Alternatywna medycyna Depresja Migrena Natura i eko
Wiesiołek

Czy znacie zioło, które łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza bolesne napięcie piersi przed menstruacją, łagodzi dolegliwości związane z klimakterium i korzystnie wpływa na skórę? Nie i wydaje się Wam to niemożliwe? A jednak…
Wiesiołek – bo o nim mowa – znany jest od tysięcy lat w różnych regionach świata od Himalajów, przez obie Ameryki po kraje zachodnie. Pierwszych testów doczekał się jednak dopiero w XVII wieku w Anglii, gdzie podniesiono go do rangi królewskiego panaceum. Doceniono wówczas jego niezwykle uniwersalne właściwości pomocne w leczeniu nowotworów, obniżające wysokie ciśnienie krwi oraz dobroczynny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Roztarte liście wiesiołka przykładano do ran, które bardzo szybko się goiły, a nadpobudliwe dzieci uspokajały się po jego zażyciu.
Wiesiołek (łac. Oenothera, ludowe określenie: nocna świeca) to roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych. Należy do niego około 120 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej, Południowej, a także gatunki eurazjatyckie. W Europie występuje ok. 70 gatunków, w Polsce o połowę mniej, przy czym najpospolitszym gatunkiem jest wiesiołek dwuletni (łac. Oenothera biennis).
W służbie płci pięknej
Cudowne cechy wiesiołka nie uszły uwadze kobiet, które szybko zauważyły, że wspomaga on sprawne funkcjonowanie organizmu i szeroko pojęte zdrowie. Zauważyły one także, że wiesiołek łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza bolesne napięcie piersi przed okresem oraz łagodzi dolegliwości związane z menopauzą. Kobiety ciężarne doceniły wpływ wiesiołka na zdrowy wygląd skóry, jej uelastycznienie, zdrowe włosy oraz mocne paznokcie.
Badań ciąg dalszy
Leczniczymi składnikami ziela wiesiołka są przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, z których najważniejszym jest kwas gamma-linolenowy, znany jako GLA. Ludzki organizm nie potrafi sam go produkować, a z pożywieniem dostarczany jest w niewielkich ilościach. Dzięki temu kwasowi tkanki nerwowe i mięśniowe rozwijają się prawidłowo.
Mira Starobrzańska
Czy znacie zioło, które łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza bolesne napięcie piersi przed menstruacją, łagodzi dolegliwości związane z klimakterium i korzystnie wpływa na skórę? Nie i wydaje się Wam to niemożliwe? A jednak…
Odpowiedni poziom GLA gwarantuje prawidłową wagę ciała i właściwy poziom cholesterolu we krwi. Zawarte w wiesiołku kwasy tłuszczowe poprawiają równowagę hormonalną, łagodzą stany lękowe, bóle piersi i uderzenia gorąca. Stanowi też najbogatsze źródło witaminy F. Wiesiołek hamuje stany reumatyczne, łagodzi bóle stawów, pomaga także w stanach depresyjnych.
Olej
Ostatnio na nowo odkryto leczniczą moc oleju z wiesiołka. Nienasycone kwasy tłuszczowe, wchodzące w jego skład, chronią układ krążenia oraz są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Jest preparatem o działaniu przeciwzapalnym, regeneruje skórę, dlatego można go z powodzeniem stosować zewnętrznie. Jest składnikiem olejków do masażu.
Odchudzanie
Kwas gamma-linolenowy pobudza spalanie tłuszczu. Dzięki niemu nasz organizm wytwarza prostaglandyny odpowiedzialne za rozpoczęcie spalania tłuszczu w tzw. brunatnej tkance tłuszczowej otaczającej nasze narządy wewnętrzne.
Mira Starobrzańska
Czy znacie zioło, które łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza bolesne napięcie piersi przed menstruacją, łagodzi dolegliwości związane z klimakterium i korzystnie wpływa na skórę? Nie i wydaje się Wam to niemożliwe? A jednak…
Bóle głowy
Dzięki olejkowi z wiesiołka ból migrenowy będzie mniejszy, a ataki będą występować rzadziej. Wiesiołek zawdzięcza to przeciwzapalnemu działaniu prostaglandyny.
Sucha skóra i świerzbiączka
Jeżeli mamy niedobór GLA w organizmie, to mechanizmy obronne skóry są osłabione. Dzięki olejkowi z wiesiołka dostarczymy organizmowi tej substancji i łagodzimy podrażnienia, stany zapalne skóry i AZS.
Ochrona przed alergiami
Polecany jest matką karmiącym piersią. Matki, które spożywają olej wiesiołkowy, dostarczają w ten sposób naturalnie kwas gamma-linolenowy niemowlęciu wraz z mlekiem. Dzięki GLA powstaje prostaglandyna E-1, która chroni dziecko przed alergiami.
