Menopauza Menopauza w umyśle

W okresie przekwitania pamiętaj o…

w-okresie-przekwitania-pamietaj-o

Przekwitanie to nieodłączna część cyklu życiowego kobiety. Jak każdy etap życia, rządzi się swoimi prawami. Nie chowaj głowy w piasek – już dziś naucz się „przykazań” menopauzy.

Menopauza to nie koniec świata

Zacznijmy od powiedzenia jasno i wyraźnie – menopauza to po prostu jeszcze jeden z etapów życia. Nie jest „początkiem końca”, nie oznacza, że przestajesz być kobietą! Większość pań wkraczających w ten etap widzi siebie jako jesienne drzewa, z których powoli osypują się kolorowe liście, aż zostaną nagie gałęzie. Nic bardziej mylnego!

Trzymając się tej metafory – owszem, liście mogą opaść, ale nie oznacza to, że nic nie zostanie. Spójrz na krzew dzikiej róży, głogu, jarzębiny. Na gałęziach zostają rajskie jabłuszka. Tak samo Ty – tracisz coś, ale zyskujesz o wiele więcej.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Nie oznacza to jednak, że powinnaś siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż minie najgorsze, czyli uderzenia gorąca, zawroty głowy, utrata jędrności skóry, spadek kondycji fizycznej i psychicznej. Twoje ciało daje Ci wyraźny sygnał, że powinnaś się wziąć za siebie – nauczyć relaksować, więcej czytać, rozwiązywać krzyżówki, zaangażować się w pasjonujące hobby.

Powinnaś również zadbać o kondycję fizyczną, bo im słabsza jesteś, tym dotkliwsze będą Twoje dolegliwości. Powinnaś ćwiczyć stawy, rozciągać mięśnie, spocić się przynajmniej raz dziennie podczas ćwiczeń fizycznych. Poprawi to Twoje krążenie, usprawni serce, płuca i stawy. Silniejsze mięśnie pozwolą Ci lepiej zadbać o zagrożone osteoporozą kości, a mocniejsze serce lepiej sobie poradzi z napadami gorąca.

Tekst sponsorowany

Przekwitanie to nieodłączna część cyklu życiowego kobiety. Jak każdy etap życia, rządzi się swoimi prawami. Nie chowaj głowy w piasek – już dziś naucz się „przykazań” menopauzy.

Ach, te emocje

Pamiętaj również o tym, że podczas przekwitania jesteś bardziej pobudzona emocjonalnie. Weź na to poprawkę i naucz się technik relaksacyjnych. Napady złości, agresja na przemian z czarną rozpaczą: to codzienność kobiety podczas menopauzy.

Znajdź sobie coś, co będzie Cię ekscytować, co pozwoli Ci przeżywać silne emocje. Zacznij uprawiać sport, zaangażuj się w sprawy społeczne, pisz pamiętnik. Musisz znaleźć swój wentyl bezpieczeństwa, w przeciwnym razie zaczniesz czuć złość na domowników i zmienisz się w jedną z tych zgryźliwych starszych pań, które tracą czas na zatruwanie życia sąsiadom.

Prawidłowa dieta

My, kobiety, mamy tendencję do „zajadania” stresu czekoladą, słodkimi wafelkami, piankami. Usprawiedliwiamy podjadanie między posiłkami. Należy pamiętać, że z powodu coraz mniejszej ilości estrogenu nasz metabolizm zwalnia, co przekłada się na dodatkowe centymetry w pasie, mimo utrzymywania tej samej diety.

Warto postawić na kwasy omega-3 i omega-6, ryby, warzywa i owoce. W Twojej diecie powinno być więcej produktów z witaminą D3, witaminą K i wapniem. Nie zapominajmy też o witaminie C która usprawnia tworzenie kolagenu, a więc dba o naszą skórę, stawy i ścięgna.

