Pasje i zainteresowania Psychologia

Uzależnienie od Internetu

uzaleznienie-od-internetu

Internet jest potężnym narzędziem i naszym pomocnikiem. Obecnie trudno sobie wyobrazić bez niego pracę, komunikację, czy też rozrywkę. Niestety, jak każde zjawisko, sieć internetowa ma też swoje złe strony. Wiążą się z nią pewne zagrożenia.

Większość osób korzysta z cyberrzeczywistości w konstruktywny i kreatywny sposób. Jednak część użytkowników robi to w sposób niekontrolowany, szkodząc sobie i swoim najbliższym. Jeśli nie możesz przeżyć dnia off-line, internetowi przyjaciele stają się ważniejsi niż bliscy obok Ciebie, masz problemy z oderwaniem się od gier internetowych lub zakupów na Allegro, to może jest to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, czy nie cierpisz z powodu uzależnienia od sieci.

Czym jest uzależnienie od Internetu?

Zjawisko to uzyskało już swoją nazwę: IAD (Internet Addiction Disorder). Nadała ją Kimberly Young, zajmując się problemem profesjonalnie. Badaczka wyróżniła kilka kategorii IAD:

  • uzależnienie od cyberseksu, czyli niekontrolowane korzystanie z różnych stron pornograficznych, zaburzające relacje seksualne w prawdziwym życiu;
  • uzależnienie od cyberrelacji – nadmierne korzystanie z komunikatorów typu gadu-gadu, czatów, Skype’a w skrajnych przypadkach powodujące niemożność nawiązania rzeczywistych relacji lub zanik umiejętności odczytywania komunikatów niewerbalnych;
  • kompulsywne korzystanie z sieci obejmujące takie zachowania jak: nieograniczone granie w gry internetowe, zakupy na Allegro etc. skutkujące problemami w pracy lub w życiu osobistym;
  • przeładowanie informacyjne – w wyniku obsesyjnego sufrowania po różnego rodzaju bazach danych, forach tematycznych itp. dostępnych w Internecie;
  • uzależnienie od samego komputera, czyli niekontrolowane granie w różnego rodzaju gry komputerowe albo obsesyjne programowanie.

Jak tworzy się uzależnienie?

Uzależnienie od cyberprzestrzeni tworzy się tak, jak każdy inny nałóg. Część ludzi używa Internetu, żeby zapomnieć o problemach, lękach i nieprzyjemnym napięciu dnia codziennego. Logując się na ulubiony czat lub surfując po Allegro zapominają o rzeczywistym świecie. Fascynacja internetowymi przyjaciółmi, grami on-line lub zakupami sprawia, że nie myślą nad rozwiązaniem problemów pojawiających się w pracy, czy też w życiu osobistym. Internet przynosi ulgę, koi lęk i uspokaja. Powoli zaczyna być czymś niezbędnym, a stąd już tylko krok od poważnych problemów.

Kto jest zagrożony?

Najbardziej zagrożonymi jednostkami są osoby cierpiące z powodu lęku, depresji i wysokiego poziomu stresu. Takie, które mają generalną skłonność do uzależnień: zagubione nastolatki, osoby bez wsparcia społecznego, osoby niepełnosprawne, które mają ograniczoną mobilność.

Znaki ostrzegawcze

Możesz podejrzewać IAD u siebie jeśli:

  • surfując w sieci tracisz poczucie czasu,
  • zaczynasz zaniedbywać obowiązki domowe lub zawodowe,
  • masz poczucie, że nikt nie zrozumie Cię tak dobrze, jak znajomi z sieci,
  • czujesz się winna z powodu czasu jaki spędzasz on-line,
  • czujesz pobudzenie i euforię w momencie korzystania z ulubionych portali.

Co robić?

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie powodów naszej ucieczki od rzeczywistości w wirtualny świat. Czy był to zbyt wysoki poziom stresu w pracy, zawód miłosny, poczucie niepokoju? Czy Internet pomaga Ci walczyć z huśtawkami nastrojów? Jeśli tak, można spróbować zastąpić surfowanie w sieci innymi sposobami radzenia sobie z tego typu problemami, na przykład różnego rodzaju technikami relaksacyjnymi lub zajęciami sportowymi. Jeśli Internet jest Twoim lekarstwem na samotność, postaraj się rozejrzeć za znajomymi i przyjaciółmi w swoim otoczeniu. Im więcej znajomych i bliskich Ci osób masz dokoła siebie, tym mniej potrzebujesz i skupiasz się na wirtualnych przyjaciołach. Pamiętaj, że życie toczy się tu i teraz. Rzeczywistość wirtualna to tylko pewien miraż. Nie dajmy się złapać w pułapkę.

Janis

Komentarze (6)

Emilly27k

10 lat temu

Sama się zastanawiam czy istnieje uzależnienie od internetu. Skoro tyle osób nazywa to,ze można nazwać uzależnieniem spędzając czas przy kompie.

pati25

10 lat temu

Uzależnienie od Internetu…?Chyba nie jest to uzależnienie.Chociaż codziennie wchodzę na naszą menopauzę.pl Muszę dowiedzieć się co tu nowego.

tereska56

10 lat temu

Nie wiem, czy to uzaleznienie, ale lubię codziennie zaglądać do poczty. Przynajmniej raz dziennie włączam komputer. No chyba że jestem poza domem lub nie mam zupełnie czasu. Wtedy nie włączam i nie czuję się przez to jakoś inaczej.

mejgosia

10 lat temu

no to ja chyba uzależniona nie jestem, bo kiedy nie mogę i mam ważniejsze sprawy to nie włączam kompa !!! ale z drugiej strony to jak potrzebuję jakiejś informacji to zaraz zaglądam do internetu a nie jak kiedyś do np. encyklopedii !!!

drobina

10 lat temu

Myślę, że to bardzo potrzebny artykuł. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak szybko można uzależnić się od internetu. Internet, podobnie jak np. alkohol jest dla ludzi. Trzeba sobie tylko zdawać sprawę gdzie jest granica miedzy przyjemnością, a uzależnieniem.

Zostaw komentarz