Kultura Styl życia

Wenusjanki i Marsjanie – nowe pokolenie. John Gray

wenusjanki i marsjanie nowe pokolenie

John Gray zyskał ogromną popularność za sprawą poradnika Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Ukazał w nim różnice pomiędzy płciami. To właśnie one w znacznej mierze determinują zachowanie kobiet i mężczyzn. Nieznajomość odmiennych potrzeb i sposobów komunikacji pomiędzy płciami nierzadko staje się zarzewiem konfliktów. Kobiety i mężczyźni nieco inaczej wyrażają miłość i troskę. John Gray zauważył jednak, że książka napisana w latach 80., w XXI wieku nieco traci na aktualności. Wenusjanki i Marsjanie – nowe pokolenie to poradnik, w którym ukazano współczesne podejście do różnic między płciami. Czego dowiemy się z najnowszej książki Johna Graya?

Jak zmieniła się sytuacja kobiet i mężczyzn na przestrzeni ostatnich lat?

W czasach, gdy John Gray pisał swoją pierwszą książkę, kobiety w znacznej mierze pozostawały na utrzymaniu mężczyzn. Panie nie realizowały się zawodowo, lecz zajmowały opieką nad dziećmi. Czasy jednak się zmieniły, dziś kobiety coraz częściej robią karierę, która daje im ogromną satysfakcję. Nie oznacza to jednak, iż nie potrzebują mężczyzn. Mają jednak wobec nich inne oczekiwania niż w latach 80. XX wieku. Oczekiwania panów wobec kobiet również uległy zmianie. Obecnie każda z płci pragnie stworzyć szczęśliwy związek oparty na prawdziwej miłości, trosce i zrozumieniu. Kobiety nie oczekują od mężczyzn wysokich zarobków, lecz szczerego uczucia, a panowie nie szukają świetnej kucharki, lecz partnerki.

Wenusjanki i Marsjanie – nowe pokolenie, czyli złożona natura człowieka

John Gray w poradniku Wenusjanki i Marsjanie – nowe pokolenie zwraca uwagę, że każdy człowiek posiada w sobie męski i żeński pierwiastek. Cechy przypisywane standardowo kobietom oraz te typowo męskie występują w każdym z nas w innych proporcjach. Różnice te mają charakter indywidualny, wynikają między innymi z okresu rozwoju płodowego i oddziaływania matczynych hormonów. Kształtuje je też sposób wychowania i środowisko, w jakim dorastaliśmy. Nie ma w tym nic złego, że kobieta czasem jest stroną bardziej aktywną, a mężczyzna uczuciową. Najważniejsze to postępować zgodnie ze swoją prawdziwą naturą. Nie należy pozwalać na to, aby oczekiwania społeczne ograniczały nasze ja. Tylko żyjąc w zgodzie z nim, można odnaleźć szczęście, które stanowi sens życia.

Miłość jako sztuka przyciągania ładunków różnoimiennych

Mężczyźni i kobiety są jak różnoimienne ładunki przedstawiane na lekcjach fizyki. Z doświadczenia wiemy, że przy zbliżeniu dwóch takich samych magnesów – dwóch plusów lub dwóch minusów, te będą się odpychały. Podobna prawidłowość zachodzi w relacjach damsko-męskich. Gdy mężczyzna jest dominujący, podobnie jak jego partnerka, to ta para nie znajdzie ze sobą porozumienia. Podobnie gdy obie strony są uległe, tutaj również nie zajdzie przyciąganie. Dopiero gdy każda ze stron różni się charakterem, stanowi dopełnienie drugiej, można stworzyć satysfakcjonujący związek. Uczuciowy mężczyzna może dobrze czuć się w towarzystwie silnej kobiety, analogicznie słabsza kobieta poszukuje silnego mężczyzny. Nie oznacza to jednak, iż należy całkowicie zapominać o swojej płci biologicznej.

Jak hormony płciowe determinują zachowanie kobiet i mężczyzn?

Tym, co determinuje w znacznej mierze zachowanie kobiet i mężczyzn, są hormony płciowe. U zdrowego faceta stężenie testosteronu jest co najmniej 10-krotnie wyższe niż u zdrowej kobiety. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku pań. W organizmie zdrowych kobiet stężenie estrogenów jest 10-krotnie wyższe niż w organizmie mężczyzn. Wprawdzie zarówno panie, jak i panowie potrafią syntetyzować testosteron oraz estrogeny, ale stężenie hormonów płci przeciwnej zawsze powinno być znacząco niskie.

Jak odzyskać równowagę hormonalną i stworzyć szczęśliwy związek?

Niestety, świat, w którym żyjemy, sprzyja zaburzeniom hormonalnym, które wpływają na nasze życie. Na szczęście można zapobiec temu negatywnemu zjawisku, powracając do korzeni. Kobiety nie powinny na siłę tłumić w sobie żeńskich cech takich jak emocjonalność czy chęć rozmowy o problemach. Gdy zwierzają się ze swoich zmartwień mężczyźnie lub przyjaciółce, obniżają stężenie kortyzolu, zwanego też hormonem stresu i pozwalają dojść do głosu estrogenom. Natomiast mężczyźni nie powinni zapominać o swoim hobby – pracach przy tuningu samochodu, zamiłowaniu do piłki nożnej etc. W dzisiejszych czasach kobiety coraz częściej wstydzą się wyrażać swoje uczucia, ponieważ stracą w ten sposób na profesjonalizmie. Mężczyźni natomiast nie chcą zostać posądzeni o to, że mają hobby „godne troglodytów”. Mecze piłki nożnej w niektórych kręgach uchodzą za mało ambitne, a ich fani za prostaków. Nijak ma się to do rzeczywistości, dlatego warto podążać za swoimi prawdziwymi pragnieniami.

John Gray w poradniku Wenusjanki i Marsjanie – nowe pokolenie poruszył wiele istotnych problemów, które mają wpływ na relacje damsko-męskie. Uczynił to z zupełnie nowej perspektywy, uwzględniając problemy współczesnego świata. Tę książkę powinien przeczytać każdy, komu zależy na szczęśliwym związku i życiu w zgodzie z sobą.

Magdalena Kukurowska

Komentarze (7)

Mindi

5 lat temu

Także czytałam pierwszą część, teraz jestem ciekawa jaki punkt widzenia na związki i osobowości ma autor w nowych czasach. Nie znam nikogo komu ten poradnik pomógł ale pewnie tak było skoro tak jest popularny.

dulcynea

5 lat temu

Też czytałam wersję wcześniejszą , wszystkie w pracy ją czytałyśmy .
Ja nie lubię poradników , więc, tak średnio mi się podobała .
Tę nową wersję napisaną z nowej perspektywy także przejrzę , bo mam koleżankę która od poradników jest uzależniona.

    Aneta

    5 lat temu

    A pomagają jej chociaz te poradniki, czy bardziej przeszkadzaja w normalnym życiu? ;-). Ja też za poradnikami tego typu nie przepadam. Na pewno nie marzę o tym, zeby tą ksiażke mieć…

Aneta

5 lat temu

Czytałam tą wcześniejszą wersje, i faktycznie kilka rzeczy wydawało mi sie zupełnie nieaktualnych, dobrze więc, że autor wziął się za poprawki. Zajrzę z ciekawości, jeśli kiedys wpadnie mi w rece…

Zostaw komentarz