Poradniki Styl życia

Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

usuwanie plam z lakieru do paznokci

Kobiety lubią malować paznokcie, każda z nas ma przynajmniej kilka kolorowych lakierów, po które sięga w zależności od nastroju, okazji i kreacji. Niestety, czasem nakładamy emalię po ciężkim dniu pracy  i wtedy nietrudno o wypadek. Plama z lakieru do paznokci na nowej bluzce, swetrze czy ulubionych jeansach potrafi skutecznie zepsuć humor. Co zrobić, gdy kropla emalii spadnie nam na ubranie? Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?

Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci z dywanu?

Nie zawsze lakier do paznokci brudzi nasze ubrania, czasem jego kropla spada na nowy dywan.  Aby pozbyć się nieestetycznej plamy, należy namoczyć miejsce, w którym powstał kolorowy kleks.  W tej roli najlepiej sprawdzi się 100-procentowy aceton lub zmywacz do paznokci. Po odczekaniu chwili, przynosimy z kuchni papierowy ręcznik, który dociskamy do plamy i czekamy, aż wchłonie kolorową emalię.

Sposoby na plamy z lakieru do paznokci – płyn do mycia naczyń

Niestety, nie zawsze patent z acetonem przynosi oczekiwane rezultaty. Wiele zależy od tworzywa, z którego wykonano dywan i grubości splotu.  Na bardzo delikatne dywany nie wylewamy acetonu, ponieważ rozpuszczalnik mógłby uszkodzić ich strukturę.  Jeśli Twój dywan jest bardzo drogi lub nie masz pod ręką acetonu, przygotuj miksturę z płynu do mycia naczyń. 1 łyżkę detergentu połącz z dwiema szklankami ciepłej wody. Następnie sięgnij po czystą, białą ściereczkę, namocz ją w przygotowanym roztworze i pocieraj plamę. Rób to tak długo, aż płyn do naczyń wsiąknie głęboko w dywan.  Na koniec przetrzyj plamę zimną wodą i poczekaj, aż wyschnie.

Zmywacz do paznokci kontra plamy z lakieru na bluzce

Poplamiłaś lakierem do paznokci swoją ulubioną bluzkę? A może buteleczka wylała się na drogie jeansy? Nie panikuj, ubranie można jeszcze uratować! Ważne, aby dobrać  odpowiednią metodę do skali problemu i materiału.  Najprostszym i zarazem najbardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się przecieranie plamy z lakieru do paznokci płatkiem kosmetycznym nasączonym zmywaczem. Niestety, ta metoda ma też swoje wady. Przede wszystkim nie każdy materiał jest jak nasze paznokcie.  Gdy lakier mocno wsiąknie w bawełnianą bluzkę, jego usunięcie może być trudne.  Poza tym przecieranie plamy z lakieru płatkiem kosmetycznym uprzednio nasączonym zmywaczem może przyczynić się do tego, że emalia wsiąknie w odzież na dobre i nic już jej nie ruszy. Ponadto ta metoda jest obarczona dużym ryzykiem uszkodzenia materiału, a nawet jego odbarwienia. Jeśli jednak uda ci się usunąć plamę z lakieru za pomocą zmywacza do paznokci, wypierz ubranie w odplamiaczu, a  następnie w tradycyjnym proszku do prania.

Jeśli jedyną rzeczą, którą masz pod ręką, jest zmywacz do paznokci, wypróbuj udoskonaloną metodę usuwania plam. Przelewaj rozpuszczalnik przez plamę. Zrezygnuj ze szmatek, wacików itp., gdyż te tylko rozmazują plamę i wprowadzają emalię w głąb materiału. Potraktuj ubranie jak sito i stopniowo przelewaj przez plamę zmywacz, a najlepiej czysty aceton.

Usuwanie plam z lakieru do paznokci – zeskrob emalię!

Wiele  z nas popełnia błąd, zakładając, że plamę z lakieru należy usunąć najszybciej, najlepiej, gdy jest ona mokra. Czasem lepiej odczekać chwilę, poczekać, aż kleks zaschnie, po czym zeskrobać go za pomocą szczoteczki do zębów, pilniczka czy gumki do mazania. Ta metoda sprawdzi się w przypadku skórzanych kurtek, spodni itp. Należy jednak zachować ostrożność, bowiem zbyt mocne tarcie może uszkodzić tworzywo, z którego wykonano odzież.

Metody na plamy z lakieru do paznokci – lakier do włosów

Plamę z lakieru do paznokci możesz też spryskać lakierem do włosów. Lakier maksymalnie utwardzi emalię, przez co dość łatwo będzie można ją zeskrobać np. przy wykorzystaniu paznokcia.  Następnie przetrzyj plamę ręcznikiem papierowym i poczekaj, aż wyschnie.

Aby w przyszłości uniknąć  przykrych niespodzianek w postaci plam z lakieru na swoich ulubionych ubraniach, staraj się malować paznokcie na gazecie. Możesz też kupić specjalną, plastikową podstawkę pod malowanie paznokci.

Irmina Cieślik

Komentarze (4)

Mindi

6 lat temu

Miałam już kiedyś taką wpadkę z lakierem, niestety zmywanie lakieru z delikatnej bluzki nie powiodło się. Może w tym przypadku sprawdziła by się ta metoda z przelewaniem zmywacza. Staram się zabezpieczać podkładając chusteczkę jednorazową.

dulcynea

6 lat temu

Teraz już taką podkładkę mam . Zniszczyłam kilka sztuk odzieży lakierem i nic mi nie pomogło. Musiałam wyrzucić ulubione spodnie .
Dziś uważam , mam tę podkładkę . Ale o tych metodach będę pamiętała .

Zostaw komentarz