Dbaj o ciało Uroda

Uniwersalny kanon urody

uniwersalny-kanon-urody

Kobiety w każdym zakątku świata martwą się tym samym – czy są wystarczająco ładne. Wyszukują ciągle wady w swoim wyglądzie. W różnych miejscach na świecie inaczej określa się, co jest piękne, a co nie. Czy istnieje uniwersalne piękno?

Kanony piękna na świecie

„Piękny” to bardzo nieokreślone słowo. Każdy z nas instynktownie wie, co jest piękne, a co nie, choć nie za bardzo potrafimy uchwycić istotę tego piękna. Niestety, ulegamy również modom czy trendom, które wypaczają nasze poczucie estetyki.

W Europie i Ameryce Północnej obowiązuje kanon bardzo szczupłej, wysportowanej sylwetki – na szczęście zaczyna on zanikać. Koniec z pięknem rozmiaru 36, który doprowadzał do rozpaczy kobiety o zwykłych, normalnych proporcjach.

W Ameryce Południowej przede wszystkim kocha się jędrne, spore biusty i pośladki. Azja to przede wszystkim pragnienie posiadania większych oczu bez tzw. fałdy mongolskiej, jasna cera, drobne, ale pełne usteczka i twarz w kształcie serca czy trójkąta, a młode Rosjanki chcą wyglądać jak porcelanowe laleczki. Te wszystkie kanony kształtowane są głównie przez media.

Ale pojęcie tego, co jest piękne, kształtuje również tradycja – Afrykanki stosują przeróżne glinki usztywniające włosy, z kolei w Tajlandii za pociągające uważa się… czarne zęby. Masajki golą głowę i rozciągają uszy, a kobiety Mursi wkładają w dolną wargę olbrzymi krążek i ozdabiają twarz bliznami.

Joanna Pastuszka-Roczek

Kobiety w każdym zakątku świata martwą się tym samym – czy są wystarczająco ładne. Wyszukują ciągle wady w swoim wyglądzie. W różnych miejscach na świecie inaczej określa się, co jest piękne, a co nie. Czy istnieje uniwersalne piękno?

Uniwersalne piękno

Jak to jest, że dla nas siwy włos to tragedia, a w niektórych krajach kobiety specjalnie farbują pasma włosów na biało? Tu włosy krótkie, tu długie, tam zmarszczki, tu gładka cera… Czy da się w ogóle znaleźć uniwersalny kanon piękna?

Okazuje się, że istnieje pewien rodzaj pejzażu, który uznawany jest za piękny, niezależnie, czy oceniają go Eskimosi, Afrykańczycy, Europejczycy czy Azjaci. Jest to najczęściej wybierany obraz na świecie i na pewno każdy z nas jest w stanie szybko i łatwo go sobie wyobrazić.

Ukształtowanie terenu jest łagodne, może być jakiś pagórek lub dwa. Widzimy drzewa z nisko rosnącymi gałęziami i niskie krzewy, w oddali migoce tafla jeziora czy rzeki. Przed nami droga, która wije się aż do wody. Wysokie, miękkie trawy zachęcają do tego, żeby się położyć. Na niebie widać parę ptaków, a w zaroślach buszuje zwierzak pokryty futerkiem – u nas będzie to zając, jeleń, kuna. Pogoda jest jasna, słoneczna, z minimalnym zachmurzeniem.

Każdy z nas widział choć raz taki obraz i wydał się mu może nie piękny, ale… przyjemny. I najciekawsze jest to, że podoba się on większości ludzi na świecie! Naukowcy sądzą, że to z powodu tego, że przypomina on krajobraz sawanny, gdzie znajduje się kolebka ludzkości i zawiera wszystko to, co podświadomie czujemy, że jest nam potrzebne do życia – wodę, schronienie, pożywienie, ciepło.

Joanna Pastuszka-Roczek

Kobiety w każdym zakątku świata martwą się tym samym – czy są wystarczająco ładne. Wyszukują ciągle wady w swoim wyglądzie. W różnych miejscach na świecie inaczej określa się, co jest piękne, a co nie. Czy istnieje uniwersalne piękno?

