botoks-na-zmarszczki-i-bol-glowy

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem lub jadem kiełbasianym, jest stosowana z powodzeniem w medycynie estetycznej do zabiegów wygładzających zmarszczki, a także do walki z nadpotliwością. Kobiety uwielbiają botoks, bo przywraca im młody, piękny wygląd oraz pozwala zwalczać słabości. Niedawno okazało się, że toksyna botulinowa ma także inne medyczne zastosowania – zmniejsza dolegliwości przy ciężkich bólach głowy. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła botoks jako lek na migrenę!

O odkryciu
Migreny dotykają bardzo wielu ludzi na całym świecie. Szacuje się, że jest to średnio problem 10% całego społeczeństwa, w tym 18% kobiet i 6% mężczyzn. W samych Stanach Zjednoczonych na silne bóle głowy cierpi około 28 milionów Amerykanów. Nie do końca wiadomo co jest przyczyną powstawania migreny. To choroba przewlekła, o różnych typach i stopniach nasilenia – nie da się jej wyleczyć, można jedynie łagodzić uporczywe objawy. I na tym właśnie polu naukowcy szukają coraz skuteczniejszych środków.

Do tej pory jad kiełbasiany stosowano przede wszystkim w zabiegach kosmetycznych. Lekarze zauważyli jednak, że kobiety, które poddawały się zabiegom wstrzykiwania botoksu i jednocześnie cierpiały na migrenę, znacznie rzadziej skarżyły się na bóle głowy. W rezultacie powstała specjalistyczna grupa eksperymentalna, która zajęła się badaniem wpływu wstrzykiwania botoksu na pojawianie się migreny. Jak widać opłaca się chodzić na zabiegi usuwania zmarszczek – można zyskać nie tylko młody wygląd, ale jeszcze pozbyć się uporczywego bólu głowy!

Pierwsze badania nad wykorzystaniem botoksu w leczeniu migreny przeprowadzono ponad rok temu, jednak na ich wyniki trzeba było poczekać. Dziś już wiemy, że przypuszczenia były słuszne – botoks naprawdę zmniejsza dolegliwości bólowe migrenowców. Terapia jest ciągle w fazie testów i potrzebne są dalsze, bardziej wnikliwe badania oraz obserwacje, jednak metoda jest uznawana za mocno obiecującą.

Jak to działa?
Leczenie botoksem polega na wstrzykiwaniu preparatu w odpowiednie miejsca na głowie. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wykrywa, które mięśnie są odpowiedzialne za wywoływanie bólu u pacjenta. Jako że u każdego człowieka migrena przebiega indywidualnie, nie da się ustalić jednego, ogólnego miejsca wstrzykiwania botoksu. Dlatego tak ważne jest zebranie dokładnych informacji i wykrycie które partie mięśni w tym przypadku odpowiadają za pojawianie się bólu głowy. Wstrzyknięta toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe w konkretnych mięśniach i rozluźnia je, blokując występowanie skurczy, które wywołują migrenę. Pozostałe mięśnie działają bez zmian. Taki zabieg trwa kilkanaście minut i nie jest bolesny – pacjent odczuwa jedynie zwykłe, drobne ukłucie igły, a po wszystkim nie wymaga dalszej interwencji medycznej i spokojnie może iść do domu.

Jednorazowa kuracja jadem kiełbasianym utrzymuje swoje działanie od sześciu do dwunastu tygodni. Dopiero po jej całkowitym ustaniu można wykonać kolejną serię zastrzyków, aby przedłużyć znieczulające działanie botoksu. Pierwsze rezultaty odczuwa się już po tygodniu od wykonania zabiegu. W przypadku ponad 50% pacjentów odnotowano całkowite ustąpienie migreny, wśród pozostałych osób bóle głowy zmniejszają się przynajmniej dwukrotnie i występują znacznie rzadziej. Botoks jest nie tylko środkiem bardzo skutecznym, ale również w porównaniu z innymi preparatami stosowanymi w leczeniu migreny nie wywołuje typowych skutków ubocznych – ospałości, nudności, zwiększenia masy ciała. Jedynie niewielki procent pacjentów po przeprowadzonym zabiegu przez kilka dni przechodzi objawy podobne do grypy, które same ustępują.

Dostępność
W Polsce metoda leczenia migreny toksyną botulinową nie jest jeszcze zarejestrowana, ale niektórzy specjaliści już teraz wykonują z powodzeniem zabiegi testowe. Warto zapytać lekarza-specjalisty,czy zajmuje się eksperymentalnym leczeniem migreny lub poszukać w okolicy gabinetu, gdzie wykonanie takiego zabiegu będzie możliwe. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie sprawdzić czy lekarz, który chce się tego podjąć, ma doświadczenie i odpowiednią wiedzę – swoje zdrowie powinnyśmy oddawać tylko w ręce specjalistów.

Badania nad leczeniem botoksem rozwijają się bardzo szybko, dlatego możemy mieć nadzieję, że niedługo także i u nas metoda ta stanie się ogólnodostępna. Wkrótce będziemy mogły skutecznie i na długo pozbyć się paraliżującego bólu głowy. Migrena już nigdy nie będzie taka straszna i nie przeszkodzi nam cieszyć się pełnią życia!

Monika B.