Tekst sponsorowany

Przekwitanie to nieodłączna część cyklu życiowego kobiety. Jak każdy etap życia, rządzi się swoimi prawami. Nie chowaj głowy w piasek – już dziś naucz się „przykazań” menopauzy.

Odpowiednia suplementacja

Prawidłowa dieta to podstawa, ale warto trochę pomóc naszemu układowi trawiennemu, poprzez podawanie mu skoncentrowanej dawki substancji, których najbardziej mu brakuje. Suplementy pokarmowe nie zastąpią zbilansowanej diety, ale na pewno pomogą nam w walce z przykrymi objawami menopauzy.

Szczególnie cenne są suplementy zawierające fitoestrogeny – związki, które pomagają uzupełniać obniżający się w organizmie kobiety poziom estrogenów. Są nimi np. lignany lniane, które znajdziemy w preparacie Ligunin. Tylko pamiętaj, że osoby przyjmujące leki hormonalne (w tym hormonalne środki antykoncepcyjne) oraz kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po preparaty z fitohormonami.

Po prostu zadbaj o siebie!

Menopauza to czas, kiedy możesz sobie pozwolić na odrobinę zdrowego egoizmu. Zadbaj o swoje ciało – przecież służyć Ci będzie jeszcze przez długie lata.

Tekst sponsorowany

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

Bardzo mądre te „przykazania”..Przestrzeganie ich wyjdzie nam na dobre.Bo przecież menopauza to nie koniec.Ja korzystam z tych rad i czuję się świetnie :-):-X

filodendron

10 lat temu

Podobno 2 tygodnie trwa przestawienie się organizmu na inne nawyki żywieniowe. U mnie już teraz minęły te dwa tygodnie wdrażania tych nowych nawyków, ale przyjdą święta i będę zajadać się ciastem – i co wtedy – pewnie znowu przytyję (woot):P

mejgosia

10 lat temu

podpisuję się pod komentarzem Tess! Mnie właśnie ograniczają schorzenia! Ale nie narzekam, ćwiczę taki zestaw żeby sobie nie zaszkodzić, ale czy to mi pomaga? :-d

Tess

10 lat temu

To wszytko prawda co napisano, tylko czasami schorzenia uniemożliwiają gimnastykę i zamiast niej zostaje rehabilitacja. Ale na pewno trzeba coś robić, nie poddawać się 🙂

stazyz

10 lat temu

Te rajskie jabłuszka podobały mi się bardzo:P Zgadzam się z zaleceniami/poradami umieszczonymi w artykule, dodałabym jeszcze odrobinę szaleństwa, spontaniczności i radości z każdej chwili i i i i czego chcieć więcej…:-X:P;)

drobina

10 lat temu

Fajny artykuł, z fajnymi radami:-)
Mindi! Trzymam Cię za słowo. Tylko żeby mi to było od tego poniedziałku!:-X Ruch i dobrze zbilansowana dieta, to jest to, co tygryski lubią najbardziej:-X Najważniejsze, żeby nam się chciało chcieć:P Jeszcze nie tak dawno (2 – 3 lata temu) też „zajadałam” stres czekoladą, słodkimi wafelkami i ptasim mleczkiem:P, ale w porę się obudziłam. Teraz na stres mam aktywność fizyczną, urozmaiconą dietę, górę nowych, a właściwie starych (tych z młodości) zainteresowań i dużo, dużo optymizmu:-)
Przyznam się, że czasami miewam napady złości (czytaj: „bije mi palma” ), ale na szczęście szybko mi przechodzi:P:-X

Mindi

10 lat temu

Przeczytałam artykuł, takie porady mnie uspakajają, menopauza to nie choroba. Chwilami „słyszałam” Drobinkę: „Ćwicz, ćwicz, ćwicz” i „Prawidłowa dieta”. Z pierwszego chwilowo robię tylko brzuszki a drugie zacznę już od poniedziałku… bo zacznie się adwent i koniec ze słodkościami B)

Zostaw komentarz