Dbaj o zdrowie Zdrowie

Uważaj na czerniaka – postaw na profilaktykę

uwazaj-na-czerniaka-postaw-na-profilaktyke

Coraz więcej osób deklaruje, że wie czym jest czerniak. Mimo tej wiedzy, profilaktyka wciąż jest lekceważona.

Działania profilaktyczne mają na celu zapoznanie osób ze specyfiką choroby i sposobami ochronnymi. Znajomość takiej wiedzy jest w stanie zapobiec chorobom nowotworowym takim jak groźny czerniak.

Czerniak – rak skóry

Czerniak jest agresywnym nowotworem skóry. Jest jednocześnie jednym z najgroźniejszych odmian raka. Co kilkanaście lat wzrasta liczba chorych. Nadmierne opalanie się i częste korzystanie z solarium przyczynia się do rozwoju tej choroby. Nawet niepozornie wyglądające znamię może rozwinąć się w groźnego dla zdrowia czerniaka.

Uważaj na czerniaka. Świadomość zagrożenia

Polacy deklarują świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą czerniak. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że znamiona mogą pojawić się na skórze w każdej chwili. Gabinety lekarskie wciąż są odwiedzane zbyt rzadko. Wcześnie wykryty rak skóry jest całkowicie wyleczalny. Zachowując środki ostrożności i świadomość ryzyka choroby, możemy skutecznie przeciwdziałać nowotworowi.

Działania profilaktyczne

Wiele osób nie zwraca na istniejące i pojawiające się znamiona i wszelkie inne zmiany na skórze. To wielki błąd, ponieważ takie działania profilaktyczne jak obserwacja skóry, mogą uratować nam życie. Istotną kwestią jest rozsądne korzystanie ze słońca. Samokontrola jest tutaj podstawą. Czerniak charakteryzuje się znamionami z nierównymi brzegami, czerwonym kolorem, które zmieniają swój kształt. Regularnie je obserwując, dostrzeżemy wszelkie niepokojące objawy. Konsultacje z dermatologiem i onkologiem pozwolą na dokładną diagnozę. Dlatego w razie niepokoju, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. U dermatologa można wykonać także profilaktycznie, badanie dermatoskopowe, które wykryje zmiany skórne. Przed wyjściem na słońce pamiętajmy o preparatach ochronny z filtrami UV, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem.

Skóra jest naszą barierą ochronną, o którą musimy dbać. Profilaktyka raka skóry powinna być głęboko zakorzeniona w świadomości wszystkich osób.W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszego ciała, dbajmy o nie każdego dnia i obserwujmy wszystkie zachodzące zmiany.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Emilly27k

8 lat temu

Niestety lekceważą te problemy może ze względu,że się boją i czują strach w sobie. Na każdym kroku profilaktyka jest ważna. Nie można pozwolić na to,że mamy nie rozmawiać o tego rodzaju problemach. Należy rozmawiać i nie wstydzić się poruszania tego problemu chorobowego.

pati25

8 lat temu

Niby dużo ludzie wiedzą o tej chorobie,a mimo to lekceważą ją.Popelniają te sme błędy przyczyniające się do rozwojui czerniaka.A profilaktyka jest taka ważna

Mindi

8 lat temu

Od dawna wiem jak trzeba uważać na znamiona i to, że skóę trzeba chronić przed dużą dawką słońca. Mó młody sąsiad zmarł na czerniaka kilka lat temu. W mojej rodzinie syn i szwagier ma większe znamiona. Rozmawiałam z nimi, że trzeba obserowawać i badać profilaktycznie.

Emilly27k

8 lat temu

Nie sądziłam,że uczęszczanie na solarium przyczynia się do choroby raka skóry zwanego nowotworem. Znam takie kobiecy co genetycznie przechodzą przez tą chorobę. W niektórych przypadkach toczą walkę przegraną, a tylko co poniektóre wygrywają.:)))

sirena46

8 lat temu

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka to podstawa naszego zdrowia. Czerniak jest bardzo podstępnym i groźnym nowotworem. Jak to jednak wytłumaczyć ludziom, którzy cały dzień leżą plackiem na plaży bez stosowania ochronnych kremów 🙁

Zostaw komentarz