Kultura Styl życia

Wiara – Anna Kańtoch

wiara kańtoch

Anna Kańtoch swoją przygodę z literaturą rozpoczęła od pisania powieści  z pogranicza fantastyki. Ostatnio jednak autorka skupiła się na tworzeniu intryg kryminalnych, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.  O czym opowiada powieść Wiara, która ostatnio ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne?

Wiara – kryminał osadzonych w realiach PRL-u

Łaska to pierwszy tom z kryminalnego cyklu, który spotkał się z ciepłym przyjęciem sporej grupy czytelników. Po jego sukcesie Anna Kańtoch powraca do nas z powieścią Wiara. Warto zwrócić uwagę, że poszczególne kryminały mają tytuły o przesłaniu teologicznym.  Najnowsza powieść Anny Kańtoch przenosi nas do komunistycznej Polski. Lata 80. XX wieku były dość specyficzne. Polacy nikogo nie darzyli zaufaniem. Mieli obiekcje zarówno do partyjnych dygnitarzy, jak i przedstawicieli Kościoła czy postępowców, którzy pragnęli wdrażać nowe technologie.  Akcja powieści Wiara rozgrywa się w małym miasteczku na Śląsku, które dziś stanowi jedną z dzielnic Zabrza.  W tym zapomnianym przez świat miejscu wszyscy znają się doskonale. Hermetycznie zamknięte środowisko niechętnie przyjmuje obcych i nowe rozwiązania technologiczne.  Niewielka miejscowość tylko z pozoru jest cicha i spokojna, dochodzi w niej bowiem do tajemniczych zbrodni.

Zmowa milczenia mieszkańców Rokitnicy

W Rokitnicy pewnego dnia zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Ustalenie tożsamości denatki nastręcza sporo trudności, ponieważ dziewczyna jest zamiejscowa.  Zwłoki dziewczyny znajduje miejscowy ksiądz, który odwiedza parafian, korzystając ze starego składaka.  Mieszkańcy Rokitnicy wydają się niezainteresowani rozwiązaniem kryminalnej zagadki. Niechętnie współpracują z milicją. O tym, jak  środowisko Rokitnicy jest hermetycznie zamknięte, przekonuje się sam ksiądz, który pyta swoich parafian o swoich poprzedników. Duchowni, którzy wcześniej sprawowali posługę w małej, śląskiej miejscowości znikali lub umierali w tajemniczych okolicznościach. Miejscowi zdają się robić wszystko, aby prawda nie ujrzała światła dziennego.

Milicjanci na tropie mordercy

Tożsamość mordercy młodej dziewczyny mają poznać milicjanci – Witczak, który przybywa do Rokitnicy z Bielska, oraz lokalna funkcjonariuszka, Hanka. Tych dwoje stanie przed nie  lada wyzwaniem. Aby rozwiązać zagadkę kryminalną, muszą przełamać niepisaną zmowę milczenia. Czy uda im się zrobić wyrwę w murze nieufności i przekonać mieszkańców do szczerej rozmowy? Co wspólnego z zabójstwem zamiejscowej dziewczyny mają tajemnicze zniknięcia duchownych? Komu zależało na wyeliminowaniu tych osób?

Anna Kańtoch – mistrzyni budowania napięcia

Wiara to świetna powieść kryminalna, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, w związku z tym trudno się od niej oderwać. To jedna z tych książek, przez które zarywa się noc. Anna Kańtoch stworzyła niezwykle udaną intrygę kryminalną. Dociekanie personaliów zabójcy to nie lada gratka dla czytelnika.

Irmina Cieślik

Komentarze (2)

dulcynea

6 lat temu

Bardzo chętnie przeczytałabym tę powieść kryminalną , zainteresowała mnie fabuła.
Nie znam poprzednich książek tej autorki , ale poszukam tej książki w bibliotece lub kupię ja 🙂

Zostaw komentarz