Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Wrzód samotny odbytnicy

wrzód samotny odbytnicy

Niektóre z chorób atakujących układ pokarmowy, występują głównie u młodych osób dorosłych. Wrzód samotny odbytnicy jest schorzeniem, które charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem. Jak objawia się ta choroba?

Wrzód samotny odbytnicy – trudna choroba

Wrzód samotny odbytnicy występuje stosunkowo rzadka. Najczęściej przysparza problemów młodym ludziom, atakując przednią ścianę odbytnicy. Lekarze wciąż poszukują konkretnych przyczyn rozwoju choroby, która w dużym stopniu dotyczy układu wydalniczego. Nie u wszystkich przypadków zachorowań stwierdza się typowe owrzodzenie. Równie dobrze pojawić może się polip czy zmiana płaska, o widocznym zaczerwienieniu. Choroba może być związana z zaburzeniami rozkurczu mięśnia łonowo-odbytniczego. Wśród ewentualnych przyczyn choroby podaje się także podrażnienia ściany odbytu, czynniki genetyczne czy nieswoiste zapalenie jelit.

Objawy choroby

Objawy choroby są określane jako niecharakterystyczne. Te, które występują najczęściej, to problemy z wypróżnianiem i pojawienie się krwi w stolcu. Dodatkowo mogą wystąpić zaparcia czy wzdęcia. Pacjentom może wówczas towarzyszyć uciążliwy ból. Wrzód samotny odbytnicy wymaga odróżnienia do innego, podobnego schorzenia, jakim jest nieswoiste zapalenie jelit. Zmiany pojawiające się w odbytnicy mogą mieć postać mnogą.

Wrzód samotny odbytnicy – leczenie

leczenie zachowawczeChoroba taka jak wrzód samotny odbytnicy jest niezwykle rzadka. Jej leczenie jest trudne i wymaga długiego okresu czasu. Często okazuje się, że nie jest wystarczająco efektywne lub całkowicie nieskuteczne. U chorych stosuje się więc leczenie zachowawcze, polegające na podawaniu glikokortykosteroidów czy specjalnych wlewek. Jednak takie formy farmakologiczne są skuteczne tylko u części pacjentów, chorujących na wrzód. Na rozpoznanie zmian, które zachodzą w odbytnicy pozwala biopsja i badanie histopatologiczne. U chorych sprawdza się dieta bogato-resztkowa, którą może zalecić lekarz. Choroba niekiedy prowadzi do operacji odbytnicy czy wycięcia miejscowych zmian.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Emilly27k

7 lat temu

Filo zdarza się,że wielu pacjentów nie wie co im naprawdę dolega i wielu nie słyszało na temat tej choroby. Odpowiednia dieta może zmniejszyć ryzyko zachorowania.

filodendron

7 lat temu

Pierwszy raz czytam o takiej chorobie, rzeczywiście pewnie ludzie to mają i myślą ,że to hemoroidy.

Tess

7 lat temu

Nie spotkałam takiej choroby. Bardzo uciążliwa choroba, podobna do hemoroidów. Pewnie niewiele lekarzy rozpozna ten wrzód i będzie leczyło na hemoroidy.

Emilly27k

7 lat temu

Najlepiej było by ominąć tego wrzoda samotnego odbytnicy. Operacja jako wyleczenie to ostateczność, ale myślę,że może by się dało ominąć tą drogę leczenia na bardziej skuteczniejszą:)

Zostaw komentarz