Menopauza

Wpływ menopauzy na ciało kobiety

Wpływ menopauzy na ciało kobiety

Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety, kiedy czynność jajników stopniowo wygasa, a tym samym zmniejsza się ilość żeńskich hormonów płciowych wytwarzanych przez te narządy rozrodcze. Niedostateczna podaż estrogenów w organizmie wpływa negatywnie na ciało kobiety. Oprócz uderzeń gorąca, nocnych potów i huśtawek nastroju, powoduje pogorszenie stanu skóry, w tym wiotczenie biustu. Jak można pozbyć się niekorzystnych następstw menopauzy?

Wpływ niedostatecznej podaży estrogenów na stan skóry

Estrogeny nie tylko regulują płodność kobiety, ale też odpowiadają za stan jej skóry, włosów i paznokci.  Ich wysoki poziom zapewnia jędrność skórze, chroni ją również przed powstawaniem wyprysków. Panie, które mają ustabilizowaną gospodarkę hormonalną cieszą się też gęstymi włosami i mocnymi paznokciami.  Niestety, w pewnym wieku czynność jajników zaczyna stopniowo wygasać. Przekłada się to na spadek wytwarzanych przez nie estrogenów. Nawet po menopauzie, czyli ostatniej miesiączce w życiu kobiety, organizm wytwarza niewielkie ilości żeńskich hormonów płciowych. Jednak stężenie tych jest dużo niższe niż w wieku reprodukcyjnym.

Dlaczego biust u kobiet w okresie okołomenopauzalnym traci jędrność?

Niedostateczna ilość estrogenów w organizmie przyczynia się do wiotczenia skóry. Dotyczy to także zewnętrznej powłoki biustu, która traci swoją pierwotną elastyczność, zaczyna się marszczyć, przez co piersi wyglądają nieestetycznie.  Utrata jędrności sutków dla wielu kobiet staje się źródłem kompleksów.

U kobiet w okresie okołomenopauzalnym bardzo często obserwuje się też problem związany z opadającym biustem. Z wiekiem, niestety, zmniejsza się synteza kolagenu i elastyny, które tworzą naturalny stanik. Dobry biustonosz dobrany przez brafitterkę może pomóc unieść biust, jednak efekt jest doraźny, znika za każdym razem, gdy zdejmujemy bieliznę. Opadające piersi stanowią zmorę wielu kobiet w okresie przekwitania. Wpływają negatywnie na związek i zadowolenie z życia erotycznego, ponieważ wpędzają panie w kompleksy i odbierają im pewność siebie.  Kobiety przestają czuć się atrakcyjne we własnym ciele i unikają seksu, co dla ich partnerów staje się często całkowicie niezrozumiałe.

Kiedy warto przeprowadzić zabieg podnoszenia biustu?

Na szczęście dzięki zabiegom takim jak mastopexia można unieść biust, przywracając mu jednocześnie dawną jędrność i elastyczność.  Jest to operacja, która może zostać połączona z redukcją zbyt dużego biustu lub powiększeniem zbyt małych sutków. Wiąże się ona z nacięciem skóry przez doświadczonego chirurga i jej uniesieniem w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu.  Po zabiegu skóra piersi staje się napięta i sprężysta, co poprawia samopoczucie pacjentek skarżących się na utratę elastyczności biustu.  Jednocześnie mastopexia przeciwdziała nieuchronnym skutkom grawitacji. Sutki powracają na swoje miejsce, odzyskując atrakcyjny kształt i jędrność.

O czym powinnaś wiedzieć przed podjęciem decyzji o operacji podnoszenia piersi?

Warto pamiętać, iż zabieg podnoszenia biustu ma charakter chirurgiczny, przeprowadzają go doświadczeni specjaliści z Kliniki Chirurgii Plastycznej Timeless, dlatego niezwykle rzadko dochodzi do powikłań. Jednak tych nie da się całkowicie wykluczyć. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych  zaliczamy krwawienie pooperacyjne i infekcje. Jeśli wystąpią,  przedłużają czas powrotu do pewnej sprawności i utrudniają gojenie się ran, co przekłada się na gorszy  wygląd blizn pooperacyjnych.

