wodoterapia-hydroterapia-a-menopauza

Wodoterapia (hydroterapia) jest stosowana w medycynie naturalnej. Polega na zewnętrznym stosowaniu wody o różnej temperaturze i pod różnym ciśnieniem. Stosowanie takiej metody leczenia korzystnie wpływa na układ krążenia, oddechowy i nerwowy oraz narządy ruchu.

Podczas zabiegu wodoterapii ciało poddawane jest działaniu zimnej lub gorącej wody – albo naprzemiennie – gorącej i zimnej. Po zabiegach z zastosowaniem zimnej wody ciśnienie krwi podnosi się, a czynność serca wzrasta, natomiast po zastosowaniu wody ciepłej – ciśnienie krwi spada. Krótkie kąpiele zimne działają na organizm orzeźwiająco, natomiast kąpiele ciepłe uspokajają. Niekiedy do wody dodawane są olejki eteryczne i różnego rodzaju napary i wywary ziołowe co wzmacnia działanie terapii. Kobiety w trakcie menopauzy powinny poddawać się obu zabiegom, ponieważ pozwolą one zwiększyć odporność organizmu na stres, a także wpłyną korzystnie na układ immunologiczny.

Hydroterapia dzieli się na kilkanaście zabiegów. Dla kobiet w okresie przekwitania najlepsze będą natryski, kąpiele perełkowe oraz sauny parowe.

Natryski stosuje się w celu poprawienia krążenia krwi w stawach i pobudzenia mięśni. W tym zabiegu wykorzystuje się działanie termiczne wody. A więc w zależności od schorzenia i rodzaju natrysku stosuje się wodę ciepłą, zimną lub na przemian.

Kąpiele perełkowe to najzwyklejsze kąpiele w wodzie, jednak wzbogaconej pęcherzykami powietrza lub ozonu. Działają kojąco na organizm i są zalecane w celu złagodzenia stresu i nerwów oraz polepszenia ogólnego samopoczucia.

Korzystanie z sauny parowej sprawia, że z organizmu wraz z potem usuwane są wszelkie toksyny. Dzięki temu skóra staje się gładsza, jędrna i elastyczna. Dodatkowo zabieg ten poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego.

Kobiety w okresie menopauzy powinny często korzystać z osiągnięć wodoterapii w celu zniwelowania napięć nerwowych, a także poprawienia działania układu krążenia i oddechowego.

Anna J