Wady i zalety laserowej korekcji wzroku

Na problemy ze wzrokiem narzeka coraz większy odsetek społeczeństwa. Wiele jest wad wrodzonych pogłębiających się wraz z wiekiem. Oprócz tego dochodzi nasz styl życia, który dodatkowo obciąża oczy. Ot, wystarczy przeanalizować, jak długo siedzimy przed ekranem monitora lub telewizora. Na szczęście medycyna nieustannie się rozwija i proponuje coraz to nowe metody zmniejszania wad, czego przykładem jest korekcja laserowa. Dla kogo jest i czy warto?

Blisko połowa społeczeństwa nosi okulary lub ma wadę wzroku, w tym niezdiagnozowaną. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie metodami pozwalającymi na ich eliminację rośnie. Wiele osób noszących okulary z chęcią by z nich zrezygnowało. Często alternatywą dla nich są soczewki kontaktowe albo laserowa korekcja wzroku. Jednak nie zawsze przyniesie ona takie efekty, jakich byśmy oczekiwali. Obawy budzi również to, że jest to ingerencja w oczy. Sprawdźmy, czy warto decydować się na zabieg.

Co można wyleczyć dzięki laserowi i na czym to polega?

Laserowa korekcja wzroku jest metodą, z której możemy skorzystać, mając kłopoty z astygmatyzmem, krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Wskazań jest znacznie więcej, ale trzy wymienione wady są spotykane najczęściej. O tym, czy zostaniemy zakwalifikowani do korekcji, zależy nasz ogólny stan zdrowia, wiek, a także wielkość wady.

Laser pomaga pozbyć się lub zredukować przede wszystkim małe, lub średnie wady wzroku, co wyrażają dioptrie. Celem zabiegu jest oczywiście zmniejszenie się wady wzroku lub jej całkowite wyleczenie. Osiągnąć to można poprzez wymodelowanie laserem warstw rogówki. W zależności od tego, jaka jest nasza wada wzroku, dostosowuje się metodę powierzchniową albo głęboką. Urządzenie ingeruje w sposób dopasowany do głębokości i rodzaju wady.

Zalety zabiegu

To, co jest ważne dla wszystkich osób, które rozważają ten zabieg, to jego szybkość. Laserowa korekcja wzroku przebiega sprawnie i jest bezbolesna. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo. Pozytywne rezultaty zabiegu sięgają prawie sto procent, a jedynie u jednego procenta pacjentów zaobserwowano jakiekolwiek komplikacje.

Dzięki niej można przywrócić naturalne widzenie i usunąć wadę. Efekty są długotrwałe, przez co okulary i soczewki mogą iść w odstawkę. Zakładając, że wada jest stabilna, do zabiegu zostaje zakwalifikowana osoba, u której laser powinien dać rezultaty, a sam zabieg będzie przebiegać prawidłowo, to korekta wady jest raz na całe życie. To nie tylko zdrowe oczy, ale także wygoda i komfort podczas codziennego funkcjonowania.

Wady zabiegu

Chociaż laserowa korekcja wzroku cieszy się dużą popularnością, nie jest całkowicie pozbawiona wad. Przede wszystkim skorzystać z niej nie mogą osoby, u których wada stale się pogłębia i te, które nie ukończyły 21 lat. Poza tym jako największą wadę wymienia się cenę. Niestety, decydując się na tę metodę, musimy liczyć się z dość wysokim kosztem. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ. Najczęściej koszt laserowej korekcji wzroku jednego oka sięga kilku tysięcy złotych.

Więcej informacji na https://blikpol.pl/leczenie-zespolu-suchego-oka