wirtualny-sport

Gry telewizyjne czy komputerowe kojarzą nam się zazwyczaj z rozrywką, która zabiera czas młodym ludziom, niezdrowi złodzieje czasu, wpływający na poziom agresji i izolujący społecznie. Uzależnienie od gier komputerowych jest opisanym naukowo zjawiskiem. Czy aby jednak na pewno nie da się z tego rodzaju rozrywek wynieść pożytku dla zdrowia?

Wiadomo powszechnie, że gry w różnych formach (dvd, internetowe) rozwijają refleks, ale dopiero od niedawna istnieją takie, które rozwijają sprawność i wydolność fizyczną.

Dzięki nowoczesnym technologiom gra wciąga nie tylko na siedząco z konsolą w rękach, sterować możemy ruchami swego ciała, wyrzutem kończyn, wyskokami, szybkimi wyrzutami przedramion, częstymi zmianami pozycji.

Obserwując sytuację z boku – wyginającego się na różne strony człowieka grającego w tenisa bez rakiety – można mieć dosyć dziwne odczucia, jakby patrzyło się na przedstawienie pantomimy, a nie formę rekreacji.

Prawda jest jednak, że ćwicząc w taki sposób można się nieźle zmęczyć, co oznacza również spalanie niemałej ilości kalorii. Przy okazji zabawy wydatkujemy sporo energii, zupełnie tego nie odczuwając, ponieważ nasz mózg zajęty jest fascynującą zabawą w nierzeczywistym świecie, a nie skupianiem się na nieprzyjemnych objawach fizycznego zmęczenia.

dr Paweł F. Nowak