Olej wiesiołkowy można kupić w każdej aptece, sklepach zielarskich, oraz sklepach ze zdrowa żywnością. Polecam!
Mira Starobrzańska
« Wywiad z Krystyną Koftą
linet
12 lat temu
Na ulotce jest informacja,że wiesiołek zawiera 75% kwasu linolowego i 9% GLA
/gamma linolenowego/ a oba te kwasy należą do grupy NNKT omega 6.
Owszem, są potrzebne organizmowi, ale dość powszechnie występują w żywności i dostarczamy je z pożywieniem. Nie ma potrzeby stałej suplementacji, bo je po prostu zaczniemy przedawkowywać i tym samym blokowac metabolizm omega3. Przewaga omega6 nie powinna być zbyt duża, bo nie jest obojętna dla zdrowia, o tym jest dużo informacji.
Wiesiołkowi nie odmawiam cennych właściwości, ale z suplementacją można przedobrzyć i jeszcze bardziej zachwiać proporcje między poziomem omega 3 i 6, bo one i bez tego są przeważnie niekorzystne.
pati25
12 lat temu
Linet,skąd wziięłaś te informacje o zawartości tych kwasów omega-3 i omega-6?Bo przejrzałam kilka stron w internecie i nie znalazłam informacji o zawartości.Na ulotce kapsułek z wiesiołkiem też nic niie ma.
filodendron
12 lat temu
Kiedyś było głośno o wiesiołku, dziękuję za przypomnienie o nim,ale o tym, że muszą być w odpowiedniej proporcji też wiem-ale pyt, do Linet -jak się zorientować,jakie są właściwe proporcje omega 3 i omega 6?
pati25
12 lat temu
Od dawna również przyjmuję sam wiesiołek..Kupowałam najpierw ten sproszkowany i jadłam łyżeczkę dziennie.Teraz łykam kapsułki z olejem z wiesiołka.Postanowiłam sprawdzić jakie działanie mają kwasy Omega-3 i Omega-6.Oto co wyczytałam „Omega-6 poprawiają krążenie miejscowe skóry, odżywiają ją i zapobiegają jej wysuszaniu. ..Kwasy omega-6 pomagają w utrzymaniu równowagi hormonalnej, korzystnie wpływają
na poprawę samopoczucia w okresie napięcia przedmiesiączkowego i menopauzalny. Dodatkowo wpływają na poprawę kondycji, wspomagają naturalną odporność organizmu.
Kwasy omega- 3 i 6 korzystnie wpływają na prawidłowy stan włosów i paznokci.”
hallina
12 lat temu
To dobra wiadomośc- dla mnie też nowa.Myślę,że teraz nie tylko sobie ,ale i rodzinie będę serwowała nasiona wiesiołka
drobina
12 lat temu
O tym, że wiesiołek ma dobry wpływ na różne dolegliwości wiedziałam od dawna. Nie sądziłam jednak, że jest pomocny na bóle głowy, które dokuczają mi od lat. Kiedyś miałam kłopoty z podwyższonym cholesterolem. Koleżanka doradziła mi, żebym jadła nasiona wiesiołka. Od tamtej pory często kupuję nasiona wiesiołka, mielę je w młynku i posypuję nim kanapki. Nawet nie wiem, czy to akurat wiesiołek mi pomógł uregulować ten cholesterol, ale polubiłam takie „nakrapiane” kanapki.
Teraz wypróbuję olejek wiesiołkowy, może rzeczywiście okaże się dla mnie skuteczną receptą przeciw bólowi głowy.
pati25
12 lat temu
Bardzo wiele cennych właściiwości ma wiesiołek.Jednak o jego działaniu łagodzącym objawy menopauzy nie wiedziałam.Jest to zapewne bardzo cenna informacja dla kobiet w okresie menopauzy.Jednak zaniepokoiło mnie to o czym pisze linet.Czy zatem wato brać wiesiołek?Stosuję krem z wiesiołkiem .Rzeczywiście pomaga na skórę.Zwalcza on wszelkie wypryski,niedoskonałości
linet
12 lat temu
Wśród licznych zalet wiesiołka zabrakło mi informacji o tym,że jest bardzo bogatym źródłem kwasów omega 6 przy niskiej zawartości omega 3, czyli proporcje w jakich występują te kawasy są niekorzystne. Jeśli więc będziemy wspomagać się suplementacją, dostarczając dużych ilości omega6, to tym bardziej zaburzymy te proporcje, co w rezultacie może być szkodliwe dla zdrowia.