No tak, obraz może faktycznie podobać się wszystkim, ale czy tak samo dzieje się z ludźmi? Otóż tak! Istnieje pewien wzorzec wyglądu kobiecego, który wydaje się nam bardziej atrakcyjny, niż inny. Co nas pociąga? Przede wszystkim symetria sylwetki i twarzy, mocne, zadbane włosy i paznokcie, skóra pozbawiona przebarwień. Piersi i biodra powinny mieć zbliżone wymiary ( i nie ważne, czy duże, czy małe – chodzi o proporcje).

Cała reszta – to kulturowe naleciałości! Nie liczy się kolor włosów, czy jest się wysokim, czy niskim (choć preferowane są niższe panie). Nadwaga szkodzi tylko wtedy, gdy wygląda niezdrowo, a wysypka czy trądzik odrzucają bardziej, niż zmarszczki.

Kobieta przede wszystkim powinna być czysta i wyglądać na zdrową – mówią naukowcy. Mężczyźni naprawdę lubią naturalny, kobiecy zapach czystego ciała, bo świadczy on o tym, że potencjalna partnerka jest… no właśnie, zdrowa. To zdrowie dodaje nam najwięcej urody!

Uzbrojone w tą wiedzę spróbujmy przestawić nasz sposób myślenia – zacznijmy dbać o to, co jemy, by nasza skóra pachniała zdrową przemianą materii. Używajmy kosmetyków po to, by odżywić i wzmocnić skórę, a nie, by za wszelką cenę ukryć „mankamenty”, postawmy na naturalne środki czyszczące i myjące.

Zadbajmy też o swoją sprawność fizyczną, by emanować energią i radością życia. To właśnie ona doda nam najpiękniejszego blasku, którego nie zastąpi żaden chirurg plastyczny.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (9)

Mindi

10 lat temu

Jest dużo racji w artykule i Waszych postach. Ale w tych czasach gdy ludzi odbiera się po pozorach to zabiegana kobieta, której brakuje czasu na wypoczynek i SPA nie czuje się dobrze 🙁 Fakt, że najważniejsze jest zdrowie i wsparcie najbliższych.

Tess

10 lat temu

Podsunę ten artykuł pewnej młodej kobiecie bo młodzi mają tyle wdzięku i urody a na siłę kładą maskę z kosmetyków. Taka moda jest żeby podobać się wszystkim, to wpędza nas w kompleksy. Może ten artykuł trochę wesprze nas i podniesie samoocenę.

pati25

10 lat temu

Ciekawy teen artykuł.I ile w nim prawdy.W każdym kraju jest inny kanon piękna,urody kobiet.Tam to się podooba a tu niekoniecznie.Jednak każda kobieta jest piękna.
Najważniejsze,aby o siebie dbała.Piękna dodaje też uśmiech :-):-X

dulcynea

10 lat temu

Tak , kanony piękna się zmieniają.
I róźne są kanony piękna na świecie. Małe stópki u Japonek, źyrafie szyje u afrykanek…
Ja takźe uważam , że czystość i zadbanie jest najwaźniejsze i dodaje urody-_-

Danusiate

10 lat temu

Nie ma osoby, która podobałaby się wszystkim. Jak wynika z artykułu (i własnych obserwacji) – co kraj, to obyczaj. Znam wiele kobiet, które noszą rozmiar XXL i są przy tym szalenie seksowne i piękne. Co nie zmienia faktu, że sama ciągle się odchudzam 🙂

drobina

10 lat temu

Też spodobał mi się ten artykuł. Najbardziej spodobało mi się zdanie: „Nadwaga szkodzi tylko wtedy, gdy wygląda niezdrowo…”:-X
Różne są kanony piękna na świecie – co kraj, to obyczaj
– chciałoby się powiedzieć. No, ale uszu to sobie rozciągnąć nie dam!;)

stazyz

10 lat temu

Ja również podpisuję się pod artykułem. Tak wewnętrzna energia i radość życia to jest to co dodaje nam piękna…a zmarszczki i siwe włosy dodają mądrości:P:P:P

filodendron

10 lat temu

Bardzo mądry artykul ,zgadzam się z nim całkowicie. Jestem w środowisku, w którym ludzie są calkowicie różni ,różne kolory skóry ,włosów. różne kształty twarzy i figury. Nikt nikogo nie krytykuje za wygląd ani też specjalnie nie podziwia piękności ,bo co w jednej kulturze jest piękne to w innej brzydkie. To prawda ,że najważniejsze w takich okolicznościach są – zadbanie ,czystośc, proporcjonalnosc i umiar.

Zostaw komentarz