wiosenne-przesilenie-a-aktywnosc

Funkcjonując w trybie regularnej całorocznej aktywności fizycznej łatwiej przejdziemy przez ten trudny okres przedwiośnia.

Wiosna wymaga od nas adaptacji do zmieniającej się corocznie aury, zgodnie z rytmem biologicznym, który wyraźnie podzielony jest na okresy wzmożonej aktywności (lato) i utajenia (zima), Niemalże wszyscy odczuwamy okres przejścia zimy w wiosnę. Dla większości ludzi w Polsce objawami przesilenia są m.in.: ogólna niechęć, apatia, brak energii, zły nastrój, przemęczenie, wysoka zapadalność na choroby, przy jednocześnie obniżonej aktywności fizycznej i umysłowej.

Jesteśmy częścią natury

Nasz organizm powinien funkcjonować zgodnie z rytmem nadawanym przez cztery pory roku. Każda z nich ma swoje niepowtarzalne uroki, a uprawiając aktywność fizyczną w terenie (np. nordic walking, jazda na rowerze, bieganie) mamy okazję je dostrzec i bezpośrednio wszystkimi zmysłami odczuć wiele zjawisk atmosferycznych na sobie. Przyroda oddziałuje na nas tyle, że nie sposób być obojętnym na mnogość bodźców, które do nas docierają. Musimy żyć w zgodzie z naturą, ponieważ jesteśmy jej częścią.

Wraz z nadejściem wiosny do ogólnego osłabienia naszego organizmu przyczyniają nagłe skoki temperatur, a także zmieniające się ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. O tej porze roku szczególnie musimy więc wzmocnić nasz organizm. Wyczerpany potrzebuje energii, a tę – jak wiemy – pobieramy z pożywienia. Powinno być zatem odpowiednio zbilansowane i dostosowane do naszej codziennej aktywności. Dieta w okresie zimowym jest ciężka, wysokokaloryczna, bo z założenia wysokoenergetyczna i mająca rozgrzewać przemarznięty organizm, zawiera mało nieprzetworzonych warzyw i owoców. Konieczność ich uzupełniania jest dziś nieodzowna.

dr Paweł F. Nowak