7-powodow-dla-ktorych-warto-zamienic-samochod-na-rower

Za oknami piękna pogoda, wszystko wskazuje na to, że wiosna zadomowiła się u nas na dobre. To doskonała okazja, by przesiąść się z samochodu na rower. W naszym artykule przedstawiamy 7 powodów, dla których warto zamienić samochód na rower.

Zapomnij o korkach!

Osoby, które mieszkają w dużych miastach, często skarżą się na korki, w których każdego dnia spędzają sporo czasu. Czyż nie lepiej byłoby go wykorzystać w przyjemniejszy sposób? Jeśli irytują cię niekończące się korki, przesiądź się z czterech kółek na dwa. Zarówno autobusy MZK, jak i samochody osobowe muszą jeździć wytyczonymi drogami, więc próba ominięcia korków nierzadko kończy się niepowodzeniem. Rower otwiera przed nami nowe możliwości. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy miliardy euro na rozwój infrastruktury, dzięki temu w wielu miastach ścieżki rowerowe uległy rozbudowaniu. Coraz częściej się zdarza, że łączą one odległe części miasta. Ścieżki rowerowe mają jedną zaletę – na nich praktycznie nie występują korki, toteż pokonanie tej samej odległości na dwóch kółkach może zająć nam mniej czasu niż samochodem czy autobusem. Ponadto osoby, które poruszają się na rowerze, są niezależne, mogą ominąć korki, korzystając z dróg osiedlowych, polnych itp.

Zaparkuj pod biurem!

Ile razy krążyłaś wokół budynku, w którym mieści się twoje biuro w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego? Jeśli nie chcesz wydawać kroci na płatne parkingi, już dziś zrezygnuj z samochodu na rzecz roweru. W przypadku tego ostatniego wszelkie koszta sprowadzają się do zakupu solidnego zabezpieczenia. Nie warto na nim oszczędzać, ponieważ pomimo upływu czasu grupa złodziei rowerów wciąż jest liczna. Coraz więcej firm wystawia przed swoją siedzibą specjalne metalowe boksy pozwalające na przypięcie naszego ekologicznego środka transportu. Ponadto rowerem można zaparkować pod drzewem, murem budynku itp. – z pewnością znajdziesz odpowiednie miejsce!

Oszczędzaj na wakacje!

Zarówno samochód, jak i bilety MZK generują niemałe koszty. W przypadku roweru są one znacznie niższe. W praktyce najczęściej sprowadzają się do zakupu pojazdu, zapięcia zabezpieczającego przed kradzieżą i konserwowania. Czasem zdarzają się drobne usterki, które wymagają naprawy. Nie jest ona jednak tak kosztowna jak w przypadku awarii samochodu. Ten ostatni generuje liczne wydatki: zakup używanego – co najmniej kilka tysięcy złotych, benzyna – niespełna 5 zł za litr, przegląd techniczny – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, obowiązkowe ubezpieczenie OC – co najmniej kilkaset złotych. Z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki przemieszczaniu się po mieście na rowerze możesz wykupić wakacje na Majorce. Jak widać ekologiczny transport naprawdę się opłaca!

Marlena