchodzi do dorosłych córek alkoholików z pozytywnym nastawieniem. Doskonale zdaje sobie sprawę, że większość z nich doświadczyła wielkiej krzywdy, ale sama nie jest zaburzona. Takie kobiety często świetnie radzą sobie w pracy, bo starają się wypaść jak najlepiej. Posiadają one te same cechy co inne panie, ale niektóre z nich mogą być bardziej nasilone. Wiele kobiet nie wierzy w siebie, ale większy problem z poczuciem własnej wartości mają dorosłe córki alkoholików. Są one także bardziej poważne i zachowawcze w swoich działaniach, co też nie musi oznaczać nic złego.  Mogą bowiem z powodzeniem piastować odpowiedzialne stanowiska, dokładnie analizować sytuację etc. Robert J. Ackerman zwraca jednak uwagę, że niektóre cechy trzeba bardziej wyśrodkować.

Poradnik Wyrosnąć z DDA opisuje także różne typy dorosłej córki, zwraca uwagę na problem współuzależnienia oraz udziela cennych wskazówek, jak uporać się z bagażem trudnych doświadczeń.  Dorosłe córki alkoholików mogą bowiem odzyskać radość życia i wewnętrzną równowagę pod warunkiem, że uświadomią sobie pewne kwestie i je przepracują.

Książka Wyrosnąć z DDA ukazała się nakładem Wydawnictwa Feeria.