zdrowotne-wlasciwosci-cwiczen-w-wodzie

W takim razie jakie wyjątkowe właściwości ma woda, skoro ćwiczenia w niej przynoszą tak wiele korzyści? Nasze zanurzone ciało reaguje na jej temperaturę, ciśnienie, siłę wyporu i opór, który jest wynikiem lepkości wody i jest związany z tarciem.

Niższa temperatura wody (średnio 25 stopni C, czyli odpowiadająca wodzie znajdującej się na basenach pływackich, nie brodzikach) hartuje nasz organizm, wpływając tym samym na jego odporność. W okresie zimowym aqua aerobik może być więc idealną metodą radzenia sobie z przeziębieniami.

Optymalnie ciepła woda ma właściwości rozluźniające mięśnie i umożliwia uniknięcie kontuzji lub dolegliwości, często pojawiających się w trakcie uprawiania sportów w środowisku suchym.

Ruchy przy odpowiednio niskiej temperaturze wody w połączeniu z oddziaływaniem ciśnienia hydrostatycznego są swoistym masażem, który sprzyja usuwaniu produktów przemiany materii, usprawnia przepływ krwi i limfy i pomaga nam w walce ze znienawidzonym cellulitem.

Natomiast samo ciśnienie wody ma duży wpływ na zwiększenie ruchomości klatki piersiowej, tzn. że poprzez ułatwiony i pogłębiony wydech i opór przy wdechu, zmuszamy płuca, układ krążenia i serce do wytężonej pracy, poprawiając funkcjonowanie tych układów.

Ponownie- efektywniejsze oddziaływanie ciśnienia hydrostatycznego na wydolność płuc, będzie miało miejsce w trakcie zajęć na wodzie głębokiej.

Anna J