Kultura Styl życia

Wszystkie barwy roku – Iwona Czarkowska, Anna Klejzerowicz i inni

Wszystkie barwy roku

Wszystkie barwy roku to niezwykły zbiór opowiadań, każda historia wyszła spod pióra kobiety i została przypisana innemu z 12 miesięcy. W związku z tym, iż mamy tutaj do czynienia z 13 niezwykłymi pisarkami, każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Wszystkie barwy roku – przekrój ludzkich emocji

W zbiorze opowiadań Wszystkie barwy roku pojawiają się różni bohaterowie, akcja dzieje się też w różnych czasach. Jedne historie są osadzone we współczesnych realiach, drugie rozgrywają się w czasie wojennej zawieruchy.  Wszystkie opowiadania można jednak sprowadzić do wspólnego mianownika – ukazują one ludzkie losy z ciepłej, kobiecej perspektywy. Nawet gdy głównym bohaterem jest mężczyzna, nie sposób nie dostrzec cech charakterystycznych takich jak chociażby emocjonalność.  Wszystkie barwy roku można przeczytać w jesienne wieczory z kubkiem gorącej herbaty w dłoni lub zapoznać się tylko z opowiadaniem przypisanym do danego miesiąca.

Opowiadania bliskie życiu

Wszystkie barwy roku to zróżnicowane opowiadania, znajdziemy tutaj Dzień Babci ukazany z perspektywy samotnej staruszki, która nie ma już nadziei, że w życiu spotka ją jeszcze coś dobrego.  Dzień Przytulania to z kolei historia rodzeństwa, które nie liczy już na miłość osób dorosłych. Tych dwoje młodych ludzi marzy tylko o tym, aby nikt ich nie rozdzielił.  Znajdziemy tutaj też opowiadanie wielkanocne, w którym istotną rolę odgrywają anioły. Opisano tutaj także Boże Narodzenie, ale z jakże ciekawej i odmiennej perspektywy.  To także pełne bólu i cierpienia opowiadania o żałobie po stracie męża oraz dziecka.

W książce Wszystkie barwy roku spotykamy pełny wachlarz ludzkich problemów, emocji itp. To także opis codziennych tragedii, radości, ludzkiej życzliwości i dobroci. Autorki ukazały świat takim, jakim jest, bez zbędnego ubarwiania i retuszowania.  W życiu każdego z nas jest bowiem miejsce na dobre i złe chwile. Jedne miesiące przynoszą nam radość, drugie cierpienie.

Lekki powiew optymizmu

Każde opowiadanie zawarte w książce Wszystkie barwy roku kończy się w sposób nastrajający czytelnika optymistycznie do życia. Daje nam iskierkę nadziei, że nie ma problemów, które czynią nas nieszczęśliwymi do końca życia. Z każdą trudnością można się uporać dzięki ludzkiej życzliwości.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz