Fitness Sporty sezonowe

Uważaj podczas odśnieżania

uwazaj-podczas-odsniezania

Choć tegoroczna zima jest – jak dotąd – dla nas łaskawa, jednak w górskich regionach i na zachodzie kraju problem z odśnieżaniem istnieje od świąt. Jak odśnieżać z głową?

Co roku zimą przez odgarnianie śniegu na zawał umiera wiele osób, szczególnie cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. Odśnieżania, które jest fizyczną pracą, nie można traktować jak zwykłej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Okazuje się bowiem, że co 12-ta osoba zgłaszająca się zimą z zawałem serca na kardiologię do szpitali (w Europie Zachodniej czy w Ameryce Płn.) jest ofiarą odśnieżania. To głównie mężczyźni w wieku 35+ z przedwczesną chorobą wieńcową i do tego palacze. Ale problem ten dotyczy też pań.

Zalecenia przy odśnieżaniu

By oszczędzić serca i odciążyć też kręgosłup należy podzielić pracę z łopatą na kilka 3-minutowych etapów, po których robimy konieczny odpoczynek. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ciężki jest śnieg i przy takich pracach forsujemy organizm, doprowadzając do przeciążeń zupełnie tak samo jak na siłowni, wybierając urządzenie niedostosowane do naszych warunków fizycznych. Wydaje nam się, ze to lekki puch, tymczasem przerzucanie pełnej szufli śniegu nie różni się niczym od przerzucania 5-7-kilogramowych worków z ziemniakami.

Coraz częściej w sklepach są dostępne maszyny do odśnieżania, skutecznie odciążające nas od prac z łopatą – odśnieżarki. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taki zakup – lepiej używać małej łopaty, dzięki której nie będziemy musieli dźwigać zbyt wiele, ale i tak obciążymy plecy i serce.

Przed odśnieżaniem nie wolno zjeść ciężkostrawnych posiłków czy pić alkoholu. Gdy podczas pracy czujemy ściskanie w klatce piersiowej, duszności, zimne poty, nudności, zawroty głowy i ból w okolicy serca liczmy się z objawami ataku serca – dobrze mieć przy sobie telefon i szybko wezwać karetkę.

Czas reakcji kardiologicznej ma tu ogromne znaczenie – skuteczne otwarcie tętnicy w ciągu 30 minut od ataku zapobiegnie uszkodzeniom serca, po 60 minutach mogą być one niewielkie – im dłuższy jest czas do interwencji tym ryzyko uszkodzenia jest znacznie większe.

dr Paweł F. Nowak

Choć tegoroczna zima jest – jak dotąd – dla nas łaskawa, jednak w górskich regionach i na zachodzie kraju problem z odśnieżaniem istnieje od świąt. Jak odśnieżać z głową?

Ponure statystyki

Ze wszystkich urazów spowodowanych odśnieżaniem najczęściej diagnozuje się urazy tkanek miękkich (55 proc.), skaleczenia (16 proc.) i złamania (7 proc.). Najwięcej urazów zdarzało się w obrębie dolnej partii kręgosłupa (34 proc.), obrażeń rąk i ramion (16 proc.), a także… głowy (15 proc) czy rany szarpane. Ostre bóle mięśniowe na skutek wysiłku dotyczyły 54 proc. trafiających do lekarzy po odśnieżaniu.

Choć problemy związane z pracą serca stanowiły jedynie 7 proc. przypadków były jednak najpoważniejszymi następstwami, wymagającymi na ogół hospitalizacji i to one odpowiadały za zgony – jeśli do nich doszło na skutek odśnieżania.

Układ sercowo-naczyniowy jest dodatkowo mniej wydolny podczas prac w niskich temperaturach, jakie na ogół towarzyszą opadom śniegu. Serce pracuje intensywniej, ale też sam mróz zwiększa szanse ataku serca u osób będących w grupie ryzyka. Szczególnie ryzyko to wzrasta u najmniej aktywnych fizycznie.

Planowanie i rozsądek

Jakie są zatem najlepsze alternatywy do odśnieżania łopatą? Czy zaangażowania do tej pracy po prostu kogoś innego? Nie zawsze przekonujemy się do stosowania soli.

dr Paweł F. Nowak

Choć tegoroczna zima jest – jak dotąd – dla nas łaskawa, jednak w górskich regionach i na zachodzie kraju problem z odśnieżaniem istnieje od świąt. Jak odśnieżać z głową?

Jeśli jednak zdana jesteś na własne siły to:

 • pamiętaj o rozgrzewce przed rozpoczęciem pracy;
 • nie pij i nie pal przed wyjściem na zimno; alkohol, kofeina i nikotyna powodują większą podatność skóry na uszkodzenie termiczne jak odmrożenia;
 • nie spiesz się – pośpiech jest tu najgorszym doradcą;
 • rób częste przerwy na odpoczynek, ale też wtedy, gdy jest ci zbyt ciepło bądź za zimno;
 • uzupełniaj płyny, aby zapobiec odwodnieniu;
 • usuwaj śnieg unikając podnoszenia łopaty, starając się przesuwać ją po podłożu bez dźwigania; unikaj zgięć tułowia na wysokości pasa, zginaj kolana utrzymując wyprostowane plecy i zginając nogi w kolanach przy pracy;
 • lepiej odśnieżaj niskie warstwy 3-4-krotnie w ciągu dnia (przy dużym zaśnieżeniu) niż miałabyś robić to co 2 dni i doprowadzać do przeciążeń;
 • pracuj nad spokojnym miarowym oddechem, by uniknąć zadyszki;
 • ubierz się ciepło – jednak w odzież lekką i wielowarstwową, odpowiednio wentylującą i izolującą, nie blokującą widoczności; pamiętając o czapce, rękawiczkach, ciepłych skarpetach i butach z podeszwą antypoślizgową; gdy przemoczysz ubranie – przebierz się natychmiast;

 • dostosuj łopatę do swoich sił i wzrostu – nie nazbyt ciężką i zbyt długą; najlepiej lekką nowoczesną szuflę zaprojektowaną tak, by nie trzeba było zbyt wiele nachylać się przy tej pracy, im mniejsza szufla tym jest bezpieczniejsza dla zdrowia – noszenie śniegu na szufli na większe odległości powoduje zbyt duży nacisk na kręgosłup;
 • nie przerzucaj śniegu przez ramię lub w bok – ruch skrętny szkodzi plecom i doprowadza do kontuzji;
 • co 20 min. sprawdzaj czy nie masz odmrożeń – czy nie czujesz odrętwienia uszu lub palców.

Plecy i ramiona na co dzień nie są przyzwyczajone do takich przeciążeń, szczególnie gdy zabieramy się za usuwanie mokrego, już zleżałego śniegu, a zatem naprawdę ciężkiego. Im lepiej przygotujesz się do pracy tym masz większe szanse na to, że unikniesz kontuzji i wizyty u fizjoterapeuty.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (5)

pati25

9 lat temu

Nie mam tego problemu ,że muszę odśnieżać.Jednak odśnieżanie to ciężka praca.I niebezpieczna.Warto zatem odpowiednio się za to zabrać

Emilly27k

10 lat temu

Przykre Jolu,że tak się stało. Niestety tak bywa ,że nie wiemy kiedy nawet ta z kosą nas czeka.Robimy dobre uczynki, a za to czeka nas smutek.
Tak jest,że powinniśmy być przygotowani do odśnieżania. Nie ma bezpiecznie.
Odśnieżarki nie jadą bezpiecznie.

mjbz

10 lat temu

Przy odśnieżaniu, brat mojej koleżanki zasłabł. Upadł. Na białym sniegu kałuża czerwonej krwi, sączącej mu się z ust…straszne. Nie dało się go uratować.

drobina

10 lat temu

Przyznaję, że nie zdawałam sobie sprawy z tego, że odśnieżanie bez odpowiedniego przygotowania może okazać się niebezpieczne. Zawsze je traktowałam, jako jedną z form relaksu.

Zostaw komentarz