Zabieg podnoszenia biustu ze względu na swój chirurgiczny charakter pozostawia blizny. Te najczęściej pojawiają się dookoła otoczki i pionowo w dół do fałdu podpiersiowego.  W związku z tym, iż Klinika Timeless korzysta z nowoczesnych technik operacyjnych, w większości przypadków udaje się uniknąć blizny poziomej w fałdzie podpiersiowym. Nie należy zrażać się pierwotnym wyglądem blizn pooperacyjnych, które są mocno zaróżowione i przez to widoczne.  W miarę upływu czasu zbledną.  Warto mieć na uwadze fakt, że palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia trudności w gojeniu się ran i powstania rozleglejszych blizn.

Jak wygląda konsultacja lekarska przed mastopexią?

Przed zabiegiem podnoszenia biustu należy odbyć konsultację z chirurgiem, który omówi wszystkie czynniki wpływające na przebieg operacji i efekt końcowy.  Należą do nich wiek pacjentki, wielkość biustu, stan zdrowia i skóry.  Chirurg przedstawi też potencjalne ryzyko i efekty niepożądane, jakie mogą pojawić się po zabiegu.

Jakie badania należy przeprowadzić przed zabiegiem podnoszenia biustu?

Przed przystąpieniem do operacji należy przeprowadzić szereg badań, w tym m.in. mammografię/USG piersi, prześwietlenie klatki piersiowej, EKG, badania krwi oraz moczu. Pacjentkom palącym papierosy zaleca się ich odstawienie na dwa tygodnie przed terminem planowanego zabiegu.  Lekarz poinformuje też kobietę o lekach i suplementach diety, których należy zaprzestać przyjmować przed operacją. Określi też szczegóły diety poprzedzającej zabieg.

Jak wyglądają piersi po operacji?

Operację podnoszącą biust przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa ona 2-3 h. Po niej należy przez miesiąc nosić specjalny stanik sportowy. Rany będą pokryte opatrunkami. Pacjentka po zabiegu unoszenia piersi może borykać się z ich bolesnością i opuchlizną. Istnieje także prawdopodobieństwo pojawienia się zasinień. Na szczęście dolegliwości te z reguły nie są zbyt nasilone i można się ich pozbyć, przyjmując tabletki przeciwbólowe.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?

Zdjęcie szwów odbywa się po 2 tygodniach od przeprowadzenia zabiegu. Gojenie się ran jest procesem złożonym, ze względu na który do pełnej aktywności można powrócić po 2-3 tygodniach. Przed ich upływem nie należy podnosić ciężkich rzeczy. Przez pierwszy miesiąc odradza się uprawianie sportu. Początkowo piersi mogą sprawiać wrażenie twardszych, a blizny pomarszczonych, jednak z czasem sutki odzyskają dawną miękkość, a blizny ulegną wygładzeniu.  Warto jednak mieć na uwadze, iż na powrót biustu do dawnego stanu należy poczekać nawet kilka miesięcy.

Zainteresowała cię mastopexia? Więcej informacji o zabiegach znajdziesz na stronie Kliniki Chirurgii Plastycznej Timeless.

Klinika Timeless oferuje szeroki wybór zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii estetycznej, chirurgii onkologicznej i ogólnej. W Timeless najwyższą jakość usług zapewniają najlepsi specjaliści pod kierownictwem utytułowanego chirurga, onkologa i naukowca – doktora Janusza Jaworowskiego. Doświadczony personel gwarantuje pewność podejmowanych decyzji i bezpieczeństwo w trakcie zabiegów.

W Klinice Timeless wykonywane są zarówno standardowe zabiegi, jak i najbardziej skomplikowanych operacje. Każdy Pacjent może liczyć na indywidualne traktowanie i zrozumienie. Zespół Kliniki Timeless na co dzień dba o jakość wykonywanych zabiegów, a we współpracy z najlepszymi ośrodkami uniwersyteckimi, prowadzi badania naukowe nad komórkami macierzystymi i opracowuje autorskie techniki chirurgii rekonstrukcyjnej.

W celu poznania szczegółów oraz wyceny konkretnego zabiegu zapraszamy na konsultację z jednym ze specjalistów.

Zapraszamy do Timeless – wyjątkowego miejsca, w którym każdy może zostać sobą.

W Klinice Timeless wykonywane są między innymi zabiegi redukcji piersi, podniesienia i korekty asymetrii piersi, plastyki brodawek. W celu poznania szczegółów oraz wyceny konkretnego zabiegu zapraszamy na konsultację z jednym ze specjalistów.

Timeless Chirurgia Plastyczna
ul. Gen. Romana Abrahama 18/322
03-982 Warszawa 
(+48) 508 713 484

 

Komentarze (4)

Zostaw komentarz