Natura i eko Teraz EKO

Wypróbuj naturalne środki czystości

wyprobuj-naturalne-srodki-czystosci

Nie zawsze trzeba sięgać po detergenty. Istnieją ich zamienniki, naturalne środki czystości, dzięki którym uzyskać można podobny efekt. Warto wypróbować!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźne mogą być detergenty, które gromadzi się w domu. A te niestety mogą podrażniać skórę, a nawet uczulać! Na szczęście, w prosty sposób można je zastąpić!

Zdrowe zamienniki to w szczególności idealne rozwiązanie dla alergików oraz osób szczególnie wrażliwych. Nie powodują skutków ubocznych!

Wypróbuj oczyszczającą sodę

Soda oczyszczająca naturalnie odświeża i oczyszcza otoczenie. Idealnie nadaje się do neutralizacji kwasów oraz polerowania powierzchni.

Soda oczyszczona sprawdza się również w usuwaniu plam, a mieszając ją z solą kuchenną – uzyskuje się proszek do szorowania.

Wykorzystaj chlorek sodu

Chlorek sodu, czyli pospolitą sól, można łączyć ze wspomnianym sokiem z cytryny. Efektem będzie roztwór, którym skutecznie usuniemy plamy z ubrań i dywanów.

To także świetny środkek, który radzi sobie z usuwaniem plam po czerwonym winie!

DR

Nie zawsze trzeba sięgać po detergenty. Istnieją mniej szkodliwe zamienniki, dzięki którym uzyskać można podobny efekt. Warto wypróbować!

Brud kontra cytryna

Zamiast drogich specyfików, które można kupić w drogerii, warto sięgnąć także po cytrynę. W połączeniu z wodą i lodem powstaje roztwór z kwasem cytrynowym, który wspaniale nadaje się do czyszczenia szkła.

Roztwór ten można wykorzystać także do czyszczenia desek do krojenia czy innych drewnianych przedmiotów, które używa się w kuchni.

A jeśli roztwór ten połączymy z oliwą z oliwek, otrzyma się specyfik, który dobrze konserwuje meble oraz nadaje im połysk.

Natomiast pastą z soli kuchennej i soku z cytryny można przywrócić blask przedmiotom z miedzi, chromu i mosiądzu. Wystarczy pastę pozostawić na niach na 10 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą i delikatnie wypolerować.

Też macie sprawdzone sposoby, jak radzić sobie bez detergentów? Czekamy na Wasze propozycje!

DR

Komentarze (9)

Emilly27k

9 lat temu

Nie korzystałam niestety z tego rodzaju środków czystości. Środki czystości zawierające cytrynę są dobre w zastosowaniu.

Mindi

11 lat temu

Bardzo przydatny artykuł i porady powyższe. Staram się ograniczać chemię na ile to możliwe. Wykorzystuję najczęściej ocet do mycia lodówki i okien zimą. Zaraz wypróbuje mycie mikrofali wodą z cytryna.

pati25

11 lat temu

Dwa inne zastosowania cytryny
-Do wybielania tkanin.
Piorąc białe tkaniny,wciśnij do miski sok z połówki cytryny.Upierz.Sok z drugiej połówki dodaj do ostatniego płukania
-Do czyszczenia kuchenki mikrofalowej
Wlej do miseczki półtorej szklanki wody z 3 łyżeczkami soku z cytryny.Wstaw do kuchenki i włącz ją na 15 minut.Zetrzyj potem parę wodną ze ścianek kuchenki

filodendron

11 lat temu

Ciekawe sposoby,ja jeszcze dodałabym ocet ,który znakomicie czyści kuchnie i łazienki oraz wc.

babka

11 lat temu

U mnie w domu wykorzystuję cytrynę i sodkę. Niestety nie potrafię w całości zrezygnować z chemii 🙁

drobina

11 lat temu

Mimo coraz lepszych (czy aby na pewno?) środków czystości, w wielu przypadkach używam soli kuchennej np. do polerowania szklanek – nie mają zacieków i są lśniące. Moja mama zawsze powtarza, że szklanki muszą rozmawiać 🙂

Basiek

11 lat temu

o, usuwanie plam po czerwonym winie, warto wiedzieć! Często zostaje po gościach, szczególnie takich mniej znajomych, parę kółek od kieliszków na obrusie, a i mnie zdarza się chlapnąć niechcący…

mejgosia

11 lat temu

Hm! JA chyba wolę ta chemię! Raz posmarowałam meble cytryna z oliwką i …. niestety kurz się do nich lepił! , umyłam też miedziany, ozdobny talerz, zsiadłym mlekiem i strasznie śmierdział! Ale cytryny używam do mycia zlewozmywaka i innych urządzeń pokrytych inoxem !

pati25

11 lat temu

Naturalne środki czystości są wolne od chemii i warto z nich korzystać.Wiele takich porad znajdziemy w programie
„Perfekcyjna Pani Domu”

Zostaw komentarz