Fitness Fitness

Wpływ temperamentu na naszą aktywność

wplyw-temperamentu-na-nasza-aktywnosc

Często zastanawiamy się dlaczego pewne dyscypliny sportu podobają nam się bardziej. Obserwacje wykazały, iż oprócz wyjściowego stanu zdrowia i kondycji, ogromny wpływ na nasze wybory ma temperament.

Gdy rozpoczynamy naszą przygodę ze sportem, pragniemy znaleźć i dopasować do siebie taką formę treningu, która odpowiadałaby nie tylko naszym możliwościom sprawnościowym, ale również specyfice temperamentu. Dzieje się tak, ponieważ poszukujemy przyjemności nie tylko dla ciałami lecz również i ducha. Sport ma bowiem sprawiać nam przyjemność! Tylko wtedy będziemy uprawiać go regularnie.

Sport dla sangwinika

To osoby pełne energii, ciągle w ruchu, ciekawe świata i bardzo otarte. Często gestykulują a ich twarz wyraża 1000 emocji na minutę. Charakteryzują się energią oraz pracowitością. Cechuje ich umiejętność dokładnego i szybkiego skupiania się na wykonywanej pracy, zdolność do szybkiej adaptacji oraz umiejętność wykonywania kilku zadań na raz. Doskonałym wyborem w ich przypadku będą wszelkiego rodzaju pochodne dynamicznego, takie jak aerobik, ćwiczenia na stepperze, orbitreku lub trening interwałowy. Warto jednak zadbać o to aby trening obfitował w wykorzystanie różnych gadżetów i dodatkowych urządzeń – inaczej ta forma dbania o sylwetkę szybki im się znudzi.

Ujście dla choleryka

Cholerycy to osoby wybuchowe, niecierpliwe i czasami wręcz agresywne. Ich cechą wspólna jest zaangażowanie, preferencji oraz zamiłowanie do bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będą rowerki, bieżnie, orbitreki. Doskonała decyzją okaże się zapewne również uczestnictwo w zajęciach strechingu lub pilatesu, co nieco rozciągnie odrobinę topornego choleryka. Gibkość bowiem jest ich słabym punktem.

Zadziwiający flegmatycy

Flegmatycy to osoby bardzo niepozorne. Ich wręcz nienaturalny spokój sprawia, że są typowymi introwertykami bardzo wolno przystosowują się do nowych warunków, jednak jeśli sytuacja tego wymaga – okazują się być bardzo energiczni. Właściwą formą sportu będą dla nich ćwiczenia siłowe na różnego rodzaju sprzęcie.

Melancholicy w akcji

Każdy wie, że melancholicy są bardzo wrażliwymi osobami. Najczęściej szybko się obrażają i bardzo silnie przeżywają nawet najdrobniejsze niepowodzenia. Odczuwają i postrzegają świat o wiele głębiej oraz intensywniej. Sport powinien być nieodłącznym elementem ich życia. Powinien pomagać im budować pewność siebie, zwalczać kompleksy, stres i napięcie, rozwinąć cierpliwość oraz wytrzymałość. Powinni wybrać taki typ ćwiczeń, podczas których umysł i ciało będą równomiernie zaangażowane np. joga lub bodyART.

Anna D.

Komentarze (7)

elle@elle

6 lat temu

kazdy musi miec program cwiczen dobrany indywidualnie do swojej kndycji i stanu zdrowia.Stopniowo nalezy doze zwiekszac i systematycznie.Ja uwazam ze powoli malymi kroczkami osiagniecie lepszy sukces niz od razu stawiac sobie za cel cos co nas przerasta.:)))

Emilly27k

6 lat temu

Na siłowniach prowadzone są ćwiczenia z wykorzystaniem trenera.
Uważam,że program nie jest opracowany do końca dobrze. Przygotowanie merytoryczne mija się z celem.
Ćwiczenia powinny być wykonane w dobrym tempie, a nie,że szybko i nasz organizm szybko się męczy zaraz po wykonaniu danego ruchu, Wykonywałam kiedyś ćwiczenia na bieżni.
Chwalę sobie, ale lepiej samemu jest dobierać sobie program ćwiczeń,

drobina

7 lat temu

Podoba mi się ten artykuł:-) Tak sobie myślę, że jestem połączeniem sangwinika z cholerykiem – taka mała mieszanka wybuchowa:-X:P (devil) (devil)

Mindi

7 lat temu

Całe życie byłam aktywna a teraz mam problem z wyborem formy sportu. Czyżby zmienił mi się temperament czy może jednak zmniejszyła się kondycja i zmieniło spojrzenie na świat? Choć są formy ruchu, takie jak spacer, które nigdy mi się nie nudzą, i w czasie których dobrze się czuję, ale może to za mało.

pati25

7 lat temu

Może i jest w tym racja.I wybór aktywności zależy od naszego temperamentu.W moim przypadku to się nie sprawdza.Lubię ćwiczyć na rowerku stacjonarnym a nie jestem choleryczką

Zostaw komentarz