tęsknota

Tęsknota podobno piękna jest wtedy, gdy i ktoś ją czuje. To  z jednej strony bardzo wyniszczające uczucie, które nie tylko wprowadza do naszego życia smutek i pozbawia nas apetytu, ale też wyraz głębokiej więzi z drugim człowiekiem.  Jak wygląda tęsknota i jak z nią walczyć,  aby móc w miarę normalnie funkcjonować?

Tęsknota, czyli przejaw wielkich uczuć

Tęsknota to silne uczucie, które wpływa na różne aspekty naszego życia. Na ogół pojawia się wówczas, gdy z horyzontu znika osoba, którą szczerze kochamy, choć nie zawsze chcemy i potrafimy się do tego przyznać. Nawet jeśli na co dzień nie dopuszczamy do swej głowy myśli, że on tyle dla nas znaczy, próbujemy wyprzeć z siebie te emocje, one i tak do nas powrócą jak bumerang. Prawda jest taka, że tęsknota jest uczuciem całkowicie niezależnym od naszej woli. Nie możemy jej w żaden sposób kontrolować, dlatego najlepiej po prostu się z nią pogodzić.

Różne oblicza tęsknoty

Tęsknota manifestuje się na różne sposoby. Czasami po prostu suniemy się jak cień, beznamiętnie wykonując swoje codzienne obowiązki. Kiedy indziej tęsknota staje się tak dojmująca, że do oczu napływają nam łzy i mamy ochotę się rozpłakać na środku ulicy. Zdarza się też, iż tęsknota ujawnia się nocą, gdy próbujemy zasnąć. Dzielnie zniosłyśmy cały dzień, na chwilę udało nam się nawet oderwać od myśli na jego temat, ponieważ przyjaciółka tak pochłonęła nas rozmową. Niemniej po północy, gdy układamy się do snu, rozpoczyna się gonitwa myśli i rozrywająca serce tęsknota.

Tęsknota za bliską osobą a utrata apetytu

Gdy tęsknimy, czujemy nagły ucisk w żołądku, dokładnie taki sam, jak towarzyszy nam wówczas, gdy  do oczu napływają łzy. Nic dziwnego, że nie mamy ochoty na śniadanie, lody czy apetycznie wyglądające ciasto. Osoba ogarnięta tęsknotą zaczyna chudnąć mimo woli, ponieważ traci apetyt i je jak wróbelek. Cały czas jej myśli bowiem przepełnia jedna osoba, która jest daleko lub która zerwała kontakt.

Gdy nie ma bliskiej osoby, nasza koncentracja ulega osłabieniu

Nierzadko zdarza się, że tęsknota dezorganizuje nasze dotychczasowe życie, nagle nie mamy ochoty na wycieczkę rowerową za miasto, nie chce nam się czytać książki, która wcześniej wydawała nam się intrygująca. Zaniedbujemy część swoich obowiązków i zapominamy o rzeczach, na które umówiliśmy się.  Tęsknota fatalnie wpływa na naszą zdolność do koncentracji.

Wspomnienia, czyli największy skarb osoby pogrążonej w tęsknocie

Osoba, która tęskni, chętnie powraca do wspomnień. Potrafi godzinami myśleć o wspólnie spędzonych chwilach i każdym miłym geście, jednocześnie zastanawiając się, co robi obiekt jej westchnień.  W dzisiejszych czasach można to sprawdzić za pomocą SMS-ów, tweetów, statusów na Facebooku itp.  Gdy doskwiera nam tęsknota, instynktownie zaczynamy sięgać po zdjęcia drugiej osoby oraz rzeczy materialne i niematerialne, które kojarzą nam się właśnie z nią. Może to być jakaś piosenka, zapach jej perfum lub jej ulubiony kolor. Wszystko to stanowi substytut bliskości i pozwala nam łatwiej przetrwać trudne chwile. Tęskniąc, lubimy też wyobrażać sobie wspólne spotkanie i przy takim optymistycznym akcencie w końcu udaje nam się zmrużyć oczy.

Daj sobie prawo do tęsknoty, nawet jeśli to koniec znajomości

Tęsknota to naturalne uczucie, które jest wpisane w ludzkie życie, dlatego nie ma sensu przed nim uciekać. Im bardziej się przed nią wzbraniamy, tym większe spustoszenie czyni w naszym sercu.  Wiele osób odmawia sobie prawa do tęsknoty, przez co wpędza siebie w jeszcze większe problemy. To normalne, że myślisz o mężczyźnie, którego kochasz. Nawet jeśli wasza znajomość zdążyła się skończyć, to jeśli się zaangażowałaś, czasem będziesz odczuwała smutek i melancholię.  Nie walcz z tym za wszelką cenę. Jeśli oswoisz się z jakimś uczuciem, ono w końcu przeminie. Jeśli je wyprzesz, ono w tobie pozostanie i nie pozwoli przejść wszystkich etapów żałoby.

Nie podsycaj negatywnych uczuć

Akceptacja tęsknoty to jedno, a jej celowe podsycanie drugie. Nie należy nakręcać się na mężczyznę, który nas zostawił lub dał jasno do zrozumienia, że nic z tego nie będzie. Podsycając tęsknotę, wyrządzasz krzywdę przede wszystkim sobie. Nie ruszysz do przodu, dopóki o nim nie zapomnisz. Nie zapomnisz, jeśli nie przejdziesz wszystkich etapów żałoby.

Żyj normalnie

Tęsknoty nie wyplenisz ze swojego umysłu, możesz natomiast zadbać o to, aby zredukować jej wpływ na twoje codzienne życie. Umów się ze znajomymi, podczas rozmów o cudzych problemach najłatwiej zapomnieć o własnych troskach. Poza tym jeśli tęsknota wynika tylko z chwilowego rozstania z ukochaną osobą – ona wyjechała do domu na święta, to szybciej minie ci czas do jej powrotu.  Bliscy ludzie, którzy nas otaczają, potrafią zdziałać prawdziwe cuda. W ich obecności życie nabiera barw, problemy stają się niewielkich rozmiarów, a szanse na pokonanie trudności gwałtownie wzrastają.  Jeśli chcesz nastawić się optymistycznie do życia, spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi i znajomymi z liceum, studiów etc.

Tęsknota  a powrót

Tęsknota nie zawsze jest czymś negatywnym, choć nie należy do przyjemnych uczuć, często staje się zaczątkiem dobrych zmian. To właśnie ona często nas uświadamia, że rozstanie było błędem. Dzięki tęsknocie poznajemy też swoje prawdziwe uczucia i odkrywamy, ku swojemu zaskoczeniu, jak bardzo kochamy drugą osobę.  Tęsknota często skłania nas do naprawy popełnionych błędów, nie chodzi tutaj o słowne przeprosiny, lecz prawdziwą potrzebę zmian i bycia dobrą partnerką.