Zdrowie

Właściwości prozdrowotne czekolady

Właściwości prozdrowotne czekolady

Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Czekolada stanowi ucztę dla naszego podniebienia, chętnie sięgają po nią nie tylko dzieci, ale też osoby dorosłe. Choć uchodzi za tuczącą przekąskę, to wcale nie musi szkodzić naszemu organizmowi, wręcz przeciwnie. Przedstawiamy właściwości prozdrowotne czekolady.

Czekolada stanowi bogate źródło magnezu

Czekolada stanowi bogate źródło magnezu
Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Głównym składnikiem czekolady jest kakao, które stanowi bogate źródło magnezu. Nasza dieta nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. W rezultacie skarżymy się na nieprzyjemne skurcze, ogólne rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Osoby, które spożywają czekoladę w umiarkowanych ilościach, nie borykają się z objawami niedoboru magnezu. Odpowiednia ilość tego pierwiastka zapewnia prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego. W rezultacie cieszymy się lepszym samopoczuciem, w pełni skupiamy się na wykonywanym zadaniu, przesypiamy też spokojnie noc, nie budząc się z powodu bolesnych skurczy.

Właściwości pobudzające czekolady

Okres jesienno-zimowy w przypadku wielu osób wiąże się z problemami z koncentracją. Do pracy jedziemy lekko zaspani i zmęczeni. Już na samym starcie nie mamy energii niezbędnej do realizacji wszystkich zadań. Aby zmienić ten stan, niektórzy sięgają po kawę. Zawarta w niej kofeina ma silne działanie pobudzające. Jednak nie każdy lubi kawę, ma ona specyficzny aromat i smak. Ponadto nie każdy może ją pić. Idealnym zamiennikiem kawy wydaje się czekolada. Wykazano bowiem, iż kakao wykazuje podobne działanie pobudzające jak kofeina.

Czekolada chroni przed depresją
Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Czekolada chroni przed depresją

Naukowcy zauważyli, iż osoby, które regularnie sięgają po czekoladę, oczywiście w umiarkowanych ilościach, cieszą się lepszym samopoczuciem, rzadziej borykają się też z depresją. Wynika to z faktu, iż kakao, które wykorzystuje się przy produkcji czekolady, stanowi bogate źródło fenyloetyloaminy, czyli związku z grupy endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. To właśnie ta substancja jest syntetyzowana przez nasz organizm w początkowej fazie zakochania. Nic dziwnego, że spożywanie czekolady sprawia nam przyjemność i poprawia nastrój.

Czekolada hamuje proces utleniania złego cholesterolu

Kakao stanowi bogate źródło flawonoidów, czyli naturalnych antyoksydantów. Te zapobiegają utlenianiu złego cholesterolu, a tym samym wpływają dobroczynnie na nasz organizm.  Najwięcej flawonoidów zawiera gorzka czekolada i to właśnie ona jest zalecana przez lekarzy.

Jakie witaminy zawiera czekolada?

Jakie witaminy zawiera czekolada
Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Czekolada to nie tylko kalorie, ale też witaminy A, B i E. Witamina A odpowiada za prawidłowe widzenie, młody wygląd skóry oraz walkę z wolnymi rodnikami. Witamina E także wykazuje aktywność antyoksydacyjną, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Stosowana zewnętrznie nawilża skórę.  Natomiast witaminy z grupy B zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego.

Gorzka czekolada zmniejsza ryzyko chorób serca

Osoby, które chcą uniknąć nadciśnienia tętniczego, powinny regularnie sięgać po niewielkie ilości gorzkiej czekolady. Ta bowiem obniża ciśnienie tętnicze, a dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów chroni przed chorobami serca.

