Zupełnie inny cud – Agnieszka Olejnik

Agnieszka Olejnik słynie z tego, że jej powieści obyczajowe zawsze niosą ze sobą ważne przesłanie i skłaniają czytelnika do refleksji. Nie znajdziemy w nich lukru, lecz prawdziwe życie i problemy, który przychodzi się mierzyć ludziom takim samym jak my. Jaką historię przygotowała dla czytelników w ramach swojej powieści świątecznej Zupełnie inny cud?

Spektakularna kariera i problemy w życiu osobistym

Norbert Hall ma za sobą spektakularną karierę. Jako wybitny tenisista zdobył wiele mistrzowskich tytułów. Znacznie powiększył też swój stan konta. Norbert Hall jest zamożnym mężczyzną, dlatego też mógł sobie pozwolić na zakup pałacyku w Leszczynach. Niestety, jego życie prywatne wygląda dużo gorzej niż zawodowe.

Brak miłości ze strony matki

Norbert Hall nigdy nie chciał się dzieckiem chcianym i kochanym. Jego matka, Rozalia, nigdy nie okazywała mu czułości i troski. Była wobec swojego syna chłodna i zdystansowana. Musiała go wychować sama. Na dodatek ma za sobą wspomnienie koszmaru wojny, której doświadczyła. Ona została wywieziona z Warszawy, jej rodzice nie mieli takiego szczęścia i zginęli. Wychowywała się bez nich, więc nie miała też dobrych wzorców. Nie wiedziała, jak okazać uczucie swojemu synowi. Na dodatek Rozalia nigdy nie lubiła siebie. Nosi bowiem w sobie ogromne poczucie winy, że jej jako jedynej z rodziny udało się przetrwać wojnę, a rodzicom nie.

Dlaczego fascynują nas osoby niedostępne emocjonalnie?

Norbert podświadomie wiązał się z kobietami podobnymi do swojej matki. Chłodnymi, zdystansowanymi, emocjonalnie niedostępnymi, które chętnie go wykorzystywały, jednak nie nadawały się na jego partnerkę. Norbert ma nieślubnego syna, Konstantego, z dziennikarką sportową. Poznał ją podczas jednego z wywiadów, wpadł dojrzałej kobiecie w oko. Gdy ta zaszła w ciążę, przeżył spory szok, ale stanął na wysokości zadania i oświadczył się jej. Nie został jednak przyjęty. Ona zadecydowała, że zostanie samotną matką i zrobi karierę literacką. Konstanty wychowywał się z dala od ojca, mając do czynienia z ekscentryczną kobietą. Ta często zmieniała partnerów, obracała się w środowisku literackim, nie miała czasu dla swojego syna. Konstanty wyrósł na mężczyznę podobnego do ojca. Stać go jedynie na niezobowiązujące romanse. Do kobiet nie czuje nic więcej. Towarzyszy mu emocjonalna pustka.

Uzależnienie od partnera

Norbert ma też córkę Matyldy ze swojego pierwszego małżeństwa, które trwało kilka lat. Dziewczyna z pozoru dobrze sobie radzi. Pracuje jako aktorka teatralna, jednak nie radzi sobie z uczuciami. Od lat tkwi u boku mężczyzny, od którego jest uzależniona i nie potrafi od niego odejść, chociaż uczucie już dawno się wypaliło.

Młoda kobieta kochająca naturę

Natomiast Sonia to córka Norberta z jego drugiego małżeństwa. Ma ona dość specyficzny charakter. Marzy o wiejskim życiu, z dala od hałasu i gonitwy za sukcesem. Na dodatek nosi dość osobliwe ubrania. Sonia marzy o zostaniu świętą. Chętnie czyta książki o świętej Teresie z Kalkuty. Skąd te nietypowe zainteresowania młodej kobiety? Sonia nie mogła liczyć na miłość i wsparcie ojca. Matka natomiast była bez reszty pochłonięta karierą modelki, a następnie rozkręcaniem własnej firmy odzieżowej. Nie miała czasu dla córki. W rezultacie brzydzi ją świat oparty na próżności.

Niska samoocena a brak asertywności w związku

Urszula to trzecia żona Norberta, która wydaje się całkiem sympatyczna. Jednak nawet ona niesie na swoich barkach ogromne cierpienie. Bardzo pragnie dziecka, ale nie umie zajść w ciążę. Norbert natomiast wcale nie chce jej wesprzeć w tej sytuacji, po prostu zaczyna się od niej oddalać. Dlaczego Urszula godzi się na to wszystko? Ma bowiem ogromne kompleksy, nigdy nie czuła się atrakcyjna i godna uwagi. W rezultacie wpadła w zachwyt, gdy Norbert Hall zwrócił na nią uwagę.

Czy trauma pokoleniowa zostanie dostrzeżona?

Dlaczego Norbert Hall postanowił zaprosić wszystkich do pałacyku w Leszczynach? Jaki miał w tym cel? Czy wspólne Boże Narodzenie zmieni życie głównych bohaterów? A może trauma pokoleniowa nigdy nie wygasa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszej powieści Agnieszki Olejnik pt. Zupełnie inny cud.

Zupełnie inny cud – książka pełna mądrości życiowej

Zupełnie inny cud to książka, w której poruszono wiele trudnych, a zarazem ważnych tematów. Agnieszka Olejnik z psychologiczną przenikliwością przygląda się motywom głównych bohaterów. Nie oznacza to jednak, że w jej książce panuje poważna atmosfera. Nie zabrakło w niej też sporej porcji poczucia humoru. To wartościowa i pełna dojrzałości powieść, po którą warto sięgnąć w długi, jesienny wieczór.