Kultura Styl życia

Wianek z lawendy – Agnieszka Olejnik

Wianek z lawendy – Agnieszka Olejnik

Szukacie pięknej i mądrej powieści obyczajowej, która bez reszty pochłonie was już od pierwszej strony? Koniecznie sięgnijcie po Wianek z lawendy. Agnieszka Olejnik w swojej najnowszej książce ukazała niezwykle poruszającą historię.

Córka, która poświęciła własne życie opiece nad chorą matką

Berenika to graficzka komputerowa, która pracuje zdalnie, ponieważ na co dzień opiekuje się swoją matką. Alicja fizycznie sprawia wrażenie osoby zdrowej, niestety, jej zdrowie psychiczne od pewnego czasu nie jest najlepsze. Matka Bereniki boryka się bowiem z demencją, która dość mocno daje się we znaki całemu otoczeniu. Główna bohaterka chciała zatrudnić opiekunkę do pomocy, jednak gdy skorzystała z takiej sposobności, Alicja dość długo się mściła i robiła córce na złość.

Demencja, czyli podstępna choroba

Demencja to niezwykle podstępna choroba. Zdarzają się momenty,  kiedy matka Alicji dość jasno wyraża swoje myśli, np. odnosi się do chemizacji rolnictwa, po czym zapomina, kim jest jej córka i uważa, że Berenika chce jej zatruć herbatę. Młoda kobieta nie może nawet spokojnie zmrużyć oczu, ponieważ matka może w każdej chwili wstać i wzniecić ogień, doprowadzić do zwarcia instalacji elektrycznej etc.

Tęsknota za normalnym życiem

Berenika tęskni za dawnym życiem. Gdy studiowała, matka była zdrowa, więc dziewczyna mogła spotykać się ze znajomymi, chodzić na zajęcia, a nawet randkować. Jej partner szybko jednak stracił zainteresowanie Bereniką, gdy okazało się, że Alicja choruje. Nie chciał brać na swoje barki tak dużego problemu. Prawdopodobnie też nie kochał Bereniki tak mocno, jak mogłoby się wydawać. Od tamtej pory kobieta wiedzie samotne życie.

Nieoczekiwane spotkanie z Jakubem

Gdy pewnego dnia Berenika odwiedza swojego dawnego kolegę z liceum, Jakuba, który jest neurologiem, czuje ogromną ulgę, że może z nim swobodnie porozmawiać o chorobie mamy.  Mężczyzna także nie ma łatwego życia. Samotnie wychowuje syna, ponieważ jego partnerka, Zuzanna, porzuciła własne dziecko.

Kobieta zdradzona przez męża

Inka, najbliższa przyjaciółka Bereniki, leczy rany po rozstaniu z mężem. Po tym, jak nakryła go w trakcie seksu grupowego, postanowiła zakończyć wieloletni związek. Uznała, że tej zdrady nie będzie potrafiła wybaczyć.

Nieoczekiwana podróż do Prowansji

Nieoczekiwanie ścieżki trojga przyjaciół przetną się, a ich życie ulegnie zmianie.  Berenika trafi do Prowansji, gdzie nie tylko lawenda przepięknie pachnie, ale życie daje też nowe szanse. Jakie niespodzianki przygotował los dla głównej bohaterki, która poświęciła się opiece nad chorą matkę? Czy wynagrodzi jej doznane krzywdy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Wianek z lawendy.

Agnieszka Olejnik po raz kolejny na kartach swojej książki wykazała się ogromną dojrzałością. Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów, robi to jednak w sposób dający nadzieję.  Wianek z lawendy to niezwykle mądra powieść obyczajowa, która pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz