Kultura Styl życia

Wstrzymaj oddech – Holly Seddon

wstrzymaj oddech Holly Seddon

Czy osoby, które latami przebywają w śpiączce, słyszą nasze rozmowy? Jaki jest stan świadomości takich pacjentów? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukuje bohaterka thrillera psychologicznego pt. Wstrzymaj oddech.  Nie wie, że na drodze do prawdy napotka niebezpieczeństwa. Holly Seddon stworzyła historię, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.

 

Wstrzymaj oddech – historia nastolatki skazanej na życie w śpiączce

Alex to młoda kobieta, która boryka się z uzależnieniem od alkoholu. Jej problem mocno nasilił się po rozwodzie, do którego doszło, ponieważ  nie potrafiła zapanować nad swoim nałogiem. Po rozstaniu z mężem Alex wpadła w 3-tygodniowy ciąg.  Kobieta nie potrafi zasnąć bez wypicia alkoholu. Gdy budzi się, czuje się fatalnie, mimo to nie potrafi zerwać z uzależnieniem. Do czasu, gdy otrzymuje trudne, dziennikarskie zlecenie. Musi przygotować reportaż nt. osób, które zapadły w śpiączkę. W tym celu udaje się do lokalnego szpitala i przeprowadza rozmowy z doktorem Haynesem, specjalistą od stanu wegetatywnego.

Podczas pobytu w szpitalu Alex dowiaduje się, że w placówce od lat przebywa Amy – dziewczyna, która  w wieku 15 lat została napadnięta w drodze do domu i porzucona w parku znajdującym się nieopodal domu. Choć od tego wydarzenia upłynęło sporo czasu, sprawcy nigdy nie znaleziono. Wkrótce po tym, jak Amy zapadła w śpiączkę, jej matka zmarła. Z kolei ojczym nastolatki stał się ofiarą ostracyzmu społecznego. Mieszkańcy przedmieścia to właśnie jego osądzili  jako sprawcę zdarzenia, dopisując do historii wątek pedofilski. Nic dziwnego, że mężczyzna postanowił zniknąć i nie odwiedza Amy w szpitalu. Alex odkrywa jednak, że do pacjentki regularnie przychodzi pewien człowiek. Pielęgniarka twierdzi, że to jeden z wolontariuszy pomagających w szpitalu. Kim jest ów mężczyzna i czy kierują nim wyłącznie czyste intencje?

Co łączy Amy z Alex?

Historia Amy wstrząsa Alex. Dziennikarka ma bowiem świadomość, że te straszne wydarzenia mogłyby stać się jej udziałem. Alex jest w wieku Amy, wychowała się w tej samej dzielnicy, na przedmieściach. Obie dziewczyny łączy także słuchanie tej samej muzyki i wspólni znajomi.  Teoretycznie więc Alex mogła utrzymywać kontakt z chłopakiem, który skrzywdził Amy. Kto wie, może nadal go mija każdego dnia, spotyka w sklepie lub w drodze do pracy? Alex postanawia wyjaśnić tę sprawę. Rozpoczyna własne, dziennikarskie śledztwo mające na celu ustalenie przebiegu wydarzeń sprzed lat. Im bliżej jest prawdy, tym większe niebezpieczeństwo na siebie ściąga.  Czy Alex uda się wyjść cało i uniknąć losu Amy? Kim jest człowiek, który przyczynił się do śpiączki jej rówieśniczki? Czy Amy nawiąże w końcu kontakt z otoczeniem i powróci do świata żywych?

Kto skrzywdził Amy?

Wstrzymaj oddech to wymagająca, a zarazem wciągająca lektura. Z jednej strony przytłacza nas smutek – jak mogło dojść do sytuacji, że młoda dziewczyna mająca przed sobą całe życie nagle zapadła w wieloletnią śpiączkę?  Z drugiej pojawia się nadzieja. Sam doktor Haynes wspomina o badaniach, które pozwalają zaobserwować każdą, nawet najmniejszą aktywność mózgu, dzięki czemu wiemy, że chorzy w śpiączce nie są warzywami. Ba, można się z nimi nawet komunikować.  Czy Amy dołączy do tego grona szczęśliwców, którzy po latach wybudzają się ze śpiączki?

Wstrzymaj oddech to thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Czytelnik już na początku zostaje wprowadzony w nastrój grozy – 15-letnia Amy spotyka się z jakimś mężczyzną – kim on jest i jakie ma wobec niej plany? Nastolatka przeczuwa, że może wydarzyć się coś złego. Czytelnik nie ma jednak pewności, że jej przypuszczenia potwierdzą się. Może to wcale nie ów tajemniczy mężczyzna, a ktoś inny odpowiada za śpiączkę Amy? Czy Holly Seddon celowo zmyliła czytelnika, a może fakty z życia ofiary będzie serwować nam w niewielkich porcjach?  Czytając thriller psychologiczny pt. Wstrzymaj oddech, trudno uniknąć pytań dotyczących ojczyma nastolatki.  Od początku wiemy, że ich relacje nie układały się wzorowo. Czy była to tylko wina Amy, która buntowała się  i nie chciała, aby o jej życiu decydował obcy mężczyzna? A może miała ku temu powody? Wstrzymaj oddech to także opowieść o uzależnieniu, które przewraca całe dotychczasowe życie do góry nogami. Odbiera radość i szczęście, psuje relacje międzyludzkie.  Jednak czasem pewne zdarzenia pomagają zerwać z nałogiem i odzyskać kontrolę nad własnym życiem…

 

Nina Kotowska

 

Komentarze (6)

pati25

5 lat temu

Interesująca historia.Zaintrygowała mnie.Wiele pytań na które chciałabym znać odpowiedź.Kto doprowadził do
śpiączki Amy ? Muszę przeczytać koniecznie,bo uwielbiam thillery trzymające w napięciu

migotka

5 lat temu

Jutro idę na zakupy, może skuszę się na tę książkę, bo jej opis brzmi obiecująco. Uwielbiam thrillery psychologiczne:)

kaczuszka

5 lat temu

Czuję, że ta książka mogłaby mnie zainteresować. Bardzo lubię thrillery psychologiczne, ponieważ trzymają w napięciu i zmuszają do myślenia.

Goplana

5 lat temu

Thriller psychologiczny to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Do tego mamy tutaj wątek kryminalny. Jestem ciekawa, kto stoi za śpiączką Amy. Chętnie przeczytam tę książkę, tym bardziej, że wydawnictwo, które ją wypuściło na rynek trzyma wysoki poziom.

dulcynea

5 lat temu

Bardzo ciekawa fabuła , chętnie przeczytałabym tę książkę.
Lubię powieści psychologiczne , a szczególnie takie trzymające
do ostatniej strony w napięciu 😉

Zostaw komentarz