Właściwości antyoksydacyjne czekolady

Szczególnie zasobna w antyoksydanty jest gorzka czekolada. Dostarcza ona naszemu organizmowi flawonoidów, witamin A i E, czyli silnych przeciwutleniaczy. Te mają za zadanie neutralizować wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które uszkadzają makromolekuły w naszych komórkach, w tym białka i kwasy nukleinowe. Stres oksydacyjny nie tylko przyspiesza proces starzenia się, ale też zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. W związki z tym warto dostarczać swojemu organizmowi spore ilości antyoksydantów.  Reasumując, spożywanie gorzkiej czekolady spowalnia proces formowania się zmarszczek, jednocześnie wykazując aktywność przeciwnowotworową.

Rola czekolady w profilaktyce osteoporozy

Rola czekolady w profilaktyce osteoporozy
Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Kakao stanowi bogate źródło magnezu. Ten nie tylko zapewnia prawidłową pracę naszym mięśniom oraz układowi nerwowemu, ale też odpowiada za zdrowe i mocne kości. Choć przyjęło się, że w profilaktyce osteoporozy kluczową rolę odgrywa wapń, to przy niedostatecznej podaży magnezu w naszej diecie, układ kostny ulegnie osłabieniu. Stanie się tym samym bardziej podatny na złamania.

Czekolada jako prezent na Walentynki

prezent walentynkowy dla niego
Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Wielkimi krokami zbliża się Święto Zakochanych. To dzień, w którym obdarowujemy swoją drugą połówkę jakimś drobiazgiem. Jeśli chcesz kupić jakiś prezent na Walentynki, ale nie wiesz, co sprawiłoby przyjemność ukochanej osobie, postaw na czekoladę. Jak wcześniej wykazaliśmy, stanowi ona nie tylko ucztę dla zmysłów, w tym podniebienia, ale też źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Zawarte w niej substancje chronią przed depresją, osteoporozą, chorobami serca, nowotworami i przedwczesnym starzeniem się. Wykorzystaj ich dobroczynną moc i podaruj ukochanej osobie coś, co nie tylko sprawi jej przyjemność, ale też przysłuży się jej zdrowiu. Sklep internetowy Chocolissimo.pl oferuje wyroby czekoladowe najwyższej jakości, które stanowią swego rodzaju rarytas. Sprawdzą się też jako prezent walentynkowy dla niego, ponieważ marka przykłada ogromną wagę do szczegółów. Jeśli kliknięcie w powyższe hiperłącze, przeniesiecie się na podstronę z wyrobami czekoladowymi idealnymi na tę okoliczność. Jeśli szukasz upominku dla swojego partnera, możesz podarować mu czekoladowe Porsche Cabrio, płytę gramofonową Rock, motocykl z czekolady w pudełku, czekoladę z własnym zdjęciem, futbolówkę z czekolady, czekoladowy zestaw samolotów czy czekoladowy zestaw do golenia. Wybór jest naprawdę ogromny. Możesz kupić swojej drugiej połówce wyrób czekoladowy związany z jej pasją lub spersonalizowany, ze wspólnym zdjęciem z romantycznych wakacji. Marka Chocolissimo z niezwykłą precyzją oddaje detale przedmiotów użytkowych. Na dodatek ich czekolady są pyszne oraz dostępne w wielu ciekawych wariantach, które zaspokoją oczekiwania nawet największych smakoszy. Każdy produkt oferowany przez sklep internetowy Chocolissimo.pl posiada przepiękną oprawę, przez co doskonale nadaje się na prezent walentynkowy.

prezent walentynkowy dla niej
Fotografia pochodzi ze strony Chocolissimo.pl

Jeśli interesuje cię prezent walentynkowy dla niej, kliknij link w tym zdaniu.

Obecnie złożone zamówienia są wysyłane w ciągu 24h.  W tym miejscu warto nadmienić, iż sklep Chocolissimo.pl umożliwia dostarczenie upominku bezpośrednio pod adres zamieszkania osoby, której chcemy sprawić słodką przyjemność:) To świetne rozwiązanie dla par, które nie mogą spotkać się  w Święto Zakochanych, a chcą w ten sposób wyrazić swoją pamięć i gorące uczucie.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz