Fitness Taniec

W rytmie flamenco

w-rytmie-flamenco

O flamenco opowie nam Joanna Głażewska, instruktorka tańca, prowadząca zajęcia w warszawskim Studio Tańca NTF.

O tańcu, teatrze, pracy i zamiłowaniach

Taniec zachwycał mnie od zawsze, ale zdecydowałam się na naukę dopiero na studiach. Bo przecież nigdy nie jest za późno, żeby zacząć coś robić. I od razu było to flamenco. Taniec nie jest moim jedynym i najważniejszym zajęciem, choć z pewnością dodaje wszystkiemu smaku. Z wykształcenia jestem dziennikarzem i kilka lat pracowałam w zawodzie. Teraz zajmuję się komunikacją społeczną z innej perspektywy.

Cały też czas jestem związana z teatrem. To jedna z najbliższych mi sztuk. Jest w nim wszystko. Tak jak we flamenco… Joanna Kulmowa napisała kiedyś, że „teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd, żeby pójść do domu w zamyśleniu i zachwycie…” Obcowanie ze sztuką flamenco może nas wprowadzić w podobny stan.

Flamenco dojrzale

Rok temu powstała w Studio Tańca Nie Tylko Flamenco pierwsza grupa „Flamenco 45+”. Inicjatywa wyszła jednocześnie od Dyrekcji Studia i ode mnie. Obserwowałam panie przychodzące na moje lekcje, ale też panie chodzące ze mną na kursy. Pomyślałyśmy, że trzeba stworzyć przestrzeń, w której panie poczują się naprawdę dobrze i w której będą mogły wydobyć z flamenco to, co w nim najistotniejsze: emocje.

Oczywiście technika tańca, precyzja ruchów, gracja, rytmiczność stepów są bardzo ważne i staram się by i tego na zajęciach nie brakowało, jednak wszystko, co robimy staramy się zanurzać w emocjach. Na kursach „bez ograniczeń wiekowych”, na które chodzi dużo bardzo młodych osób, pracuje się trochę inaczej – w innym tempie i bazując na innych doświadczeniach.

W rytmie flamenco

Flamenco to nie piękne stroje i kwiaty, one raczej flamenco towarzyszą… i to nie zawsze. Flamenco to śpiew, puls i – przede wszystkim – inny styl odbierania i opowiadania świata. We flamenco jest miejsce na wszystkie emocje, jakich doświadczamy. I, co piękne i trudne zarazem, we flamenco możemy doświadczać tych emocji bardzo silnie. Widzę, że to czasem pomaga, gdy na co dzień nie możemy porządnie tupnąć nogą.

Flamenco to sztuka tańca, śpiewu i muzyki. Utrwalona przez Cyganów andaluzyjskich, inspirowana była wpływami kultury hinduskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej i perskiej. Świadczą o tym chociażby ruchy ramion, dłoni i palców oraz używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Może być wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składać się z “solówek”, wykonywanych przez grupę tancerzy.

Siła flamenco tkwi w naturalności, czasami surowości śpiewu i muzyki. Ekspresyjnym akordom gitary, towarzyszy pełen emocji i napięcia taniec. Tańcem opowiada się historię. Impulsywne ruchy ciała i gesty oraz gwałtowne zatrzymania wyrażają stany emocjonalne tancerza. Taniec podkreśla znaczenie słów cantadora i charakteru melodii, która mu towarzyszy.

Autentyczność flamenco artyści mogą osiągnąć poprzez poznanie tajemniczego Duende, czyli bosko-szatańskiego ducha, wyzwalającego emocje, euforię, mistyczne uniesienie. Pozwalają on na wyzbycie się zahamowań i prowadzące do katharsis, oczyszczenia duszy.

Program zajęć tanecznych w Studio Tańca NTF:

Poniedziałki godz. 10:15 – 11:30 Po prostu bądź i tańcz – Taniec antystresowy
Środa godz. 10:30 – 11:30 Zumba
Piątki godz. 17:45 – 19:00 Flamenco (Tarantos) po min. 1 roku nauki
Soboty godz. 11:45 – 13:00 Flamenco dla początkujących
Soboty godz. 13:15 – 14:30 Bollywood
Soboty godz. 16:15 – 17:30 Tribal ATS

Są jeszcze wolne miejsca!

Studio Tańca NTF jest warszawską szkołą tańca, w której dzięki pracy w kameralnej, ciepłej i swobodnej atmosferze można łatwo opanować podstawy ruchu, a następnie rozwijać techniki: flamenco, tańca brzucha, tribal fusion i ATS, bollywood, kathak, tańca japońskiego buyo i zumba. Szkołę założyła w 2004 r. Małgorzata Matuszewska, choreograf i tancerka, przez wielu specjalistów uważana za najlepszą tancerkę flamenco w Polsce. Sztuką flamenco zajmuje się od 1990 r. Współpracowała m.in. z reżyserami Piotrem Cieślakiem, Jerzym Gruzą, Tadeuszem Bradeckim oraz z wieloma wykonawcami muzyki flamenco i klasycznej. Prowadzi także Teatr Tańca NTF.

Siedziba Studia:
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 13 lok.27/35 (Hotel Europejski).

Zapisy i informacje na temat kursów w jesiennym sezonie 2010:
e-mail: studio@ntf.pl
tel. 0 603-648-108
Strona: www.ntf.pl
Szczegółowe informacje i plan zajęć znajdziecie tu
Serdecznie zapraszamy!

Anna J

Komentarze (8)

joasiaaa

12 lat temu

Szkoda, że tu gdzie mieszkam nie ma takich zajęć:) Chętnie zapisałabym się na taki kurs tańca. Flamenco to taniec zmysłów.

danika

12 lat temu

Najpiękniejsze Flamenco miałam okazję widzieć w Hiszpanii. Sztuka ta odbywała się na ulicy jednego z najbardziej zatłoczonych miast: stałam jak wryta nie mogąc oderwać wzroku od tancerzy…To tak jakby oni byli sami na wielkiej ulicy, mimo, że nieustannie przelewał się tłum turystów.. coś pięknego polecam wszystkim

justi

12 lat temu

byłam jakiś czas temu na jednej lekcji flamenco 🙂 piękne zmysłowe ruchy, chociaż… stwierdzam że do tańca to ja się nie nadaję 😉 skończyłam podstawowy kurs tańca towarzyskiego wraz z mężem i to by było na tyle 🙂

mjbz

12 lat temu

Miłosniczek falmenco nie brakuje. Wciąz za mało jest miejsc gdzie możnaby to zatańczyć. Nie wiem czy moje flamenco wyszłoby tak cudnie jak na tym filmiku, ale dusza mówi, że brakuje mi tylko takiej czerwonej sukni 😉

Zielarka

12 lat temu

Przed snem jeszcze raz zobaczyłam sobie ten przepiękny taniec, w przyszłym życiu zostanę tancerką to było moje marzenie od dziecka, teraz żałuję że u nas nie ma takiej sekcji tanecznej dla pań 45+ 🙂

Zielarka

12 lat temu

Nie widziałam jeszcze żeby ktoś tak pięknie zatańczył flamenco jak na filmiku – fantastycznie, dodam jeszcze, że jestem wielką miłośniczką tańca, szczególnie wykonanego z takim artyzmem. Wspaniały pomysł utworzenia grupy pań dojrzalszych, tańczących ten wspaniały taniec!

Jagoda

12 lat temu

oj, cudownie energetyczny jest Twój komentarz jiji59:) a ja myślałam że z Ciebie jakaś francuzeczka, sądząc po nicku/loginie:) a tu cygańska dusza się kryje, dołączam się do Ciebie z okrzykiem!Ole! Oprócz oryginalnego filmiku, chce pochwalić piękne zdjęcia!

Zostaw komentarz