cellulit-czyli-skorka-pomaranczowa

Ten niechciany problem dotyczy aż 88% kobiet i tylko 12% mężczyzn. Dlaczego my, płeć piękna zostałyśmy pokrzywdzone przez naturę tak nieestetyczną przypadłością?

Za występowanie cellulitu u kobiet odpowiedzialna jest budowa naszej tkanki łącznej. Aby była ona bardziej elastyczna i rozciągliwa w okresie ciąży, włókienka kolagenu i elastyny ułożone są w niej równolegle. W związku z tym komórki tłuszczowe łatwo przesuwają się i zbijają w grudki deformując tym samym powierzchnię skóry.

Tak powstaje znienawidzona przez wszystkie kobiety skórka pomarańczowa.Znacząca rola naszych hormonów w powstawaniu cellulitu ma związek ze zbyt wysokim poziomem estrogenów w stosunku do progesteronu. Wydawać by się mogło, że w związku z tym problem ten zaniknie w czasie lub po menopauzie.

Ale obok gospodarki hormonalnej przyczyną powstawania skórki pomarańczowej jest również nieprawidłowe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej, które prowadzą do spowolnienia metabolizmu i wywołują otyłość.Konsekwencją takiego trybu życia jest spadek masy mięśniowej, osłabienie mięśni i ścięgien oraz zaburzenia procesu krążenia, osłabiające dotlenienie i odżywienie tkanek.

Przyczyny powstawania cellulitu

Pozostawanie przez długi czas w jednej pozycji powoduje przewlekły, miejscowy ucisk, szczególnie w okolicy pośladków, który zatrzymuje odpływ żylny, czyli powrót krwi z okolic kończyn w kierunku serca.

W okresie przekwitania mogą pojawić się również pierwsze zaburzenia działania układu limfatycznego. Upośledzenie prawidłowego drenażu tkanek wpływa na wygląd tkanki łącznej, która jeżeli jest zbyt miękka i przepuszczalna wchłania toksyny i lokuje je w komórkach tłuszczowych, powodując tym samym powstanie skórki pomarańczowej. Poza tym towarzyszące nam w okresie menopauzy przewlekły stres, lęki i depresja mają psychosomatyczny wpływ na układ krążenia i mechanizmy hormonalne, które przyczyniają się do zaostrzenia stanu cellulitu.

Sam cellulit nie jest chorobą, ale przypadłością kosmetyczną. Często mylony jest z cellulitisem, czyli stanem zapalnym w tkankach podskórnych, charakteryzującym się mocno zaczerwienioną, obrzękniętą, gorącą w dotyku i bardzo obolałą skórą. Ten stan wymaga konsultacji lekarza i farmakologicznego leczenia antybiotykami.

Cellulit natomiast to widoczna gołym okiem nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która w wyniku przerastania włókniejącej tkanki łącznej dzieli się na partie. Na zewnątrz wypukłości te widziane są w postaci nieestetycznego efektu pofałdowania skóry.

Anna J