Właściwości czekolady
Tamas Pap z Unsplash

Czekolada cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Kobiety często sięgają po nią w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, aby poprawić sobie nastrój, zapewniając wystrzał hormonów szczęścia. Niektórzy sportowcy zabierają ją ze sobą w trasę, aby pokrzepić się przy spadku energii. Jakie są właściwości czekolady i czy jej jedzenie może być zdrowe?

Spis treści:

  1. Właściwości czekolady – jakie dobroczynne składniki zawiera?
  2. W jaki sposób czekolada może wspomóc walkę z wypadaniem włosów?
  3. Dlaczego ciemna czekolada jest zdrowsza?
  4. W jaki sposób czekolada poprawia humor?
  5. Czy warto sięgać po czekolady z zamiennikiem cukru?
  6. Dlaczego należy uważać na wyroby czekoladopodobne?
  7. Jak czekolada szkodzi zwierzętom?
  8. Czy czekolada pobudza?

Właściwości czekolady – jakie dobroczynne składniki zawiera?

Czekolada posiada spore grono zwolenników. Nie tylko stanowi ucztę dla podniebienia, ale też korzystnie wpływa na organizm. Stanowi bowiem bogate źródło magnezu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Jego niedobór często manifestuje się poprzez bolesne skurcze i drgającą powiekę. W sytuacji, gdy występują te niekorzystne objawy, a my spędzimy w pracy jeszcze wiele godzin, warto sięgnąć po kilka kostek czekolady. Kakaowiec, który stanowi podstawowy surowiec do produkcji czekolady, dostarcza nie tylko magnezu, ale też flawonoidów. Te naturalne antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

W jaki sposób czekolada może wspomóc walkę z wypadaniem włosów?

Właściwości czekolady są dość szerokie. Dostarcza ona żelaza, które wchodzi w skład hemoglobiny. Jego niedobór może prowadzić do anemii. Kilka kostek czekolady może też wspomóc walkę z nadmiernym wypadaniem włosów dzięki zawartości cynku i selenu. Te pierwiastki obecne w kakaowcu i kakao są dość dobrze przyswajalne.

Dlaczego ciemna czekolada jest zdrowsza?

Zaleca się, aby ze względów zdrowotnych spożywać ciemną czekoladę. Ta bowiem zawiera mniej cukru, a więcej miazgi kakaowej. Dostarcza zatem więcej minerałów i antyoksydantów, a w mniejszym stopniu przyczynia się do wzrostu stężenia cukru we krwi. Z tego powodu gorzka czekolada ma stosunkowo niski indeks glikemiczny i może być spożywana przez cukrzyków. Niemniej trzeba pamiętać, że nawet ona stanowi produkt wysokokaloryczny. Wysoka zawartość tłuszczu czyni z czekolady produkt, który należy spożywać z umiarem.

W jaki sposób czekolada poprawia humor?

W komediach romantycznych zawsze bohaterka, która cierpi po rozstaniu z partnerem, spożywa lody czekoladowe. Te mają ukoić jej smutek. Czy w rzeczywistości jest to możliwe? Okazuje się, że miazga kakaowa korzystnie oddziałuje na organizm. Zawiera bowiem tryptofan, który stanowi prekursor serotoniny odpowiedzialnej za regulację nastroju. Co ciekawe, w miazdze kakaowej można znaleźć też fenyloetyloaminę, która wydziela się w dużych ilościach u osób zakochanych. Nic dziwnego, że czekolada oraz produkty ją zawierające może chwilowo przyczynić się do poprawy nastroju. Jednak jej nadmierne spożycie może stać się przyczyną otyłości.

Czy warto sięgać po czekolady z zamiennikiem cukru?

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania czekoladą bez cukru. Nie oznacza to, iż jest ona całkowicie gorzka. Takowa stanowiłaby raczej przedmiot zainteresowania nielicznej grupy ze względu na swój specyficzny smak. Ludzie chętnie sięgają po czekoladę ze stewią czy erytrolem. Uważają ją za zdrowszą alternatywę. Tymczasem produkt ten wcale nie musi wspierać odchudzania. Właściwości czekolady z zamiennikiem cukru niekiedy udoskonala się poprzez zwiększoną ilość tłuszczu. W rezultacie może ona okazać się równie kaloryczna, a nawet bardziej niż zwykła.

Dlaczego należy uważać na wyroby czekoladopodobne?

W okresie przedświątecznym sklepy zalewają wyroby czekoladopodobne. Warto przyjrzeć się zatem składowi bałwanka czy produktów ukrytych w kalendarzu adwentowym. Aby produkt mógł nosić nazwę czekolady, zaledwie 5% zawartych w nim tłuszczów może mieć postać utwardzonych tłuszczów roślinnych, w tym oleju palmowego, pozostałe muszą pochodzić z miazgi kakaowej. Jednak niektóre firmy specjalizują się w produkcji wyrobów czekoladopodobnych, które zawierają mniej miazgi kakaowej, a więcej utwardzonych tłuszczów roślinnych.

Jak czekolada szkodzi zwierzętom?

Nigdy nie należy podawać czekolady zwierzętom. Te bowiem nie radzą sobie z metabolizmem teobrominy pochodzącej z kakaowca. W przypadku gdy pies zje czekoladę, należy się zgłosić do weterynarza. Im mniejsza masa ciała zwierzęcia, tym większe ryzyko, iż teobromina mu zaszkodzi.

Czy czekolada pobudza?

Nie tylko kawa, herbata i energetyki zawierają pobudzający alkaloid, jakim jest kofeina. Ten wchodzi również w skład czekolady. W związku z tym jej spożywanie przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Z drugiej strony kilka kostek czekolady zjedzonych podczas opracowywania ważnego projektu, może rozbudzić i poprawić funkcje poznawcze.

Zapraszamy do lektury: