wakacyjny seks

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na urlop i chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybieramy, w wakacje znika stres, a jego miejsce zajmuje chęć dobrej zabawy.  Gdy jesteśmy tacy rozluźnieni, częściej decydujemy się na zachowania, które normalnie nie przyszłyby nam do głowy.  Wakacyjny seks to dla wielu kobiet realizacja marzenia o niewinnej przygodzie. Co zrobić, by nie dopadła cię kiła?

Przygodny seks a choroby weneryczne

Przygodny seks bywa ekscytujący, każdy czasem lubi zrobić coś szalonego, a atmosfera rozluźnienia, odległość od domu, słońce i wysoka temperatura rozbudza apetyt na erotyczne igraszki.  Niestety, niewinne zbliżenie, które dostarcza nam mnóstwo pozytywnych emocji, może zakończyć się chorobą weneryczną. Kiła to schorzenie o podłożu bakteryjnym, które może mieć daleko idące konsekwencje. Czy można się przed nią zabezpieczyć? Jakie są pierwsze objawy kiły?

Krętek blady, czyli przyczyna kiły

Kiłę wywołuje krętek blady, który z biologicznego punktu widzenia jest bakterią. Objawy syfilisu różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Im szybciej kiła zostanie rozpoznana, tym większe szanse na jej wyleczenie. Początkowo syfilis manifestuje się grudkami i wysypką, symptomy te trudno uznać za specyficzne, nic więc dziwnego, że wiele osób obwinia o nie alergię i opryszczkę. Jeśli kiła pozostaje nieleczona, przechodzi w stadium późne, w trakcie którego obserwuje się uszkodzenia w obrębie układu nerwowego i krążenia.

Jakie są objawy kiły?

Pierwsze grudki i wysypka pojawiają się po 3 tygodniach od momentu zakażenia. Syfilis to choroba, która jest głównie przenoszona drogą płciową. Sprzyja jej przygodny seks – pochwowy, analny, oralny. Kiłą można zarazić się także przez pocałunek, gdy osoba zarażona ma zmiany w obrębie jamy ustnej.  Zaniepokoić powinny nas także dziwne krostki na palcu, brodawce sutkowej itp., zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na wakacyjny seks z nowo poznaną osobą. W przypadku zauważenia tego rodzaju objawów należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza.

Syfilis i jego dwa etapy

Kiła składa się z dwóch etapów – wczesnego i późnego. Faza wczesna z kolei dzieli się na kiłę I okresu oraz kiłę II okresu. Syfilisem szybciej zarazisz się od osoby, u której stosunkowo niedawno doszło do zakażenia, niż od partnera, który choruje na tę przypadłość od 2 lat.  Początkowo kiła pierwotna daje nam znać o sobie poprzez powstanie bezbolesnej, okrągłej grudki na skórze w miejscu, w którym doszło do wniknięcia krętka bladego.  Grudka na ogół pojawia się między 9 a 90 dniem od zakażenia.  U mężczyzn zmiany skórne pojawiają się na prąciu, w okolicach odbytu i jamy ustnej.  Natomiast u kobiet grudki występują na wargach sromowych i szyjce macicy.  Zmianom skórnym, które stanowią pierwsze objawy kiły pierwotnej, towarzyszy bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych. Tego rodzaju zmiany ustępują samoistnie po ok. 3 tygodniach, dlatego też wiele osób w ogóle ich nie zauważa, a syfilis rozprzestrzenia się wśród partnerów seksualnych.

Syfilis a wysypka na ciele

Drugi etap kiły wczesnej ma miejsce między 9 a 15 tygodniem od momentu zakażenia. W tym czasie na skórze i błonach śluzowych – na ogół stopach, rękach, głowie, może pojawić się nieestetyczna wysypka w postaci bladoczerwonych plam, rzadziej grudek. W związku z tym, iż wysypce nie towarzyszy dokuczliwy świąd, a same zmiany skórne charakteryzują się małym stopniem natężenia, często przechodzi niezauważona. Zauważono też, że u niektórych osób w miejscach, w których panuje wysoki poziom wilgotności pojawiają się szarobiałe zmiany zwane kłykcinami płaskimi. To właśnie kontakt z nimi może szybko doprowadzić do zakażenia u partnera.  Drugiej fazie kiły mogą towarzyszyć także dodatkowe objawy takie jak powiększenie węzłów chłonnych, ból gardła, gorączka, brak apetytu czy gwałtowne chudnięcie. Jeśli w tym czasie chory nie zostanie poddany leczeniu, syfilis przejdzie w postać utajoną.

Kiła utajona niszczy organizm krok po kroku

Kiła utajona to niezwykle groźny przeciwnik, choć nie daje żadnych charakterystycznych objawów, po cichu wyniszcza organizm człowieka. Krętek blady atakuje narządy wewnętrzne, w tym układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, upośledzając ich funkcjonowanie. Oczywiście na tym etapie też można wdrożyć skuteczne leczenie, ale nie cofnie ono już zmian, jakie dokonały się w organizmie. Jeśli krętek kiły zaatakuje nerwy, to pozostaną one zniszczone.  Szacuje się, że około po 7 latach od momentu zakażenia rozwija się kiła układu nerwowego, choroba atakuje głównie mózg i rdzeń kręgowy. W rezultacie u chorego obserwuje się kiłowe zapalenie opon mózgowych, udar mózgu, zmiany osobowości, a nawet objawy charakterystyczne dla chorób psychicznych.

Kiła sercowo-naczyniowa pojawia się po 10-12 latach od przygodnego kontaktu seksualnego z nosicielem krętka bladego. Ta podstępna bakteria zaczyna odżywiać się kosztem tętnic, przez co dochodzi do zniszczenia zastawek aorty i zwiotczenia tętnic. Kiła sercowo-naczyniowa prowadzi do zapalenia tętnicy głównej, tętniaka aorty i zapalenia tętnic mózgu.

Leczenie kiły

Jak widać syfilis, zwłaszcza nieleczony, ma daleko idące konsekwencje. Kiła jest zaliczana do chorób wenerycznych, które w Polsce wciąż uchodzą za wstydliwe schorzenia, co opóźnia wizytę u specjalisty. Tymczasem wcześnie rozpoznany syfilis jest całkowicie uleczalny i nie powoduje trwałych zmian. Po wyleczeniu kiły można urodzić zdrowe dziecko i prowadzić normalne życie. Syfilis zwalcza się za pomocą antybiotyków, głównie penicyliny.  W związku z tym niezależnie od tego, czy decydujesz się na wakacyjny seks z nieznajomym, czy uprawiasz go ze stałym partnerem, staraj się co pewien czas wykonywać badania przesiewowe. Pamiętaj, przezorny zawsze ubezpieczony. To, że sama dotrzymujesz wierności partnerowi, nie oznacza jeszcze, że on postępuje w ten sam sposób. Na wszelki wypadek warto zrobić stosowne badanie.

Wakacyjny seks – jak zapobiec kile?

Aby przygodny seks nie zakończył się chorobą weneryczną, na wakacje warto zabrać ze sobą prezerwatywy kupione w aptece. Oczywiście nie dają one 100% gwarancji, że do zakażenia w ogóle nie dojdzie, ale znacznie zmniejszają ryzyko.  Warto zatem pamiętać o profilaktyce i zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na rynku można też znaleźć prezerwatywy dla kobiet Femidom.

Irmina Cieślik