Warsztaty intymności

Warsztaty intymności to poradnik, w którym każdy z rozdziałów składa się z dwóch części. Jedna z nich stanowi wiedzę merytoryczną z danego zakresu popartą wynikami prac naukowych. Druga natomiast ma formę ćwiczeń do wykonania samodzielnie po to, aby określić swoje potrzeby, blokady, kompleksy itp. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Dlaczego nie potrafimy rozmawiać o seksie?

Seks to temat, o którym pozornie mówi się bardzo wiele, a w rzeczywistości komunikacja w kwestiach intymnych dość mocno kuleje. Na rynku pojawiają się kolejne powieści erotyczne, niektóre z  nich udaje się nawet zekranizować. W czasopismach adresowanych do kobiet zawsze można znaleźć kącik z poradami seksualnymi.  Niestety, o seksie nie potrafimy rozmawiać między sobą. Dotyczy to zarówno relacji z partnerem, jak i zwykłej wymiany zdań z przyjaciółkami. Owszem, istnieją osoby, które w obliczu problemu próbują zaczerpnąć wiedzy pośród znajomych, ale większość tego nie robi, bo odczuwa wstyd. Agnieszka Szeżyńska w Warsztatach intymności zwraca uwagę na to, że nasz język jest dość ubogi, uniemożliwia prowadzenie swobodnej komunikacji. Dysponujemy trzema rodzajami określeń na miejsca intymne – wulgarnymi, medycznymi i infantylnymi. W rezultacie nie umiemy wyartykułować, jakie pieszczoty lubimy, bo nie potrafimy ich opisać.

Wewnętrzny krytyk seksualny

Warsztaty intymności zwracają też uwagę na naszego wewnętrznego krytyka seksualnego. Wiele osób na myśl o seksie, odczuwa niepokój. Jedni boją się krytycznej oceny ich ciała, drudzy nie czują się dostatecznie doświadczeni, trzeci boją się, że ich ciało odmówi posłuszeństwa. Szkodliwe przekonania na temat własnej seksualności wynosimy z domu rodzinnego, poprzednich związków, narracji w mediach oraz trudnych relacji z rówieśnikami. Wewnętrzny krytyk seksualny odbiera nam całą przyjemność czerpaną z seksu, dlatego warto się z nim rozprawić.

Czym jest koło zgody?

Agnieszka Szeżyńska w poradniku Warsztaty intymności przybliża nam też działanie koła zgody. Zostało ono podzielone na cztery obszary. Uwzględniono w nim szczerą komunikację w związku i wyrażanie zgody na dane praktyki seksualne. Musisz się upewnić, czego rzeczywiście pragnie druga osoba. Nie zakładaj, że skoro większość kobiet lubi daną pieszczotę, to sprawi ona przyjemność też twojej partnerce. Takie założenia są nieuprawnione, ponieważ każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, stąd tak ważna jest rozmowa i odpowiednia komunikacja. Pamiętaj, że twoje ciało należy tylko do ciebie. To ty decydujesz, na ile może sobie pozwolić druga osoba. Musisz też uszanować jej odmowę i wewnętrzne granice.

Komplikacje wynikające z kulturowego przydziału ról społecznych

Warsztaty intymności na przykładzie króliczka i jastrzębia ukazują, jak szkodliwe bywają społeczne oczekiwania związane z płcią. Jeśli od króliczka, kobiety, będziemy zawsze oczekiwać uległości, to panie zostaną pozbawione asertywności i możliwości czerpania przyjemności z seksu poprzez proponowanie nowych rzeczy. Gdy od jastrzębia, mężczyzny, będziemy oczekiwali zawsze zdecydowania, siły, dominacji, to on również może poczuć się zmęczony takim stanem rzeczy.  Faceci bywają różni, jedni lubią dominować, a drudzy czasem chcą, by to partnerka przejęła inicjatywę. W takim podejściu także nie ma nic złego.

Poradnik seksuologiczny napisany w rzetelny sposób

Warsztaty intymności to poradnik napisany w przemyślany sposób, znajdziemy tutaj wiele cennych wskazówek, ale też dowiemy się, że nie ma nic złego w tym, że aktualnie nie odczuwamy potrzeby uprawiania seksu. Najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami. Agnieszka Szeżyńska zachęca nas do odpowiedzi na pytania, czego tak naprawdę pragniemy w łóżku. Dla części kobiet będzie to czułość, długa gra wstępna, budowanie erotycznego napięcia od samego rana. Dla innych mogą to być mniej standardowe potrzeby, co nie znaczy, że gorsze. Wszystko, na co świadomie zgadzają się dwie osoby dorosłe, mieści się bowiem w granicach normy.