wiek-molekularny

Wyglądasz 10 lat młodziej niż wskazuje metryka, czujesz się młodsza nawet o 20 lat, ale ile lat ma Twój organizm wewnątrz? Badanie krwi pozwoli rozwiać te wątpliwości.

Dzisiejsze testy, bazujące na analizie pobranej krwi, to nie tylko informacja o składzie ciała. Badania rozwijają się i diagnozując starzenie się komórek jesteśmy już w stanie stwierdzić, czy starzejemy się szybciej niż myślimy, a może – na szczęście – wolniej. Test mierzy poziom białka o nazwie p16, który rośnie wraz z wiekiem, a szczególnie szybko, jeśli palimy papierosy i do tego unikamy ruchu.

Gen p16 został zdiagnozowany jako ten, który pomaga zapobiegać nowotworom. Sprawdza się jego poziom w niektórych komórkach układu odpornościowego (limfocytach T). Nie we wszystkich organach można łatwo przeprowadzić takie badanie – p16 jest także w komórkach trzustki, a tam diagnozowania nie przeprowadza się ze względu na trudny dostęp.

Sprawdzian stylu życia

Testy p16 w badaniach krwi dają odpowiedź na pytanie o styl życia i pokazują tzw. wiek molekularny badanych. Poziom p16 jest najsilniej związany z wiekiem, ale nawet u bardzo młodych osób, kiedy p16 nie jest bardzo dużo, można stwierdzić różnicę wieku molekularnego badanych sięgającą nawet dziesięciu lat. A zatem już między 20 a 30 lub 30 a 40 rokiem życia nasze wnętrze może okazać się dekadę młodsze lub starsze niż wskazywałyby statystyki.

Kiedy podnosi się p16

  • Gdy palisz poziom p16 jest wyższy w każdym wieku, a jeśli palisz naprawdę dużo, p16 jest na bardzo wysokim poziomie. Im więcej dostarczamy organizmowi czynników rakotwórczych, tym szybciej rośnie poziom p16.
  • Ruch obniża poziom p16, choć wciąż nie do końca wiadomo czy bezpośrednio, czy może ci, którzy są aktywni fizycznie na co dzień, mają niski poziom z innych powodów, np. zdrowych nawyków żywieniowych.
  • BMI (wskaźnik masy ciała) nie jest związany z p16, podobnie wzrost – osoby niższe wcale nie mają mniej p16 niż postawne.

Tego typu badania mogą być wykorzystane do określenia, którzy pacjenci mają predyspozycje do przeprowadzenia pewnych zabiegów, a którzy mają ograniczenia wieku. Obok bardzo zdrowych 70-latków, do których obecne badania nie są dobrze dopasowane, są ludzie dwie dekady młodsi, a jednak przedwcześnie starzy. Zdiagnozowanie tych przypadków pozwala na znacznie lepszy dobór terapii i zajęć ruchowych, pomagających poprawić parametry organizmu i pozyskać większą witalność.

Dr Paweł Nowak