uzdrawiający dotyk

Towarzyszy nam właściwie całe życie, zaczynając od pierwszych sekund naszej obecności na świecie. Dotykają nas rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, czuli kochankowie, a potem nasze dzieci i wnuki. Dotykamy się cały czas, nieświadomie i odruchowo. Czy zastanawiałaś się jakie właściwości ma dotyk i co się dzieje gdy ciało i umysł odczuwa jego brak?

Dotyk jako zmysł

Związany jest z układem czuciowym ludzkiego organizmu. To także jeden ze zmysłów jakie występują u człowieka. Z biologicznego punktu widzenia, dotyk to wszystkie wrażenia, które są zestawione w określony układ i przesyłane są z receptorów czuciowych przez nerwy czuciowe do mózgu. Na zmysł dotyku reagują receptory mieszczące się w skórze. Dzięki nim odczuwamy ból, ciepło, zimno czy uszkodzenia.

Funkcje dotyku

Ten bardzo ważny zmysł rozwija się już na etapie drugiego miesiąca ciąży.* Wśród pierwszych wrażliwych na dotyk punktów są usta, twarz, a po 14 tygodniach wrażliwe staje się już całe ciało. Głównym zadaniem dotyku, jest *funkcja obronna. Kiedy ciało spotyka się niebezpiecznym czynnikiem, np. bólem, następuje odruch automatyczny i niekontrolowany, mający na celu unikniecie i ochronę przed zagrożeniem.
Oczywiście za pośrednictwem dotyku działamy też na sferę seksualną partnera. Dotyk rozbudza nasze erotyczne fantazje i jest nieodłącznym elementem gry wstępnej. Warto też wiedzieć, że dotyk zwyczajnie leczy, a jego regularne dostarczanie jest jedną z podstawowych potrzeb emocjonalnych i fizycznych naszego istnienia.

Anna Konopka