Intymnie Problemy intymne kobiet

Upławy z krwią przed miesiączką

upławy z krwią

Wydzielina z pochwy to zjawisko całkowicie normalne – ma ona za zadanie nawilżyć i odżywić miejsca intymne, jednocześnie chroniąc je przed infekcjami.  Zaniepokoić powinna nas zmiana barwy i konsystencji owej wydzieliny. Upławy z krwią przed miesiączką to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nie należy go lekceważyć, tylko udać się do ginekologa. Co mogą oznaczać upławy z krwią?

Mimo że wydzielina z pochwy nie wygląda zbyt atrakcyjnie i brudzi bieliznę, jest ze wszech miar pożądana. Jej niedobór prowadzi do suchości pochwy, której towarzyszy ogromny dyskomfort intymny.  Wydzielina z pochwy zaczyna być wytwarzana na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką. Po menopauzie organizm syntetyzuje jej coraz mniej, co prowadzi do suchości pochwy. Przypadłość ta manifestuje się swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem okolic intymnych. W związku z tym, iż wydzielina z pochwy zawiera też „dobre” bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, jej niedobór prowadzi do zaburzeń równowagi mikrobiologicznej, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnych.

Jak zmienia się wydzielina z pochwy wraz z cyklem?

Ilość wydzieliny z pochwy podlega fluktuacjom, organizm wytwarza ją szczególnie intensywnie tuż przed owulacją. Ma ona za zadanie ułatwić transport plemnikom i zwiększyć szanse na zapłodnienie komórki jajowej.  Naturalne upławy nie mają zapachu, aczkolwiek mogą być odbierane przez nos jako lekko kwaskowate. Charakteryzują się kremowym lub żółtawym zabarwieniem. Większe ilości wydzieliny z pochwy powstają też podczas aktu seksualnego czy podniecenia. Jest to racjonalnie uzasadnione. Wydzielina z pochwy ma bowiem ułatwić penetrację, jednocześnie czyniąc ją bezbolesną. W przypadku kobiet, u których występuje suchość pochwy, seks bywa bolesny, ponieważ dochodzi do otarć w obrębie pochwy.

 upławy z krwią przyczyny

Upławy oznaką infekcji intymnej?

Problem pojawia się, gdy wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję. Staje się serowata, ropna, pienista, wodnista lub przybiera kolor biały, różowy, zielonkawy, brunatny, krwisty. O nieprawidłowościach może też świadczyć nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy. Gdy upławy są tak intensywne, iż sklejają włosy łonowe, utrudniając tym samym higienę, prawdopodobnie też mamy do czynienia z infekcją.

Upławy z krwią – przyczyny

Upławy z krwią są szczególnie niepokojące. O ile pojawiają się w połowie cyklu, gdy ma miejsce owulacja, możemy jeszcze mówić o zjawisku fizjologicznym. Pęknięciu pęcherzyka Graafa czasem towarzyszy wydzielanie niewielkich ilości krwi.  Gorzej, gdy problem ten ma miejsce w okresie innym niż owulacjaUpławy z krwią przed miesiączką mogą zwiastować problemy z narządami rodnymi – cysty na jajnikach, raka macicy czy nadżerki.  W związku z tym nie należy ich lekceważyć. Ginekolog powinien zlecić przeprowadzenie szeregu badań. Upławy z krwią czasem też towarzyszą stanom zapalnym pochwy. Ponadto upławy z krwią mogą być też oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej. Choć wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, wiele ciąż kończy się poronieniem, zanim w ogóle zdążymy spostrzec, że spodziewamy się dziecka.

Gdy występują upławy z krwią, w celu zachowania komfortu i higieny, noś wkładki higieniczne. Są one znacznie cieńsze od podpasek, toteż ich stosowaniu nie towarzyszy dyskomfort.  Ponadto zapisz się na wizytę u ginekologa i idź na nią, nawet jeśli problem w międzyczasie ustąpi. Warto wykonać potrzebne badania, aby przekonać się, że upławy z krwią nie są efektem zmian nowotworowych. Wcześnie rozpoznany rak na ogół jest uleczalny. Z kolei infekcje intymne czasem przechodzą w stan utajony, nie oznacza to jednak, że pozbyłyśmy się drożdżaków z rodzaju Candida będących przyczyną zakażenia. One nadal mogą się namnażać i przypomnieć o sobie za jakiś czas. W przypadku stwierdzenia grzybicy pochwy, lekarz przepisze ci leki przeciwgrzybicze – na ogół mają one postać maści stosowanej zewnętrznie.

Tatiana Laskowska

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Dla kobiet to poważny temat.Często nie zwracamy uwagi na to co się dzieje z naszym organizmem.Teraz,dziękii artykułowi wiemy na co zwrócić uwagę.To pożyteczny artykuł

dulcynea

6 lat temu

To interesujący artykuł , pomimo że wydaje nam się że znamy swój organizm.
Obserwujemy go , jednak często nam coś umyka . Dlatego takie uczulenie kobiet na pojawienie się krwi wraz z upławami to poważna sprawa 🙂
Obserwujmy siebie aby nie przeoczyły ważnych objawów.

Zostaw komentarz