Władza absolutna Mróz

W kręgach władzy to cykl powieści political fiction, który zyskał spore rzesze czytelników. Remigiusz Mróz udowodnił, że potrafi pisać nie tylko zamrażające krew w żyłach kryminały, ale też trzymające w napięciu thrillery polityczne. Władza absolutna to najnowsza część cyklu, która pod koniec października ukaże się nakładem Wydawnictwa Filia.

Zamach na najważniejsze osoby w kraju

Polska stanęła w obliczu nieznanego wcześniej zagrożenia.  W wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez obywatela Kazachstanu ginie pani prezydent Seyda oraz marszałek sejmu i senatu.  To trzy najważniejsze osoby w państwie. W przypadku śmierci prezydenta władzę w Polsce przejmuje marszałek sejmu. Gdy ginie prezydent i marszałek sejmu, władza przechodzi na marszałka senatu. W zaistniałej sytuacji nie ma czwartej osoby, która mogłaby rządzić krajem do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Remigiusz Mróz słusznie zwraca uwagę, iż Polska nie jest przygotowana na takie okoliczności. Konstytucja amerykańska przewiduje bowiem 20 osób, które w ściśle określonej kolejności przejmują władzę w kraju. Polska nie jest aż tak przemyślana.

Polityczne intrygi mające na celu przejęcie władzy w kraju

Zamach terrorystyczny sprawia, że każdy chce zdobyć jak największy kawałek tortu, korzystając z zamieszania. Patryk Hauer wraz ze swoją żoną, Mileną, postanawia zbudować międzyparlamentarne porozumienie ws. desygnowania na osobę tymczasowo sprawującą władzę swoją partyjną szefową.  Wykorzystuje tutaj pewien podstęp – z jednej strony powołuje się na regulamin Sejmu, który nie jest ustawą, a normą niższego rzędu, przy jednoczesnym wprowadzeniu dezinformacji. Patryk Hauer twierdzi bowiem, że Białorusini i Rosjanie zaatakowali Polskę i w ramach odpierania ataku mogą liczyć tylko na Ukrainę. W rzeczywistości żadne obce siły nie wtargnęły na terytorium kraju. Plan Hauera  zostaje zrealizowany.

Niestety, wkrótce jego szefowa postanawia skorzystać z intrygi. Uważa, iż najlepiej będzie, jeśli władzę w Polsce przejmie tymczasowo Patryk, a ona będzie ubiegała się o stanowisko premiera. Dla Hauera oznaczałoby to 10-letnią karierę prezydenta, a później trafienie w polityczny niebyt. Żaden prezydent nigdy bowiem nie otrzymał teki premiery po złożeniu urzędu.

Kto będzie rządził Polską?

Tarcia wewnątrz ugrupowania sprawiają, że obydwoje nie zauważają prawdziwego zagrożenia. Ich polityczny przeciwnik manipuluje sędzią Trybunału Konstytucyjnego, który twierdzi, że władza powinna przypaść wicemarszałkowi senatu, gdyż marszałek senatu umarł minutę po marszałku sejmu.

Władza absolutna, czyli znakomity thriller polityczny

Kto stoi za zamachem na najważniejsze osoby w państwie? Jaki miał w tym cel? Dlaczego ginie dziennikarz dociekający prawdy? Z jakich powodów zostaje zwolniona Kitlińska, która chciała rozwikłać zagadkę u szczytu władzy?  Kto zbiera na nią i Patryka brudy?  O co chodzi w tej politycznej zagrywce? Kto ostatecznie zostanie prezydentem do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów? Czy Patryk Hauer zrealizuje swoje polityczne marzenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Władza absolutna.

Powieść lepsza od House of Cards

Remigiusz Mróz w swojej najnowszej książce wykorzystał swoją znajomość prawa. Przeprowadza czytelników przez meandry ustaw, konstytucji i regulaminów sejmowych. Władza absolutna to thriller polityczny, który naszym zdaniem przewyższa House of Cards. Dużo lepiej wciąga czytelnika w akcję i trzyma go w napięciu do ostatniej strony. Pełny jest niespodziewanych zwrotów akcji. Na dodatek Władza absolutna została osadzona w polskich realiach polityczno-prawnych, przez co jest dużo bliższa czytelnikowi od realiów House of Cards.