vivienne-westwood-skandalistka-czy-artystka

Światowi projektanci mody często wzbudzają kontrowersje. Ich odważne propozycje i wyraziste poglądy zachęcają do dyskusji. Vivienne Westwood można zaliczyć do grona skandalistek. W jaki sposób zrewolucjonizowała świat mody?

Pochodzenie Vivienne

Vivienne Isabel Swire przyszła na świat 8 kwietnia 1941 roku w Glossopdale. Jej rodzice pracowali w przemyśle tekstylnym. Matka była zatrudniona jako tkaczka w zakładzie bawełnianym. Z kolei ojciec zajmował się produkcją obuwia. W związku z tym, iż rodzice Vivienne nie należeli do osób wykształconych, nie potrafili zaakceptować zainteresowań córki, która chętnie oddawała się lekturze. Przyszła projektantka nie uległa naciskom krewnych.

Nauka w Art School

Po ukończeniu liceum Vivienne postanowiła spróbować swoich sił w Art School. Ta prestiżowa szkoła wypuściła wielu projektantów mody i biżuterii. W związku z tym, iż Swire nie potrafiła odnaleźć się w artystycznym świecie, zrezygnowała z nauki. Nad Vivienne ciążyło piętno dziewczyny wywodzącej się z klasy robotniczej.

Spokojne życie Vivienne

Swire marzyła o niezależności finansowej, toteż zatrudniła się jako nauczycielka. Wkrótce po podjęciu pracy zawodowej poznała Dereka Westwooda, za którego wyszła za mąż w 1962 roku. Vivienne wiodła spokojne życie. Na co dzień zajmowała się synem, w weekendy sprzedawała biżuterię na pchlim targu. W niedziele panią Westwood można było spotkać w kościele. Wiele osób nie potrafiło uwierzyć w jej przemianę, która dokonała się kilka lat później.

Znajomość z Malcolmem McLarenem

W małżeństwie Vivienne coraz częściej pojawiały się zgrzyty. W 1965 roku artystka poznała Malcolma McLarena, menedżera zespołu Sex Pistols. Kapela, którą opiekował się wybranek Westwood, siała ferment w brytyjskim społeczeństwie. Punk, czyli ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX wieku, do dziś ma swoich zwolenników. Osoby, które deklarowały przynależność do tego nurtu, należały do buntowników. Punkowcy sprzeciwiali się rządom, które ograniczały wolność słowa. Ten ruch stawiał sobie za cel zerwanie z dotychczasowym porządkiem, który nakładał na obywatela szereg nakazów i zakazów.

Historia punk rocka

Punk rock stanowi swoisty powrót do rock`n`rollowych, muzycznych korzeni. Duży wpływ na rozwój tego gatunku muzycznego miały reggae i ska. Punk rock charakteryzuje się prostotą. Ta cecha objawia się zarówno w warstwie muzycznej, jak i literackiej. W przypadku utworów punkowych niezwykle istotną rolę odgrywały teksty, które prowokowały do dyskusji nt. seksualności i polityki.

Zalando